Grand Cafe Leopolis – kawiarnia w Ratuszu we Lwowie. Ceny i menu

Na miejscu działającej tu do niedawna kawiarni ratusz otwarto w tym roku kolejny lokal należący do jednej z sieci tzw. “emotional restaurants”. Na miejscu kawiarni Ratusz znajdującej się na parterze Ratusza we Lwowie otwarto nową kawiarnię – Leopolis Grand Cafe. Jakie są ceny i menu w miejscówce otwartej wiosną?


Grand Cafe Leopolis – wystrój i klimat

 
Sieć mająca w swoim portfolio tzw. “emotional restaurants” i m.in. takie lokale jak Kryjówka przy Rynku czy Poczta na Drukarskiej otwarła w tym roku kolejną miejscówkę we Lwowie. Na miejscu kawiarni Ratusz którą kiedyś opisywaliśmy powstał lokal tradycyjnie dla sieci mający mieć w sobie pierwiastek – czasem trochę na siłę – kreatywności.

 
Grand Cafe Leopolis
 
Słowo Grand w nazwie od razu przywodzi na myśl przedwojenny luksus rodem chociażby rodem z Grand Hotelu w Krakowie, luksusowo i ekskluzywnie nie jest. Jest raczej turystycznie i dość dziwnie, trochę bajkowo, mocno kiczowato.

 

Wnętrza z ciemnych, niego mrocznych i kojarzyć się z czasami przedwojennych kawiarni odnotowano i rozjaśniono. Na ścianach pojawiły się archiwalne zdjęcia Lwowa w tym najważniejszych budynków m.in dworca głównego, ratusza czy fotografie z czasów pierwszej wojny światowej z opisami w języku ukraińskim. Z głośników płyną melodie które usłyszeć można chociażby w Hruszewski Cinema Jazz oraz muzyka klasyczna.

 
Grand Cafe Leopolis
 
Lokale należące do grupy charakteryzują się zwykle czymś mniej lub bardziej kreatywnym. W Leopolis Grand Cafe ma być eklektycznie. Kawiarnia zwraca uwagę już z zewnątrz m.in. czerwonym dywanem przed wejściem. W miejscu dawnej kawiarni Ratusz postawiono na przebranych kelnerów i kelnerki, kolorowe akcenty w ciapki na kloszach lamp oraz żyrandole. Przywodzą na myśl styl przedwojenny zmieszany ze steampunkiem i akcentami komunistycznym w postaci okrągłych kloszy.

 

Ciemne drewniane akcenty zastąpione zostały kolorem jasnym. Fotele ni to z wnętrza sali kinowej czy operowej, ni to art-deco, ni mid-century. Posiłki podawane są na wyjątkowo ładnych zastawach. Wystrój lokalu mógł być przemyślany trochę bardziej. Mieszanina stylu sprawia że wszystkiego jest trochę za dużo.

 


Grand Cafe Leopolis – menu i ceny

Grand Cafe Leopolis
 
Jak to zwykle bywa najbardziej interesująca częścią tekstu sa ceny i menu. Kawiarnia serwuje śniadania podawane w formie efektownej wieży w cenie 109 UAH za zestaw. Do wyboru śniadanie z fasolą i jajkami w koszulce, z łososiem i z bekonem. W skład wchodzą trzy talerze z sałatkami i dodatkami w postaci różnych rodzajów chleba czy pasztetu, serka lub pasty. Do śniadania do wyboru kieliszek prosecco lub szklanka lemoniady.
 
W karcie dania takie jak placek z pasztetem z kurczaka czy z łososiem po 75 UAH, sałatki w tym np. sałatka cezar za 85 UAH czy rosół z kurczaka za 45 UAH lub kanapka dnia za 45 UAH, ryba “po polsku” za 110 UAH i tatar wołowy za 120 UAH.

 
Grand Cafe Leopolis
 

W karcie znalazły się domowe lody w granicach od 35 do 50 UAH, ale to tylko dodatki. Głównie serwowane są tu ciasta i ciasteczka. Tarta cytrynowa za 52 UAH, sernik za 58, tort wiśniowy za 85 UAH, miodownik za 56, Panna cotta za 68 UAH. Efektownie wygląda chlebek bananowy pokryty roztopionymi piankami marshmallow. Specjalnością zakładu ma być napoleonka. Dostaniemy tu keks za 50 UAH, a nawet babkę zatopioną w likierze czy Tiramisu za 68 UAH, andruty za 46 UAH.

 

Kawa w cenie od 45 do 58 UAH. 48 UAH za latte, herbaty po 38 UAH za dzbanek o pojemności 400 ml. W karcie także wina w okolicy 400 UAH za butelkę i 65-75 UAH za kieliszek 125 ml oraz mocniejsze alkohole w postaci rumu, koniaków czy whisky.

 
Grand Cafe Leopolis

 

Zamówiliśmy jedno ze słynnych śniadań, ciastka i kawę. Jeśli chodzi o śniadanie – było bardziej efektowne niż smaczne. Grand Cafe nie trafi na listę dobrych miejsc na śniadanie we Lwowie. Zamiast bekonu w formie cieniutkich podsmażanych plastrów plaster gruby i nieco ciężki do pogryzienia. Dodatki w porządku chociaż jajko zbyt ścięte i chłodnawe. Niestety podane do śniadania prosecco było już mocno wygazowane.

 

Kawa z syropem lawendowym – trzeba przyznać najlepsza z lawendowych kaw we Lwowie. Znacznie lepsza niż lawendowa kawa której można napić się w Tante Sophie czy Cukorze. Ciastko wyglądające i smakujące naprawdę w porządku. Obsługa wyglądająca na nieco zagubioną jednak bez większych zarzutów.

 


Grand Cafe Leopolis – podsumowanie


 
Z różnych względów lokale sieci rzadko trafiają na łamy serwisu m.in. dlatego, że nie bawią nas desery w kształcie penisa, nie bawią nas “emotional restaurants”. Posiłki w nich zwykle są zbyt drogie w porównaniu do jakości jaką oferują. W Grand Cafe jest jednak inaczej. Ze względu na dogodne położenie i jakość ciastek kawiarnia stanie się pewnie jednym z bardziej popularnych punktów na mapie kawiarnianego Lwowa. Na śniadanie tu nie wrócimy.
 
Kawiarnia Grand Cafe Leopolis czynna jest od poniedziałku do piątku od 8:00 do 0:00. Można płacić kartą.

 


 
Polecamy również: