Co zjeść w Czechach? Co w Pradze. 15 dań kuchni czeskiej

Krecik i knedliki to najczystsze skojarzenia z Czechami. Jeśli planujecie wyjazd do Czech to zastanawiacie się pewnie czego spróbować w Czechach. Oto ciekawe dania kuchni czeskiej, które warto zjeść w Pradze. Czym charakteryzuje się kuchnia czeska? Jakie są czeskie specjały? Sprawdzamy co jeść w Pradze i innych miastach w Czechach.

 


Ser smażony (Smažený sýr)

 
Wiele osób nie wyobraża sobie wyjazdu do Czech lub Słowacji bez zjedzenia tego bardzo nieskomplikowanego i popularnego dania. Ser smażony to danie do znalezienia praktycznie w każdej restauracji. Do przygotowania używa się sera typu Edam, Niva, Hermelin lub Emmentalera na Słowacji. Niezbyt grube plastry sera obtaczane są w mące, jajku i panierce tak jak zwykłe kotlety.

 

Ser smaży się w głębokim tłuszczu we frytkownicy lub nawet na patelni. Tradycyjnie smażony ser serwowany jest z surówką, sosem tatarskim lub majonezem oraz najczęściej z frytkami. Warto uważać na podejrzanie tanie smażone sery w tańszych restauracjach oraz na pakowane dania gotowe w których prawdziwy ser zastępowany jest jego substytutem. Ogólnie rzecz biorąc klasyczna przekąska nie należy do najzdrowszych ze względu na sporą zawartoćś tłuszczu ale raz na czas można sobie na nią pozwolić. Zwłaszcza na wakacjach w Czechach.

 


Czeskie placki ziemniaczane – bramboráky


 
W największym skrócie to po prostu czeska wariacja na temat placków ziemniaczanych. Czeskie placki ziemniaczane przygotowuje się z użyciem mleka, czosnku, jaj, oleju, ziemniaków oraz z użyciem mąki. Sposobu wykonania placków ziemniaczanych nie trzeba chyba nikomu zbytnio przybliżać – “ciasto” z tartych ziemniaków zmieszanych z czosnkiem, mlekiem, jajkiem i przyprawami odstawia się na kilkanaście minut, a następnie smaży na gorącym tłuszczu.
 
W Czechach placki ziemniaczane czasem można spotkać serwowane w prosto z fastfoodowej budki. Bywają serwowane z suruwkami i innymi dodatkami chociaż wiele osób spożywa placki po prostu bezpośrednio po upieczeniu. Podobnie jak smażony ser również i to danie należy raczej do tłustych dań.

 


Kulajda


 
Patrząc na dwa pierwsze dania kuchni czeskiej, które warto spróbować w Pradze zauważyć można już, że kuchnia czeska nie należy do zbyt zdrowych i lekkich. Nie inaczej jest w przypadku kolejnej prezentowanej potrwy. Dla odmiany będzie to zupa. Kulajda to zupa przygotowana z wykorzystaniem gęstej śmietany, grzybów, jaj i ziemniaków oraz przypraw takich jak chociażby koper czy kminek.
 
Zupa popularna jest zwłaszcza na południu Czech. Nie istnieje jeden konkretny przepis na danie, każdy wykonuje ją nieco inaczej. Zupę serwuje się tak jak to lubią Polacy – z chlebem. Pomysł zjedzenia zupy z wbitym do środka jajkiem może być dla niektórych dość szokujący dlatego przedstawiamy inne potrawy…

 


Svíčková na smetaně


 
Nikt nie powiedział oczywiście, że będą lekkie i zdrowe. Kolejna propozycja to polędwica wołowa tradycyjnie serwowana z gęstym sosem śmietanowym. Ze względu na koszt polędwicy w niektórych tańszych miejscach można spotkać się z daniem w którym wysokiej jakości mięso zastąpione jest gorszym gatunkowo, a przez to tańszym.
 
Do przygotowania jednego z najpopularniejszych dań kuchni czeskiej używa się mięsa, które najpierw jest nacierane przyprawami i pieczone z dodatkiem warzyw takicj hak seler, cebula, marchew czy pietruszka. Po pieczeniu mięso wyciąga się z naczynia a wszystkie pozostałości doprawia śmietaną, by stworzyć sos. Polędwica podawana jest zwykle z knedlami, śmietaną lub sosem żurawinowym, czasem z plastrem cytryny. Rzadziej z ziemniakami lub puree. Podobnie jak w opisywanej powyżej zupie również i tu nie istnieje jeden konkretny przepis, dlatego w każdym miejscu w którym spróbujecie dania może ono smakować nieco inaczej.

 


Zapraszamy też do sprzawdzenia co warto kupić w Czechach oraz do zestawienia ciekawostek o Pradze.
 


Sos koprová omáčka

 
Kolejna klasyczna potrawa z Czech w naszym zestawieniu również nie należy do najbardziej zdrowych i lekkich. Tym razem mowa o sosie koperkowym. Czeski sos koperkowy przygotowywany jest na bazie bulionu powstałego po gotowaniu mięsa, octu, śmietany oraz oczywiście głównego składnika – koperku. Gęsty sos serwuje się z knedlami oraz z… jajami gotowanymi na twardo. W niektórych wariacjach zamiast zwykłej śmietany używa się gęstej śmietanki. Do przygotwania najlepszego sosu najlepiej użyć świeżego kopru. Sos można podawać również jako dodatek do mięsa wołowego serwowanego z młodymi ziemniakami.

 

 


Czeski hot dog – párek v rohlíku

 
Hot dog nie jest niczym nadzwyczajnym w Polsce, ale jeśli gustujecie w popularnym nad Wisłą fastfoodzie to koniecznie powinniście też specjału z Czech. Podobnie jak u nas w Polsce, tak i w Czechach hot dogi pojawiły się w czasach komuny, gdy szukano tanich rozwiązań. W przeciwieństwie do hot dogów sprzedawanych zwykle na stacjach benzynowych w Polsce, w Czechach kiełbasy zwykle nie są grillowane czy opiekane.

 
W Czechach bułka w której podawane są hot dogi nieco różni się od tej, którą spotyka się w Polsce. Podobny jest za to sposób podawania – parówka podawana jest z musztardą lub keczupem. Czeski hot dog sprzedawany jest z ulicznych wózków i w tanich barach szybiej opsługi. Nie jest to zbyt wyszukane danie, ale nie oszukujmy się – kuchnia czeska nie należy do najbardziej wyszukanych, najsmaczniejszych czy najzdrowszych kuchni świata. Co dobrze widać chyba po przedstawionych już potrawach…

 


Buchty


 
Jeśli macie dość tłustych sosów śmietanowych to przychodzimy z chwiłą wytchnienia. Kolejna prozpozycja potrawy, którą warto spróbować w czechach to słodkie drożdżowe bułki z nadzieniem chociażby z sera, czekolady, twarogu, budyniu czy maku. Oczywiście nadziewana bułka drożdowa nie jest niczym wybitnie wyszukanym. Podobne dania znajdziemy w wielu krajach tworzących niegdyć Austro-Węgry. Je sie je na Słowacji, w Słowenii, Austrii, Serbii, na Węgrzech czy nawet w Chorwacji.

 


Knedliki

 
Piwo, Krecik, Pan Rumburak oraz oczywiście knedle to najczęstsze skojarzenia z Czechami dlatego też na liście daAń kuchni czeskiej i słowackiej nie może zabraknąć knedli. To kolejna bardzo prosta i niewyszukana potrawa serwowana w Pradze czy Bratysławie. Knedle przygotowane są na bazie gotowanych ziemniaków lub na bazie mąki pszennej. Do ciasta dodaje się drożdze, ciasto gotuje się w słonej wodzie, rozcina i kroi na plastry, przed podaniem podgrzewa się na parze. Knedliki serwowane są z gulaszem lub również jako dodatek do mięsa. Istnieją również knedle nadziewane na przyskład z morelami czy innymi owocami. Tego typu danie zjada się na słodko z sosem czy śmietaną. Czasem wypełnienie może być wytrawne – z boczu, grzybów albo mięsa. W zależności od fantaczji szefa kuchni knedliki mogą przybierać różne kształty.

 


Trdelník

 
Każdy kto wie co zjeść w Budapeszcie zna pewnie słynny węgierski kurtoszkalacz. Jeśli chcecie spróbować tradycyjnego ciastka z Węgier wcale nie trzeba jechać na Węgry. W Czechach i na Słowacji podawane jest bliźniaczo podobe ciastko wywodzące się ze słowackiej Skalicy. Trdelnik przypomina też sękacz.

 
Ciasto nawijane jest na wałek wokół kija, następnie pieczone najlepiej nad węglem drzewnym i posypywane posypką z cukrem i orzechami. W mniej tradycyjnym sposobie przygotowywania pojawił się już duch nowoczesności i prawdziwy węgiel zastąpiony jest podgrzewaniem elektryczny. Ciastko serwowane jest na najróżniejszych jarmarkach w tym jarmarkach bożonardzeniowych. Sprzedawcy w Pradze czasem próbują wcisnąć kit turystom i zawłaszczają sobie ciastko podając, że jest tradycyjnym przysmakiem zrodzonym w czeskiej stolicy.

 


Czeski kapuśniak – Zelňačka

 
Odległość z Polski do Czech nie jest zbyt wielka, nic dziwnego że przez wiele lat sąsiedztwa smaki zarówno w Polsce jak i w Czechach mieszały się. Kolejnym na to dowodem jest tradycyjny czeski kapuśniak. Zupa przygtowana jest z kwaszonej kapusty z dodatkiem chociażby cebuli i ziemniaków, przypraw w postaci pieprzu, kminu, liści laurowych, papryki czy soli, a także kiełbasy, boczku, suszonych grzybów. Czasem zupa podawana jest z dodatkiem śmietany. Danie raczej nie do spotkania w lepszych restauracjach bo koło wyszukanego dania nawet nie leżał.

 


Zupa… czosnkowa – Česnečka


 
Pomysł serwowania zupy z czosnku to pomysł dość dziwny. Na pierwszy rzut oka danie dobre na okres kwarantanny związanej z chińską chorobą, ale wcale nie jest takie złe. To jedno z najpopularniejszych dań kuchni naszego południowego sąsiada. Zupa gotowana jest na bulionie wołowym, doprawionym startym czosnkiem, ziemniakami z dodatkiem grzanek z krojonego w kostkę chleba i cebuli. Isnieją rówżne wariacje na temat czeskiej zupy czosnkowej.

 
Czasem spotyka się zupę z dodatkiem sera lub z jajkiem. Zupa jest hitem jarmarków świątecznych, serwowana jest też w kurortach narciarskich w okresie zimowym.

 


Czeski schabowy – Řízek

 
Kolejne danie, które brzi dość znajomo to w gruncie rzeczy czeski kotlet schabowy. Do przygotowania potrzebne jest mięso wieprzowe na kotlety, które po ubiciu panierowane jest w panierce dobrze znanej w Polsce. W sumie pozycję można potraktować jako danie, którego warto unikać. Praktycznie niczym się nie różni, więc można spróbować czegoś bardziej oryginalnego.

 


Kołacze Koláče

 
Niektórzy twierdzą że żeby mieć, trzeba chcieć, inni zaś że bez pracy nie ma kołaczy. Jeśli nie pracujecie a i tak macie pieniądze to stwierdzenie to nie jest do końca prawdą. W Czechach kołacze można sobie kupić. Typowy czeski kołacz to okrągły placek z ciasta drożdżowego wypełniony z wierzchu dodatkami w postaci orzechów, owoców (moreli, jagód, wiśni, itp.) czy sera twarogowego, maku. Często pojawiają się kołacze zdobione w tradycyjny sposób. Przed podaniem czeskiego kołacza można posypać dodatkowo orzechami lub rodzynkami.

 


Czeskie rurki z kremem – Kremrole

 
Kolejny deser to coś na kształt rurek z kremem. Kremrole to rurki z ciasta francuskiego, które przygotowuje się poprzez nawinięcie ciasta na rurkę przed pieczeniem. Po wypieczeniu otrzymujemy ciasto podobnie jak trdelnik puste w środku, które można wypełnić dodatkami wedle własnego uznania. Najczęściej do środka trafia jednak bita śmietana lub krem. Czeskie kremrole w niewielkim stopniu podobne są do włoskiego cannoli. Ciastko można spotkać również w Austrii.

 


Czeskie naleśniki – palačinky

 
Jeśli wybieracie się do Czech i wiecie już jakie dokumenty potrzebne są do wyjazdu do Czech możecie dalej sprawdzać ciekawe potrawy czeskiej kuchni. Kolejna z nich to znów coś słodkiego – naleśniki. Ponownie nie jest to zbyt wyszukana potrawa. Naleśniki w Czechach są bardzo podobne do tych, które można sobie zrobić samemu w domu. Składniki to jaja, mleko, sól, mąka, olej do smażenia. W Czechach naleśniki serwuje się z podobnymi dodatkami jak w Polsce, więc w sumie mogłoby ich zabraknąć na liście czeskich dań.

 


 
Polecamy również: