Autor Tylko we Lwowie. Kto napisał słowa i muzykę?

Popularna piosenka “Tylko we Lwowie” jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów związanych z polskim Lwowem. Wiele osób zastanawia się kto napisał Tylko we Lwowie. Jaki jest autor? Czyja jest muzyka i słowa do popularnej lwowskiej piosenki? Sprawdźmy to.

“Tylko we Lwowie” to popularna piosenka wywodząca się z komedii Włóczęgi w reżyserii Michała Waszyńskiego, która swoją premierę miała 5 kwietnia 1939 roku.

Tango szeroko znane jako “Tylko we Lwowie” nosi tak naprawdę tytuł “Lwów jest jeden na świecie”. Najsłynniejszymi wykonawcami utworu są oczywiście gwiazdy Polskiego Radia Lwów – Henryk Vogelfanger i Kazimierz Wajda czyli słynni Szczepko i Tońcio.

Fot. fragment ulotki promującej film Włóczęgi; Warszawskie Biuro Kinematograficzne “Feniks”, 1939

Słowa do “Tylko we Lwowie” napisał urodzony we Lwowie Emanuel Szlechter, a kompozytorem muzyki był Henryk Wars. Kazimierz Wajda i Henryk Vogelfänger, wcielający się w postacie Szczepka i Tońcia, nie są oczywiście jedynymi przedwojennymi wykonawcami związanego ze Lwowem utworu.

Inne interpretacje utworu zaprezentował m.in. Mieczysław Fogg przy akompaniamencie orkiestry Syrena Rekord. Ponadto, piosenkę wykonywał również Albert Haris, Orkiestra Taneczna Gloria oraz Janek Koliszer w okresie wojny, a po wojnie m.in. Jan Wojewódka.

Po zakończeniu II wojny światowej do piosenki “Lwów jest jeden na świecie” dodano kilka dodatkowych zwrotek, które zostały napisane przez Feliksa Konarskiego oraz prawdopodobnie przez słynnego Wiktora Budzyńskiego. Nowe zwrotki były pełne tęsknoty za Lwowem odebranym Polsce w 1945 roku. Tak brzmiało kilka z powojennych zwrotek znanych z interpretacji Gwidona Boruckiego na wydawnictwie Polonia Records:

Kto nie był we Lwowie, ten nie wie, że Lwów
To miasto najmilsze na świecie
Lecz tych co w nim byli i pragną być znów
Rozrzewni tych parę słów

Gdzie człowiek beztrosko spoglądał na świat
Tylko we Lwowie!
Gdzie w sercu swym stale dwadzieścia miał lat
Tylko we Lwowie!

Gdzie marzył i śnił i ćmagą się spił
I tańczył sztajerka na Zamku
Gdzie nocą wśród drzew
Wesoły brzmiał śpiew i winem burzyła się krew

Nie tylko piosenka

Nie tylko we Lwowie
W filmie Włóczęgi wykonano również inny przedwojenny utwór Dbranoc, oczka zmruż znany czasem jako Jak zarobię 200 złotych. Za muzykę i słowa również odpowiadali Henryk Wars oraz Emanuel Schlechter

 

Należy również wspomnieć o książce zatytułowanej “Tylko we Lwowie”. Książka ta została napisana przez kojarzonego z kresowymi motywami aktora i reżysera Jerzego Michotka, wydano ją 1990 roku. Tytuł książki nawiązuje oczywiście do słynnej piosenki. Autor i wspomina lwowskie życie artysty kojarzonego m.in. z serialem Dom oraz odbudową Cmentarza Obrońców Lwowa.

Polecamy również: