Galicyjska Kasa Oszczędności przed wojną. Stare zdjęcia Lwowa

Wzniesiony w 1891 roku gmach Galicyjskiej Kasy Oszczędności we Lwowie był jednym z najbardziej znanych i najbardziej prestiżowych budynków przedwojennego Lwowa. Siedziba spółdzielni oszczędnościowo-kredytowej zdobiona słynnym napisem na elewacji, rzeźbą Fortuna Juliana Markowskiego oraz Oszczędności Leonarda Macroniego z Warszawy dziś jest domem dla pełnego przedwojennych pamiątek Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego. Jak Galicyjska Kasa Oszczędności wyglądała przed wojną?

Lwów - Galicyjska Kasa Oszczędności

Budynek Galicyjskiej Kasy Oszczędności wzniesiono pod prestiżowym adresem na rogu ul. Jagiellońskiej i Legionów w 1891 roku. Budowa gmachu według projektu słynnego Juliana Zachariewicza trwała od 1889 roku. Budynek zdobiony jest przepięknymi rzeźbami – Oszczędność oraz Fortuna.

Dziś reprezentacyjny budynek w centrum Lwowa nie pełni już swojej pierwotnej funkcji. Po przeciwnej stronie ulicy znajduje się gmach Ziemskiego Banku Kredytowego do niedawna zajmowany przez Prominvestbank, a obecnie mieszczący najróżniejsze restauracje.

Lwów - Galicyjska Kasa Oszczędności

Widok na Grand Hotel oraz gmach Galicyjskiej Kasy Oszczędności we Lwowie z Wałów Hetmańskich przed I wojną światową. Warto dodać, że Galicyjska Kasa Oszczędności po odzyskaniu niepodległości przez Polskę zmieniła nazwę na Małopolską Kasę Oszczędności. Zabytkowego napisu na gmachu jednak nie zmieniono.

Lwów - Galicyjska Kasa Oszczędności

Wraz z nastaniem nowych czasów w budynku Galicyjskiej Kasy Oszczędności wystawiono zbiory Muzeum Przemysłu Artystycznego, których nie udało się przewieźć do Polski. Dziś zwie się ono Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego Narodowej Akademii Nauk Ukrainy i obok Muzeum Historycznego utworzonego w miejscu Muzeum Narodowego im. Jana III Sobieskiego jest jednym z ciekawszych muzeów w mieście.

W zbiorach znajdują się też eksponaty przedwojennego lwowskiego Muzeum Narodowego, Muzeum Lubomirskich oraz Muzeum Dzieduszyckich, a także zagrabiona kolekcja z gimnazjum bazylianek. W sumie muzeum dysponuje zbiorem ponad 72 tysięcy eksponatów.

Lwów - Galicyjska Kasa Oszczędności

Podczas zwiedzania Galicyjskiej Kasy Oszczędności we Lwowie warto zwrócić uwagę na wnętrza bankowego budynku w którym zeszlifowano wiele polskich napisów. Warto zwrócić uwagę również na witraże odrestaurowane ze środków polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na widokówce powyżej słynny gmach Galicyjskiej Kasy Oszczędności w tle, a na pierwszym planie widoczny pomnik Jana III Sobieskiego z Wałów Hetmańskich. Dziś pomnik ten zobaczyć można w Gdańsku. Na zdjęciu widoczny również niewielki fragment Grand Hotelu.

Polecamy również: