Główny Dworzec we Lwowie przed wojną. Stare zdjęcia Lwowa

W chwili budowy był jednym z najnowocześniejszych dwroców w Europie. Dworzec kolejowy we Lwowie stał się inspiracją dla architektów z całej Europy. Jak wyglądał przed I, a jak przed II wojną światową? Zapraszamy na wycieczkę po przedwojennym dworcu we Lwowie.

 

Na zdjęciu otwierającym wpis zobaczyć można kolorową pocztówkę z okresu przed pierwszą wojną światową. Wszystkie zdjęcia prezentujące dworzec w przedwojennych czasach opublikowano już wcześniej w domenie publicznej. Zdjęcie otwierające wpis to pocztówka wykonana jeszcze przed pierwszą wojną światową – około roku 1910. Na początek zapraszamy do przeczytania artykułu o historii dworca oraz do przeglądnięcia zdjęć przedstawiających stan obecny – dworzec kolejowy we Lwowie.

 
Lwów - dworzec
 

Każdy, kto interesuje się historią Polski i Lwowa dobrze wie, że to właśnie ze Lwowa pochodzą szczątki obrońcy, które złożone są na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Ekshumacji zwłok bezimiennego żołnierza dokonano na Cmentarzu Obrońców Lwowa (Cmentarz Orląt Lwowskich) 29 października 1925 roku. Dzień później ulicami Lwowa przeszedł kondukt żałobny z ciałem na lawecie armatniej. Ciało trafiło do Katedry Łacińskiej. Trumna ustawiona na specjalnym katafalku pojechała później z honorami na Dworzec. Nocą w salonie recepcyjnym dworca czuwali przy niej lwowscy kolejarze i żołnierze. 1 listopada o 8:48 trumna ułożona w wagonie, którym do Polski wieziono ciało Henryka Sienkiewicza, pojechała do Warszawy.

 

Lwów - dworzec
Wnętrza dworca kolejowego we Lwowie przytłaczały przepięknymi detalami. Hala Dworca Głównego we Lwowie w połowie lat 20-tych ubiegłego wieku.

 
Lwów - Dworzec Główny 
Widok na Dworzec Główny we Lwowie tym razem od zewnątrz. Zdjęcia wykonane również w połowie lat 20-tych ubiegłego wieku.

 
Lwów - Dworzec Główny
 
Hala peronowa dworca we Lwowie około 1910 roku.

 
Lwów - Główny Dworzec 
Kolejny rzut oka na dworzec we Lwowie. Tym razem w połowie lat 20-tych.

 
Lwów - dworzec 
Przed budową dworca w latach 1901-1904 we Lwowie działał stary, nieco mniejszy dworzec z lat 1861-1862, który zobaczyć można na zdjęciu powyżej. Ciekawostką są też widoczne na zdjęciu tramwaje. Elektryczny tramwaj we Lwowie pojawił się przy okazji otwarcia Powszechnej Wystawy Krajowej, ale jeszcze do końca 1908 roku we Lwowie działały również linie tramwaju konnego (historia komunikacji miejskiej we Lwowie). Zdjęcie widoczne powyżej wykonano więc między 1894, a 1901 rokiem.

 

 
Polecamy również:

 
[related_posts_by_tax posts_per_page=”9″ format=”thumbnails” image_size=”medium” columns=”3″]

Dodaj komentarz