43+ darmowe atrakcje w Krakowie na weekend i nie tylko. Kraków za darmo!

Co robić w Krakowie gdy nie chcemy wydawać pieniędzy? Kraków pełen jest darmowych atrakcji, które można zaliczyć w weekend lub podczas dłuższego wyjazdu na wakacje. Co robić w Krakowie za darmo? Oto mini przewodnik po Krakowie dla tych, którzy nie chcą zrunować budżetu, a chcą miło spędzić dwa dni w mieście. Oto najlepsze darmowe atrakcje w Krakowie!

 


Zobaczyć rzeźby w Parku Jordana

Park Jordana w Krakowie
 
Słynny krakowski park został założony z inicjatywy wybitnego filantropa doktora Henryka Jordana. Przez lata rozwijany dziś to miejsce spacerów wielu Krakowian. W parku można poćwiczyć na siłowni, pograć w gry zespołowe, zimą pojeździć na sankach, uprawiać jogę czy po prostu usiąść z książką lub pospacerować. W Parku Jordana znajdują się stare i nowe rzeźby przedstawiające wybitnych Polaków. Najstarsze w alejkach I i II. W centralnym punkcie od 1914 stoi popiersie Henryka Jordana.

 


Odpocząć na Błoniach

Błonia w Krakowie
 
48 hektarowa łąka w centrum miasta? Dlaczego nie! Oto słynne krakowskie Błonia. Miejsce startu pierwszego samolotu w Krakowie, mszy świętych z udziałem Jana Pawła II i najróżniejszych wydarzeń kulturalnych. Na co dzień punkt odpoczynku i relaksu dla tysięcy krakowian. Idealne miejsce na piknik, jogging lub jazdę na rolkach.

 


Przejść Las Wolski


 
Las Wolski to 419 hektarowe “płuca” Krakowa. Teren lasu został kupiony przez Kasę Oszczędności Miasta Krakowa i przekazany miastu na cele parku. Od lat powstały tu liczne ścieżki dla pieszych wędrówek, a także trasy popularne wśród osób jeżdżących na rowerach, zwłaszcza tych bardziej górskich, niż górskie z marketu. W Lesie Wolskim można podziwiać ptaki, zobaczyć charakterystyczne wąwozy, przejść się na spacer, pojeździć na rowerze lub odpocząć na którejś z charakterystycznych polan – na przykład polanie im. Juliusza Lea

 


Okrążyć Planty

Planty w Krakowie
 
Planty to miejski park o długości 4 km okrążający Stare Miasto w Krakowie. Powstały – jak sama nazwa wskazuje – po splantowaniu średniowiecznych umocnień Krakowa. Niestety – starych murów już nie ma ale na ich miejscu znajduje się jeden z najsłynniejszych w parków w Polsce obsadzony kasztanami, klonami czy topolami. Plantami na które składa się osiem odrębnych ogrodów można przejść się dookoła rozpoczynając i kończąc w dowolnie ustalonym punkcie i podczas spaceru podziwiać część z największych zabytków Krakowa, zobaczyć staw lub któryś z licznych pomników w tym pomnik Grottgera, Kopernika, zamordowanego we Lwowie Boya Żeleńskiego, Adama Sapiehy lub Jadwigi i Jagiełły.

 


Darmowy wstęp do muzeów


 
Praktycznie każde większe muzeum w Krakowie przynajmniej raz w tygodniu oferuje dzień w którym wstęp na stałą ekspozycję jest darmowy. Jeśli chcecie zobaczyć krakowskie muzea i przy okazji trochę zaoszczędzić to warto zorientować się które i kiedy oferuje bezpłatne wejście. Da się zobaczyć sporo! Tutaj dowiecie się kiedy są darmowe muzea w Krakowie.

 


Karmić ptactwo na Bulwarach Wiślanych

 
Karmienie ptactwa wodnego to jedna z krakowskich atrakcji dla dzieci i dorosłych. Kaczki czy łabędzie można spotkać w wielu miejscach. Na przykład na słynnych Bulwarach Wiślanych. Bulwary ciągną się po dwóch stronach Wisły, a ich historia sięga już sporo ponad 100 lat. Przypominamy, że ptactwa wodnego (ani żadnego innego) nie karmi się chlebem ani bułkami. Łabędzie i kaczki najchętniej zjedzą gotowane ziemniaki, karmę dla wodnych ptaków lub zboża. Nie karmimy ich solonymi krakowskimi obwarzankami!

 


Zobaczyć Park Krakowski

Park Krakowski to obszar przekształcony w park w 1885 roku na polecenie Stanisława Rehmana. Dziś nosi nazwę parku im. Marka Grechuty. W parku zobaczyć można odnowioną niedawno sadzawkę i fontnnę, miejsca do zabaw dla dzieci czy dość dyskusyjnej urodzy rzeźby z lat 70-tych ubiegłego wieku.

 


Opalać się nad Wisłą pod Wawelem


 
Bulwar Czerwiński ulokowany między mostem Dębnickim, a Mostem Grunwaldzkim to dość malownicze miejsce u podnóża Zamku Królewskiego na Wawelu. Latem pod Wzgórzem Wawelskim nad brzegiem Wisły można z powodzeniem zażywać kąpieli słonecznych jak miejscowe studentki i setki przyjezdnych. Kiedyś niedaleko stała przepiękna willa Willa Rożnowskich o której piszemy w zestawieniu budynków, których już nie ma w Krakowie.

 


Urządzić spotkanie pod Jubilatem

To atrakcja dla fanów polskiego hip-hopu. Wkrótce mija okrągła rocznica słynnego spotkania pod Jubilatem z 2015 roku. W okolicach zakola Wisły i hotelu Sheraton doszło do spotkania trzech raperów. Spotkanie zostało utrwalone w formacie audio-wideo. Fani wszystkich gwiazd mogą wybrać się tu, by z nostalgią powspominać stare czasy.

 


Zobaczyć jak Smok Wawelski zieje ogniem

U stóp Wzgórza Wawelskiego w Krakowie w jaskini zwanej Smoczą Jamą miał żyć podobno słynny Smok Wawelski, który nękać miał okolicznych hodowców bydła i pożerać owce. Pokonać go miał podobno szewczyk, który podłożył smokowi bydlęce skóry wypełnione siarką. Smoka od środka strawić miały płomienie, a w mniej drastycznej wersji dla dzieci wypić miał wodę z Wisły i pęknąć. Pod Wawelem stoi mniej lub bardziej urocza rzeźba Smoka Wawelskiego z 1969 roku. Smok zieje ogniem raz na 3 minuty.

 


Posłuchać Hejnału z wieży Mariackiej


 
Słynna melodia w F-dur powstała podobno podczas tatarskiego najazdu na Kraków gdy hejnalista chciał ostrzec mieszkańców grodu przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Melodia urywa się bowiem dosięgnąć go miała wroga strzała. Hejnał Mariacki grany jest na cztery strony świata z wieży kościoła Mariackiego. Hejnał początkowo wybrzmiewał jedynie w południe. Dziś grany jest co godzinę z niewielkiego pomieszczenia 81 metrów nad płytą Rynku.

 


Pokarmić gołębie

 
Krakowski Rynek nieodłącznie kojarzy się z gołębiami. Można je lubić lub nie ale nic nie wskazuje na to, by ptaki których odchody mają zgubny wpływ na krakowskie zabytki kiedykolwiek stąd zniknęły. Nic nie wskazuje też na to, by przyjezdni i miejscowi przestali je dokarmiać. Setki turystów dokarmiają ptaki żyjące w centrum Krakowa najczęściej robiąc im tym samym krzywdę i podając chleb lub obważanki. Owszem gołębie zjadają wszystko ale jeść powinny przede wszystkim ziarna zbóż.

 


Zobaczyć gdzie handlowano przez wieki


 
Krakowski Rynek pozbawiony jest okazałego ratusza ale na jego środku stoi inny ciekawy budynek – Sukiennice. Miejsce to od setek lat stanowi jeden z najbardziej prestiżowych handlowych adresów w Polsce. Przez wieki handlowano tu najróżniejszymi towarami. Dziś parter starodawnej hali targowej wypełniony jest kramami z pamiątkami z Krakowa i biżuterią. Pamiątek z Krakowa wcale nie trzeba tu kupować, by poczuć atmosferę miejsca i przejść się wnętrzami budynku pod adresem Rynek Główny 3.

 


Przejść Kładką Bernatka

Kładka Bernatka – kontrowersje
 
Piesza kładka łącząca Kraków z Podgórzem powstała w miejscu w którym dawne miasta łączył niegdyś Most Podgórski. Konstrukcja składająca się z 145 metrowego stalowego łuku i dwóch pomostów o długości 130 metrów została oddana do użytku z końcem września 2010 roku. Przez lata stała się symbolem zakochanych. Na barierkach kładki zapinane są kłódki mające być symbolami miłości zakochanych par. Nocą kładka jest bardzo ładnie oświetlona. Tu więcej o Kładce Bernatka.

 


Zrobić sobie zdjęcie z Piotrem Skrzyneckim

Przaz lata zmarły w 1997 roku Piotr Skrzynecki był jednym z najbardziej charakterystycznych artystów z Krakowa. Założyciel popularnego kabaretu Piwnica pod Baranami był ikoną miasta. Przed popularnym artystycznym lokalem Vis-a-Vis na Rynku Głównym w Krakowie w 2000 roku odsłonięto pomnik Skrzyneckiego ufundowany przez Zbigniewa Preisnera. Artysta przedstawiony jest pozycji siedzącej przy kawiarnianym stoliku. Wielu przyjezdnych uwielbia robić sobie zdjęcia z figurą Piotra Skrzyneckiego lub składać tu świeże kwiaty od krakowskich kwiaciarek z Rynku.

 


Wejść do “głowy” Mitoraja

Głowa na Rynku w Krakowie
 
Niezależnie czy się to komuś podoba czy nie, rzeźba Igora Mitoraja Eros Bendeto znana jako “głowa Mitoraja” na dobre wrosła już w Rynek Główny w Krakowie. Każdego dnia fotografują się przy niej setki turystów, a dzieci i niektórzy dorośli próbują… wejść do środka by zrobić sobie jeszcze bardziej nietypową fotkę z Krakowa. Tu więcej o rzeźbie Mitoraja w Krakowie.

 


Oddać hołd najwybitniejszym Krakowianom

 
Cmentarz Rakowicki otwarty w 1803 roku nie jest najstarszym polskim cmentarzem. Nekropolia uruchomiona później od Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie jest jedną z najważniejszych w Polsce. To tu spoczywają szczątki najwybitniejszych przedstawicieli Krakowa m.in. Jana Matejki, Marka Grechuty, Tadeusza Kantora, Zbigniewa Wodeckiego, Józefa Dietla, rodziny Kossaków czy Heleny Modrzejewskiej.

 


Porozmawiać o matematyce z Banachem i Nikodymem

Ławeczka Banacha i Nikodyma, Kraków
 
Wybitny lwowski matematyk kojarzony ze Lwowską Szkołą Matematyczną i słynną kawiarnią Szkocką urodził się w 1892 roku w Krakowie. To przypadkowe spotkanie na krakowskich Plantach z doktorem Steinhausem było jednym z przełomowych momentów w karierze Stefana Banacha. Na pamiątkę tego wydarzenia na Plantach ustawiono ławkeczkę Banacha i Nikodyma o której więcej piszemy w jednym z poprzednich artykułów.

 


Zobaczyć Pchli Targ pod Halą Targową


 
W każdą niedzielę pod słynną Halą Targową, w godzinach porannych, organizowany jest dobrze znany pchli targ. Kupić tu można właściwie wszystko ale atmosfera ulicznego handlu wszystkim czym się da możliwa jest do odczucia bez wydawania pieniędzy. Tu piszemy więcej o pchlim targu pod Halą.

 


Poszukać przedwojennych śladów

Lwowska reklama na Sukiennicach w Krakowie
 
Można sparafrazować: “Nie było nas, był Kraków, nie będzie nas, będzie Kraków”. Miasto stojące od setek lat pełne jest śladów przeszłości tej bliższej i tej dalszej. Przechadzając się krakowskimi uliczkami można poszukać śladów starych szyldów, tablic i reklam, które wiszą na swoich miejscach często od ponad setki lat i obserować mogli je nasi pradziadkowie. Gdzie ich szukać? Podpowiadamy w naszym materiale.
 


Pograć w szachy pod Wawelem


 
Znów wracamy pod Wawel przy zakolu Wisły. Tu czeka na nas jeszcze jedna darmowa rozrywka, zwłaszcza w sezonie letnim. Możemy podejść do siedzących tu staruszków i na specjalnych stołach pograć z nimi w szachy lub w warcaby. Uwaga! Niektórzy grają na pieniądze!

 


Zobaczyć Zakrzówek

Skałki Twardowskiego i Zalew Zakrzówek nie są przesadnie oddalone od centrum, a to dość ciekawe i unikalne miejsce. Na skałkach można się poopalać i popatrzeć na zalew utworzony na terenie starego kamieniołomu wapienia w którym w latach 1940-1941 pracował Karol Wojtyła. Uwaga! W Zakrzówku nie można się kąpać.

 


Zejść po tęczowych schodach


 
Kolorowe schody nie są jakąś wielką atrakcją, ale są i przyciągają zwłaszcza dzieci. Chodnik pomalowany w tęczowe barwy i ozdobiony mniej lub bardziej głębokimi złotymi myślami to od 2013 roku atrakcja ul. Tatrzańskiej krakowskiego Podgórza.
 


Popatrzeć na zaczarowane dorożki


 
Wiersz “Zaczarowana dorożka” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego zna prawie każdy Polak. W wierszu pojawiała się sylwetka prawdziwego krakowskiego dorożkarza. Obok obwarzanków, gołębi czy kwiaciarek to właśnie dorożki są jednym z symboli Rynku w Krakowie. Cenniki przejazdów już tak zaczarowane nie są więc można sobie na nie popatrzeć. Za darmo.


Dostać buławą od Lajkonika


 
Kraków to również słynny Lajkonik. Pochód Lajkonika w Krakowie organizowany jest w pierwszy czwartek po obchodach święta Bożego Ciała. Harce Lajkonika zaczynają się na Zwierzyńcu skąd Lajkonik, Mlaskotowie i włóczkowie w tradycyjnych strojach przemaszerowują na Rynek Główny. Mówi się, że otrzymanie uderzenia buławą Lajkonika przynosi szczęście przynajmniej na następny rok.

 


Zacząć randkę “pod Adasiem”


 
Pod Bagatelą, pod Skarbonką, niegdyś pod Empikiem i wreszcie pod “Adasiem”. To miejsca spotkań, które znają chyba wszyscy krakowianie. Jeśli chcecie w Krakowie poczuć się jak jego mieszkaniec koniecznie umówcie się z kimś pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie.

 


Zobaczyć krakowską sztukę uliczną


 
Coś dla fanów czegoś nieco bardziej nowoczesnego. W najróżniejszych częściach Krakowa, a zwłaszcza na Kazimierzu i Podgórzu można podziwiać murale i sztukę tworzoną przez współczesnych artystów. Często stanowi dobre tło do zdjęć na Instagram, a za jej oglądanie nie trzeba nic płacić.

 


Pojechać na zlot starych aut


 
Gdy tylko nastają cieplejsze miesiące roku na ulice Krakowa wyjeżdżają posiadacze starszych często mniej, a czasem bardziej wartościowych pojazdów. Cotygodniowy zloty starych aut znane jako Krakowskie Klasyki Nocą organizowane cykliczne zloty starych pojazdów. Wstęp bezpłatny.

 


Zobaczyć słowiańskich wojów

Każdego roku na Wzgórzu Lasoty i pod Kopcem organizowane są obchody pewnej wieloletniej krakowskiej tradycji – święto Rękawki. W każdy wtorek po Wielkanocy ściągają tu odtórcy historyczni i handlarze. W programie pokazy bitew i starych trybów życia.

 


Uczestniczyć w najpóźniejszej mszy w Krakowie


 
Jaki kościół jest na Rynku w Krakowie? Odpowiedź może być myląca. Kościół św. Wojciecha jest jedną z najstarszych świątyń w mieście. Maluteńki kościółek wzniesiony pierwotnie w romańskim stylu został przebudowany na świątynię barokową. Niewiele tu do zwiedzania ale ciekawostką o kościele jest możliwość uczestnictwa w najpóźniejszej Mszy w Krakowie. Startuje o 21:37 w godzinę śmierci Papieża Polaka.

 


Popatrzeć na lądujące samoloty w Balicach

Dla fanów czegoś bardziej nowoczesnego darmową atrakcją w Krakowie jest możliwość obserwowania samolotów obsługiwanych przez lotnisko w Balicach. Przy porcie lotniczym w Balicachy przy ul. Spacerowej znajduje się punkt widokowy tłumnie odwiedzany przez fanów lotnictwa i fotografów. Tu więcej informacji na temat dojazdu z lotniska do centrum Krakowa.

 


Zobaczyć żywą szopkę Franciszkanów

Atrakcja darmowa ale podobnie jak kilka wymienionych powyżej – tylko raz w roku. W święta przy Franciszkańskiej organizowana jest żywa szopka z udziałem najróżniejszych zwierzaków. Event trwa tylko jeden dzień i niestety, by zobaczyć szopkę niedaleko słynnego okna papieskiego trzeba odstać swoje w kolejce.

 


Podziwiać krakowskie szopki

Kolejna z zimowych atrakcji Krakowa. to kultywowowany od lat 30-tych ubiegłego wieku krakowski zwyczaj. Rozpoczyna się uroczystym konkursem, a później przez cały okres świąteczno-noworoczny szopki porozstawiane są w różnych punktach miasta. Można je zobaczyć bez żadnych opłat.

 


Oddać hołd ofiarom getta


 
Teren krakowskiego getta na Podgórzu to przygnębiające miejsce będące pamiątką cierpienia wielu Polaków wyznających religię mojżeszową. Na terenie byłego getta pozostawiono zachowane fragmenty oryginalnych murów. Ważnym miejscem pamięci jest też pl. Bohaterów Getta i ustawiona na nim konstrukcja artystyczna z pustymi krzesłami.

 


Zobaczyć twarze Świętowita

Z Podgórza wracamy w okolice Starego Miasta, a dokładniej pod Wawel. To tu ustaawiona jest kopia słynnego Światowida ze Zbrucza, kopia 257-centymetrowego posągu wyłowionego w 1848 roku ze Zbrucza na Podolu. Rzeźba w Krakowie stoi przy ul. Droga do zamku. Oryginał przechowywany jest w krakowskim Muzeum Archeologicznym.

 


Zobaczyć ołtarz Wita Stworza

Popularny Kościół Mariacki czyli archiprezbiterialny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny położony przy narożniku Rynku Głównego na Placu Mariackim to jeden z najsłynniejszych budynków w Polsce. We wnętrzu zobaczyć można równie słynny Ołtarz Wielki Zaśnięcia NMP przygotowany w latach 1477-1489 przez słynnego artystę przybyłego z Norymbergi.

 


Zwiedzić kościoły i kaplice

Kościół św. Anny w Krakowie
 
Kościół św. Andrzeja, Kościół św. Barbary, Kościół św. Bernardyna, Kościół św. Floriana, Kościół św. Franciszka z Asyżu, Kościół św. Franciszka Salezego, Kościół św. Jana, Kościół św. Józefa, Kościół św. Katarzyny i Małgorzaty, Kościół na Skałce, Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, Kościół św. Piotra i Pawła, Kościół Przemienienia Pańskiego, Kościół św. Trójcy i wiele, wiele innych kościołów to bezcenne zabytki, które można całkowicie za darmo.

 


Wzgórze Wawelskie


 
Najsłynniejszy, chociaż nie największy w Polsce, zamek to Zamek Królewski na Wawelu. Zwiedzanie komnat królewskich, skarbca czy zbrojowni jest płatne, a by kupić bilety trzeba odstać swoje, ale sam wstęp na wzgórze płatny nie jest. Można wejść zarówno w okolice katedry, na punkt widokowy zwrócony w stronę Wisły i Kopca Kościuszki albo na dziedziniec zamku nic za to nie płacąc.

 


Katedra na Wawelu


 

 


Krypta Piłsudskiego i Kaczyńskiego

Sanacyjny dyktator jest czczony do dziś w niektórych kręgach, jeśli chcecie oddać mu hołd i przy okazji zobaczyć sarkofag Lecha i Marii Kaczyńskich to odwiedzając Wawel można to zrobić za darmo.

 


Kopiec Wandy


 
Znajdujący się w Nowej Hucie kopiec to już atrakcja dla osób zakochanych w kopcach, ale przecież takie też istnieją. Kopiec nie zachwyca widokiem czy dogodnym położeniem, a dojazd do kopca jest dość trudny ale wiąże się z nim legendarna historia księżniczki Wandy. Kopiec z VII lub VIII wieku zwieńczony jest marmurową rzeźbą orła projektu Jana Matejki.

 


Kopiec Piłsudskiego

W Krakowie jest kilka kopcy ale ten nie dość, że zobaczyć można za darmo to jeszcze w dodatku jest całkowicie darmowym kopcem. W okresie przedwojennym budowa Kopca Niepodległości zwanego Mogiłą Mogił miała upamiętnić walkę narodu polskiego o niepodległość, po śmierci sanacyjnego dyktatora nazwano go jego imieniem. Kopiec ma aż 35 metrów wysokości!

 


Wyobrazić sobie stare mury Krakowa

Ze starych średniowiecznych murów Krakowa nie zostało zbyt wiele. Dziś podziwiać można Bramę Floriańską, fragment murów oraz słynny Barbakan. Niestety – tylko tyle musi wystarczyć, by pobudzić wyobraźnię i wyobrazić sobie jak wyglądał Kraków przed zburzeniem obwarowań.

 
Polecamy również: