Co i gdzie jeść we Lwowie? Kawiarnia Fiksaż (Fiksage), Kniazia Romana 6, Lwów

Kocia kawiarnia, Studel Hauz czy kawiarnia Szkocka to dość znane miejsca we Lwowie ale poza tym, czym w internecie zachwycają się turyści we Lwowie, też istnieją ciekawe lokale. Jednym z nich jest Fiksaż (Fixage) przy dawnej siedzibie Polskiego Radia Lwów przy d. ulicy Batorego (dziś Kniazia Romana). Lwowska kawiarnia jest swoistym muzeum analogowej fotografii. Ile trzeba tu zapłacić za kawę?

 

Według rankingu użytkowników serwisu Tripadvisor Fiksaż (Фіксаж, Fixage) plasuje się dopiero na 25 miejscu wśród lwowskich kawiarni. To wielkie niedocenienie tego miejsca. Fiksaż zasługuje na znacznie wyższą pozycję. Może i nie ze względu na dobrą kuchnię czy kawę, ale na nietypowy wystrój.

 

 

Wnętrze kawiarni Fiksaż utrzymane jest w starodawnym stylu. Lokal promuje się nie tylko jako kawiarnia, ale i muzeum fotografii. Do ścian przyczepiono tu wiele starych modeli aparatów najróżniejszych (nie tylko radzieckich) producentów. Są tu eksponaty z samych początków analogowej fotografii. Uroku dodają masywne, ciemne meble, zdobiona posadzka, stare cegły z wytłoczonymi na nich nazwami producentów oraz takie detale jak chociażby serwetki wetknięte w rozcięte aparaty fotograficzne czy rachunek podawany w starym obiektywie.

 
Wybierasz się do Lwowa? Sprawdź oferty noclegów:


Booking.com


 

Kawiarnia-muzeum podzielona jest na dwie sale. Główna z barem znajduje się na parterze, a kolejna w podziemiach. Przed Fiksażem rozstawione są ławki z których przy kawie kontemplować można życie współczesnego Lwowa lub też rozmyślać nad drogą, którą po wyjściu z pracy przebywać musiał Henryk Vogelfanger znany szerzej jako Tońcio.

 

 

Menu lwowskiej kawiarni Fiksaż jest raczej skromne. W skrócie można opisać je słowami: kawa i desery, chociaż w karcie znajdują się również dania mięsne i alkohol. Jest tanio. Za kawę espresso płacimy 28 UAH ([convert number=28 from=”uah” to=”pln”] zł), za latte 35 UAH ([convert number=35 from=”uah” to=”pln”] zł), Irish Coffe kosztuje 68 UAH ([convert number=68 from=”uah” to=”pln”] zł), a kakao 25 UAH ([convert number=28 from=”uah” to=”pln”] zł). Za półlitrowy dzbanek herbaty zapłacić trzeba 50 UAH ([convert number=50 from=”uah” to=”pln”] zł). Ceny dań głównych wahają się od 29 do 68 UAH (od [convert number=29 from=”uah” to=”pln”] do [convert number=68 from=”uah” to=”pln”] zł). Za ciastka płaci się około 50 UAH ([convert number=50 from=”uah” to=”pln”] zł). Cen alkoholu podawać nie warto bo jak w każdym miejscu – jeśli nie chcecie kupować zagranicznych trunków – jest tanio.

 

Fiksaż oddalony jest zaledwie kilka minut piechotą od lwowskiego Rynku. Czas spędzony w kawiarni umilają tu czasem melodie wygrywane na skrzypcach, ale trzeba przyznać, że podczas koncertów jest trochę za głośno w niewielkim pomieszczeniu. Z obsługą można dogadać się po angielsku chociaż nie przychodzi to zbyt łatwo. Podczas naszej wizyty nie było tu karty menu w języku angielskim ani polskim, ale wiemy że menu po polsku jest już dostępne w kawiarni.

 

 

Lwowska kawiarnia Fiksaż nie jest może miejscem do którego przychodzić będziecie regularnie ale warto tu przyjść chociażby raz. Lokal przy Kniazia Romana 6 czynny jest od 10:00 do 22:00 czasu lokalnego. Można tu płacić kartą.
 

 


 
Polecamy również:

 

4 komentarze do “Co i gdzie jeść we Lwowie? Kawiarnia Fiksaż (Fiksage), Kniazia Romana 6, Lwów”

  1. Karty już są w języku angielskim a obsługa mówi powoli – oni po ukrainsku, my po polsku i jest super! :)

  2. W maju 2017r menu było już nawet po polsku. Wystarczy poprosić o odpowiednią kartę ale w moim przypadku obsługa domyśliła się sama :-) Niestety we wrześniu podjąłem dwie próby dostania się do tej kawiarni i dwukrotnie zastałem drzwi zamknięte na 4 spusty. Zaglądając przez okno do środka odniosłem wrażenie, że kawiarnia ma zamiar się zlikwidować, jednak żadna informacja nie jest wywieszona na witrynie. Byłby wielki żal gdyby faktycznie została zamknięta…

  3. Może po prostu podczas naszej wizyty trafiliśmy na gorszy dzień kogoś z obsługi :D. Na facebooku kawiarni można było przeczytać o remoncie, który miał trwać od połowy września i skończyć się 15 października, ale od czasu opublikowania tej informacji nie pojawiła się żadna wzmianka o tym, żeby remont miał się skończyć. W przyszłym tygodniu sprawdzimy i damy znać co z Fiksażem

Możliwość komentowania została wyłączona.