Apartamenty we Lwowie. Gdzie najlepiej wynająć kwatery i noclegi

Szykując się do przygotowania wycieczki do Lwowa przygotowania najlepiej rozpocząć od skompletowania wymaganych dokumentów do wyjazdu na Ukrainę. Potem gdy mniej więcej wiadomo już co zobaczyć we Lwowie trzeba zastanowić się gdzie poszukać noclegu. Gdzie spać we Lwowie? Gdzie są najlepsze apartamenty we Lwowie? W którym miejscu miasta najlepiej zarezerwować pokój i nocleg? Odpowiadamy na pytanie dotyczące noclegów, kwater i hoteli we Lwowie.

 

Na wstępie warto zauważyć, że Lwów jest dokładnym przeciwieństwem Wilna jeśli chodzi o powierzchnię miasta. Mimo liczby ludności dochodzącej do 720 tysięcy nie jest dużym miastem. Powierzchnia Lwowa to zaledwie 182 km². Liczba ta wypada blado przy Krakowie mającym 327 km², a nawet mniejszych miastach takich jak Łódź (293,2 km²) Wrocław (292,8 km²) czy Poznań (261,8 km²). Z jednej strony oznacza to, że wszędzie jest blisko. Z drugiej jednak jasnym jest, że wszystkie najważniejsze miejsca we Lwowie znajdują się w ścisłym centrum. Na obrzeżach miasta drogi na Ukrainie są w dość złym stanie. Bywa też że ulicach… biegają kury. Jadąc do Lwowa nie chcemy mieszkać poza ścisłym centrum.

 

Gdzie najlepiej wynająć apartament we Lwowie?

noclegi we lwowie 
Osobom, które przyjechały do Lwowa własnym samochodem i przed zostawieniem auta na parkingu strzeżonym chcą bez problemu wypakować swoje walizki a bezpośrednio przed wyjazdem bez trudu spakować do samochodu wszelkie rzeczy które kupiły we Lwowie polecamy najbliższe otoczenie historycznego centrum. Wszystko dlatego, że w obręb starych murów miejskich we Lwowie nie można wjechać samochodem. Nie dojeżdżają tam również taksówki, więc zakwaterowanie w przypadku wynajmu mieszkania poza tym obszarem będzie łatwiejsze. Wystarczy wyjąć bagaże z samochodu i nie trzeba daleko chodzić.

 

W przypadku przyjazdu do Lwowa innym środkiem transportu, gdy i tak trzeba liczyć się z koniecznością ciągnięcia za sobą walizek sprawa może wyglądać nieco inaczej. Jeśli i tak trzeba przejść się z walizką to nic nie stoi na przeszkodzie by przejść trochę więcej i wynająć mieszkanie w obrębie starych murów miejskich. To tutaj działa najwięcej kawiarni i restauracji we Lwowie, to tutaj znajduje się większość najciekawszych muzeów czy zabytków, które warto zwiedzić.
 
Ulica we Lwowie 
Mieszkanie w centrum wbrew pozorom wcale nie będzie drogie (jeszcze…), a ma wiele zalet wszak wychodząc z miejsca noclegu od razu można iść na śniadanie, obiad czy kolację. Jedyną wadą mieszkania w samym centrum Lwowa może być hałas. Tyczy się to przede wszystkim apartamentów z oknami z widokiem na Rynek.

 

W turystycznym sezonie na Rynku głośno jest praktycznie przez cały dzień i w tak położonych mieszkaniach ciężko odpocząć czy skupić się na pracy.

 

 
Po kilku dniach można już dostać szału z powodu dobiegających z płyty Rynku melodii wygrywanych przez grajków, którzy codziennie grają to samo. Sam hałas jednak przeszkadzać może w mieszkaniach z oknami na fronty ulic pokrytych starą kostką brukową, które znajdują się poza centrum.
 
Atrakcyjne kamienice we Lwowie owszem znajdują się nawet daleko od Rynku i słynnych Wałów Hetmańskich ale po pierwsze im dalej od centrum Lwowa tym w gorsze sklepy i restauracje, a atmosfera gęstsza. Po drugie by dostać się do Rynku chociażby z okolic początku ul. Kopernika lub Łyczakowskiej czy z Nowego Światu za każdym razem trzeba będzie zamawiać Bolta, Uber lub taksówkę lub tłuc się komunikacją miejską. Koszty będą wprawdzie pomijalne ale szkoda na to czasu. Centrum Lwowa lubi się korkować.

 

W którym obszarze warto mieszkać?

 
W przewodniku po Lwowie już wcześniej poruszaliśmy temat miejsc w których warto wynająć nocleg we Lwowie

Szukajcie ofert jedynie w obszarze ograniczonym Wałami Hetmańskimi od zachodu, d. ul. Kościelną od północy (dziś ul. Gonty) oraz Podwalem od wschodu i pl. Halickim od strony południowej

 
Do tego dodać można najbliższe okolice Wałów Hetmańskich, ul. Kopernika oraz ul. Akademickiej. Najbardziej atrakcyjny obszar Lwowa widoczny jest na przedwojennym planie miasta z 1939 roku.

 

Uwaga na oszustów!

Ceny na Ukrainie. Ceny we Lwowie
 
Wynajmując prywatne kwatery we Lwowie warto uważać. Już wcześniej przygotowaliśmy tekst na temat tego w jaki sposób szukać mieszkań do wynajęcia we Lwowie i jak odróżnić oferty uczciwe od nieuczciwych. Czasem zdarza się, że wymarzone mieszkanie po prostu nie istnieje. Poza tym jest jeszcze jeden sposób na który nabierają nieuczciwi właściciele. 
Jeden z naszych czytelników pojechał do Lwowa na majówkę w 2019 roku. Mieszkanie znalazł za pośrednictwem jednej z popularnych platform internetowych umożliwiających wynajem. Na miejscu okazało się, że wymarzonego długiego weekendu nie spędzi w apartamencie który zarezerwował, tylko w znacznie gorszym mieszkaniu na uboczu miasta w złych warunkach. Właścicielka mieszkania stwierdziła na miejscu, że “miała lepszą ofertę” i dlatego doszło do zmiany.
 
ul. Boimów, Lwów 
Sami mieliśmy tylko jedną nieprzyjemną przygodę z “apartamentem” w jednej z historycznych kamienic we Lwowie. Po wejściu okazało się, że mieszkanie podzielone jest na dwie części przeznaczone do wynajmu mimo że w ofercie podano, że do wynajęcia jest cały lokal. Właścicielka, wysługująca się sprzątaczką, przesłała nam również wiadomość z rozkazem sfotografowania paszportu i wysłania jej fotografii dokumentów. W takich sytuacjach warto zachować rozsądek. Na szczęście po interwencji serwisu pośredniczącego pieniądze zostały nam zwrócone, a wakacje spędziliśmy w innym, uczciwym, miejscu. 
Różne rzeczy się tu zdarzają dlatego najlepiej nie popełniać podobnych błędów i – mimo wyższych cen – korzystać z serwisów pośredniczących w wynajmie w których właściciel mieszkania nie dostaje pieniędzy póki nie opuścimy wynajętego mieszkania. Najlepiej nie wysyłać nikomu pieniędzy w ciemno, nie podawać danych karty kredytowej i nie dawać nikomu gotówki do ręki. W chwili gdy właściciel dostanie pieniądze w gotówce do łapy zwykle przestajemy go obchodzić.
 
ul. Krakowska, Lwów
 
Na koniec warto pamiętać, że średnia pensja na Ukrainie nie równa się średniej pensji w Polsce, Czechach czy Niemczech. Wielu mieszkańców miasta dysponuje budżetem w granicach 500-1000 zł na miesiąc, więc oferty wynajmu za 200 czy więcej złotych za dzień są zdecydowanie niewspółmiernie drogie do zarobków. Lwów wciąż jeszcze jest miejscem tanim i jeśli chcemy by tanim pozostał to nie możemy przyzwyczajać do tego, że Polak ma pieniądze to zapłaci zachodnią stawkę. Tyczy się to zarówno mieszkań, taksówkarzy czy przewodników po Lwowie. W jednym z poprzednich tekstów więcej o prawdziwych kosztach życia w mieście.

Polecamy również: