Gdzie w Krakowie tanio zjeść i dobrze. Restauracje i bary TOP 15+

Wyjazd do Krakowa nie należy do najtańszych dlatego wielu turystów przyjeżdżających do Krakowa zastanawia się gdzie w Krakowie tanio zjeść. Sprawdzamy tanie restauracje w Podgórzu, na Kazimierzu i w centrum Krakowa. Zobaczymy gdzie zjeść tanio i dobrze w Krakowie na Rynku i w jego okolicach. Zarówno restauracje, jak i bary czy street food. Oto miejsca na tani obiad w Krakowie.

 
Trzeba pamiętać, że jeśli głównym argumentem ma być cena to nie można spodziewać się zbyt wielu wyszukanych i ciekawych dań w menu, chociaż są wyjątki. Zwykle wymienione poniżej miejsca serwują rzeczy najprostsze ale za to tanie. Tekst podzielimy na rzeczy typu streetfoodowego ze straganu, tanie bary oraz tanie restauracje. Sprawdzamy przede wszystkim miejsca przy Rynku i położone bliżej turystycznych lokalizacji.

 


Tani street food w Krakowie

 


Coca Typical Sicilian Food


 
Jedno z naszych ulubionych miejsc w Krakowie. Nie ma co się oszukiwać – na pierwszy rzut oka nie wygląda to najlepiej ale w tym przypadku nie o wystrój chodzi. W Coca dostaniemy specjały włoskiej kuchni z Sycylii. Do kupienia m.in. cartocciata ze szpinakiem lub z szynką, a także pizza. W weekendy jest to jedno z niewielu miejsc (a może jedyne) w którym można w Krakowie zjeść arancini. W weekend w sprzedaży również lasagne, a zaraz obok drugi lokal Coca – z sycylijskimi lodami.

 


Max Grill


 
Na początek coś poza turystycznym centrum miasta czyli Nowa Huta. Przy al. Jana Pawła II w okolicach NCK od lat funkcjonuje grill słynny na całą Nową Hutę albo i dalej. W menu m.in. kiełbasa, karczek czy grillowany filet z kurczaka, ale nie tylko. Porcje bardzo duże, a ceny bardzo znośne. Tu więcej o Max Grill.

 


Pizzeria Vicenti

Niestety nie ma tu pizzy z ciekawymi dodatkami takimi jak pikantne włoskie salami czy prosciutto. Serwowana tu pizza jest wegetariańska co jest jedną z największych wad tego miejsca. Zaletą jest lokalizacja zaraz przy Plantach między ul. Szewską, a pl. Szczepańskim. W menu przede wszystkim pizza w kawałkach na wagę. Tanio.

 


Kiełbaski z niebieskiej Nyski


 
Jeden z najsłynniejszych street foodów w Krakowie. Każdego wieczora (poza niedzielami i świętami) w okolicach Hali Targowej ustawia się niebieski samochód Nysa, a przed nim pieczone są kiełbasy znane na całą Polskę. Koszt 10 zł za kiełbasę z bułką. Bez bułki taniej.
 


Mazaya Falafel

W zestawieniu musi znaleźć się też miejsce dla rzeczy nieco oryginalniejszych niż schabowy z kapustą. Falafel to typowe danie arabskie popularne chociażby w Egipcie. W Krakowie też można je skosztować. Jednym z popularniejszych miejsc są knajpki Mazaya Falafel rozsiane po całym Krakowie. Koszt standardowego zestawu od 15 zł. W menu też sałatki i kanapki.

 


Tanie restauracje w Krakowie

 

 


Kuchnia u Doroty


 
Z daleka od turystycznych traktów Kazimierza znajduje się tania restauracja, której menu nie powala może na kolana, ale jest tanio i smacznie. W karcie dań oczywiście głównie dania kuchni polskiej. W ofercie w większości dość standardowe dania takie jak zupy pieczarkowe, koperkowe czy pomidorowe, gołąbki, knedle, pierogi czy kotlet po kijowsku dla zmylenia przeciwnika nazywany w Polsce kotletem de volaille. Polecamy unikać tego miejsca w popularnych godzinach weekendowych bo w środku bywa głośno jak w przedszkolu.

 


Restauracje Warsztat

Restauracja Warsztat, Kraków, Izaaka
 
Restauracja Warsztat albo nawet restauracje Warsztat bo jest ich kilka: przy ul. Bożego Ciała 1, Izaaka 3 oraz przy Miodowej 20 gdzie serwowane są dania kuchni polskiej. W pozostałych jest tanio i można zjeść coś co więcej niż w większości tanich restauracji. Do wyboru pizza poniżej 30 zł, makarony w podobnych granicach, dania mięsne poniżej 40 zł. W arcie też ryby, pierogi, naleśniki i zupy.

 


Gospoda Koko

Gospoda Koko to kolejne miejsce jakiego można spodziewać się po zestawieniu tanich restauracji. Łatwo zgadnąć – wyszukanych dań kuchni świata tu nie zjemy ale za to jest tanio i blisko Rynku. W Koko każdego dnia jest nieco inny jadłospis. Zupy poniżej 10 złotych, kotlety po 25, pierogi poniżej 20 złotych, podobnie na przykład gołąbki. Gospoda Koko od niedawna dysponuje też własnym piwem. Można tu też wpaść na tanie śniadanie. Adres: Gołębia 8. Uwaga: restauracja tymczasowo w remoncie po pożarze.

 


Restauracja Sukiennice

Rynek Główny w Krakowie nie kojarzy się z tanimi restauracjami ale jak się uprzeć to tanią znajdziemy. W Sukiennicach działa Restauracja Sukiennice znana też jako Kompania Kuflowa. W menu niezbyt wyszukane dania niezbyt wyszukanej kuchni polskiej ale za to ceny naprawdę przystępne. Dania główne już od 25 złotych. Symbolami lokalu jest też serwowanie ciekawej przekąski i niespodzianka przy podawaniu rachunku.

 


Restauracja W Starej Kuchni

Kolejna mało wyszukana propozycja ale za to naprawdę tania restauracja to lokal o nazwie W Starej Kuchni. Jak łatwo zgadnąć serwuje dania kuchni polskiej. Zestaw w postaci dania głównego, zupy i ciasta to koszt niespełna 22 złotych, więc drogo nie jest. W menu również dania główne sałatki czy zupy w cenach nieprzekraczających nawet 40 zł za danie główne. a zwykle zaledwie nieco ponad 20 zł.

 


Marchewka z groszkiem

Marchewka z groszkiem, Kazimierz, Kraków
 
Jak ma być tanio to nie ma co się spodziewać wyszukanych potraw różnych kuchni świata. Raczej schabowego czy innych polskich dań. Tak właśnie jest w taniej knajpie Marchewka z Groszkiem n a Kazimierzu. Karta menu nie nadaje się dla osób doceniających coś więcej niż schabowy, żeberka czy kotleta de volaille albo rosół. Jak ma być po prostu tanio to jest to miejsce idealne. Porcje duże, dania mało wyszukane ale za to bardzo tanie. Obiad dnia około 20 złotych, zupy zdecydowanie poniżej dychy.

 


Bistro 27

Niektórzy bywalcy Kazimierza mogą kojarzyć nazwę Barfly. Teraz zamiast do Barfly warto przejść się do Bistro 27 przy ul. Dajwór 27. W menu cudów nie ma – to jedzenie dla typowego Polaka czyli niewyszukane, nieskomplikowane, proste i tanie. Cena zestawu zupa + II danie poniżej 20 złotych. Śniadania poniżej 15 zł. Krokiety za 9, wątróbka z cebulą za 13, a kotlet de volaille za 15. Poniżej 20 zł większość dań.

 


Zielone Tarasy

Zielone Tarasy to dość tania restauracja położona przy al. Juliusza Słowackiego niedaleko Kleparza. Jak sama nazwa wskazuej mieści się na tarasie więc poza jedzeniem można też podziwiwać widok na okolicę zwłaszcza na może niezbyt atrakcyjny bazar i dalej w kierunku ul. Długiej. W menu sałatki (24-28 zł), makarony (24-30 zł), dania główne (od 28 do 40 zł). Widok gratis.

 


Bary Mleczne w Krakowie

W Krakowie wciąż działa wiele barów mlecznych. Najwięcej reliktów komuny jest w największym relikcie komuny w Krakowie czyli w Nowej Hucie ale znaleźć je można również w innych miejscach.

 

 

Bar Mleczny Centralny

Bar Mleczny Cetnralny, Nowa Huta, Kraków
 
Tani bar mleczny zlokalizowany jest w samym sercu Nowej Huty niedaleko Placu Centralnego. Adres baru to osiedle Centrum C1. Ceny jak w większości barów mlecznych w granicach od około 5 do 15 złotych za danie.

 


Bar Mleczny Południowy

Kolejne bardzo tanie miejsce to Bar Mleczny Północny znajdujący się w Podgórzu. Menu takie jak w każdym innym barze, więc nie ma się co tu za bardzo rozpisywać.

 


Bar Mleczny Pod Filarkami

Elementem odróżniającym jego wystrój od innych pachnących komuną jest ozdobne wejście oraz duży piec kaflowy stojący we wnętrzu. Menu podobne do menu w każdym innym barze mlecznym.

 


Bar Mleczny Pod Temidą

Bar Mleczny pod Temidą jest jednym z najpopularniejszych w Krakowie barów mlecznych głównie przez swoją dogodną lokalizację. Bar znajduje się w samym centrum przy ul. Grodzkiej 43, kilka kroków od Rynku Głównego. W menu to co zwykle w barze mlecznym.
 
Na zakończenie zapraszamy też do przeglądu nieco droższych ale lepszych restauracji na Rynku w Krakowie.

 
Polecamy również: