Darmowe atrakcje na Wawelu TOP 9 darmowych atrakcji na Wawelu

Darmowe atrakcje na Wawelu TOP 9 darmowych atrakcji na Wawelu

Wawel jest jednym z najbardziej znanych symboli Krakowa. Zwiedzanie Wawelu, jeśli chcemy poznać wszystkie zakamarki, nie należy niestety do najtańszych. Na szczęście Wawel można też zwiedzić za darmo. Oto największe darmowe atrakcje na Wawelu w Krakowie. Co można zwiedzić za darmo? Kiedy można zwiedzać Wawel za darmo? Sprawdźmy to!

 


Arkadowy dziedziniec Zamku Królewskiego


 
Jednym z najbardziej charakterystycznych punktów na całym Wzgórzu Wawelskim jest oczywiście to jedno miejsce. Arkadowy dziedziniec Zamku Królewskiego na Wawelu jest miejscem do którego wybrać się możemy za darmo. Oczywiście poza architekturą nie zobaczymy tu zbyt wielu atrakcji, ale płacić nie trzeba. Dodatkowo można skusić się na zwiedzanie krużganków I piętra. Koszt 5 zł, więc nie jest to jakiś wielki wydatek.

 


Krypta Piłsudskiego i Kaczyńskiego


 
Chowanie niektórych przywódców na Wawelu od wielu lat było obiektem gigantycznych kontrowersji. Przed Lechem Kaczyńskim na Wawel w atmosferze skandalu trafiła trumna ze zwłokami sanacyjnego dyktatora Józefa Piłsudskiego. Krypta zaprojektowana przez Adolfa Szyszko-Bohusza jest dostępna do zwiedzania za darmo. Za darmo można zobaczyć też sarkofag ze zwłokami Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii Kaczyńskiej. Krypta czynna od 9 do 17 w sezonie i od 9 do 16 poza sezonem.

 


Pomnik Tadeusza Kościuszki


 
Kolejną atrakcją na Wzgórzu Wawelskim za której oglądanie nie trzeba płacić jest lwowski akcent w Krakowie czyli pomnik Tadeusza Kościuszki przygotowany przez słynny duet lwowskich rzeźbiarzy – urodzonego w Warszawie Leonarda Marconiego oraz Antoniego Popiela znanego m.in. z wykonania m.in. pomniku Adama Mickiewicza we Lwowie. Pomnik odlany w 1900 roku trafił na Wawel w 1921 roku. Monument nie przetrwał czasów II wojny. Wysadzono to 17 lutego 1940 roku. Kopia oryginału stanęła na Wawelu w 1960 roku jako dar mieszkańców Drezna. Pomnik stoi na bastionie Władysława IV.


Czakram Wawelski

 
Jedni pod Wzgórzem Wawelskim oddają cześć kopii Światowida ze Zbrucza, inni wybierają się na modlitwy w Katedrze Wawelskiej, a jeszcze inni pielgrzymują do czakramu wawelskiego. Czakram Wawelski to kamień znajdujący się na terenie nieistniejącego kościoła. św. Gereona. Czakram czczony jest już od okresu dwudziestolecia międzywojennego. Wielu wyznawców czakramu przytula się do ściany przy czakramie. Łatwo ją rozpoznacie.

 


Relikty kościoła św. Michała

 
W latach 1803-1804 na Wawelu zburzony został rzymskokatolicki średniowieczny kościół pw. św. Michała. Według niektórych podań budynek wzniesiono na miejscu pogańskiego kultu i był to najstarszy kościół na wzgórzu. W 1355 roku przebudowano go w gotyckim stylu. Relikty kościoła można łatwo odszukać na zewnętrznym dziedzińcu. Kościół zburzyły zaborcze władze Austriackie.

 


Pomnik Jana Pawła II

Jeśli nie przepadacie za Kościuszką i wolicie Jana Pawła II to nie ma problemu. Jesienią 2008 roku na Wawelu stanął pomnij Jana Pawła II poświęcony oczywiście przez Stanisława Dziwisza. Autorem pomniku jest Kazimierza Gustawa Zemły. W chwili ustawienia pomnik był krytykowany. Podoba Wam się?

 


Taras widokowy


 
Po zajęciu Krakowa przez zaborcze władze austriackie Wawel był jednym z pierwszych miejsc ufortyfikowanym jeszcze przed powstaniem Twierdzy Kraków. Dziś jednym z najpopularniejszych i całkowicie darmowych miejsc na Wzgórzu Wawelskim jest taras widokowy umieszczony na froncie kleszczowym od strony Wisły wybudowanym właśnie jako wzmocnienie cytadeli Twierdzy Kraków. Z Wawelu zobaczymy widok na zakole Wisły, bulwary czy znajdujący się w oddali Kopiec Kościuszki. Kiedyś zobaczyć można było też Willę Rożnowskich o której warto poczytać.

 


Katedra Wawelska na modlitwę

 
Katedra Wawelska nie jest oczywiście miejscem, które można sobie zwiedzić i zobaczyć za darmo. Wejście do Katedry z kaplicami i na zwiedzanie Dzwonu Zygmunta, Grobów Królewskich i znajdującego się niedaleko Muzeum Katedralnego kosztuje 14 złotych ale jeśli jesteście osobami wierzącymi, które udają się na modlitwę do katedry to modlitwa jest darmowa, wystarczy poinformować o tym obsługę. Darmowe jest też wejście do katedry w czasie mszy świętych.

 


Cegiełki Wawelskie


 
W trakcie międzywojennej odbudowy Wawelu w całej Polsce zbierano datki na jej prowadzenie. Każdy kto ofiarował stosowną kwotę pieniędzy na prowadzone prace został uhonorowany cegiełką upamiętniającą datek. Cegiełki wmurowano w mur prowadzący w stronę Bramy Herbowej z 1921 roku. Nie wszystkie wmurowane są w ścianę, ale większość z nich można bez trudu zobaczyć. Ofiarodawcami na odbudowę Wawelu było m.in. Miasto Lwów, Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie czy też lwowskie Kasyno Narodowe. Tu więcej o Cegiełkach Wawelskich.

 
Polecamy również: