Galeria obrazów w Sukiennicach – godziny otwarcia i ceny biletów

Galeria obrazów w Sukiennicach – godziny otwarcia i ceny biletów

W przeciwieństwie do wielu miast na środku Rynku w Krakowie nie znajduje się ratusz. Stoi tu inny dość wyjątkowy budynek – Sukiennice. Jeden z symboli Krakowa większości turystów kojarzy się z badziewnymi pamiątkami ze straganów. Innym kojarzy się z muzeum w Sukiennicach. Muzeum, którego historia sięga końca XIX wieku. Na piętrze mieści się oddział Muzeum Narodowego w Krakowie – Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Dziś o galerii obrazów w Sukiennicach. Ile kosztują bilety? Jaka jest cena biletów i godziny otwarcia? Jakie obrazy można tu zobaczyć? Kiedy wstęp wolny?

 


Historia znajdującej się na pierwszym piętrze Galerii Sztuki Polskiej sięga końcówki XIX wieku. W czasie przebudowy Sukiennic padł pomysł by w pomieszczeniu na piętrze urządzić galerię sztuki.

 

 

Ponieważ pan prezydent miasta był tyle łaskaw, że mi odstąpił jednej ściany w Sukiennicach, przeto zawieszę na niej moje “Pochodnie Nerona”, ofiarując je krajowi z tem przeznaczeniem, aby w Sukiennicach były umieszczone – oświadczył kila dni wcześniej Henry Siemiradzki w czasie obchodów 50-lecia pracy Józefa Ignacego Kraszewskiego w Sukiennicach

 
Samo Muzeum Narodowe w Krakowie powołano do życia kilka dni później – 7 października 1879 roku. Salą wystawienniczą uczyniono salę na piętrze Sukiennic, a prawdziwym impulsem dla jego utworzenia było ofiarowanie obrazu Pochodnie Nerona przez jego twórcę – Henryka Siemiradzkiego znanego jako późniejszy autor kurtyny dla Teatru Wielkiego we Lwowie, chociaż nie był to jedyny obraz ofiarowany dla powstającego muzeum. Wszystkie z przekazanych obrazów wystawiono dla szerokiej publiczności 11 września 1883 roku.

 


Zbiory Muzeum w Krakowie


 
Do Pochodni Nerona dołączyły płótna Juliusza i Wojciecha Kossaka, Stanisława Chlebnowskiego, a także Józefa Chełmońskiego, Józefa Mehoffera czy Jana Matejki. Obecnie wystawa na piętrze Sukiennic podzielona jest na cztery sale prezentujące Oświecenie (Sala Bacciarellego), salę Piotra Michałowskiego, Salę Siemiradzkiego oraz Salę Chełmońskiego.
 
Do najbardziej znanych obrazów w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach należą wspomniane już Pochodnie Nerona, a także obrazy takie jak Szał Uniesień Władysława Podkowińskiego, Czwóra i Burza Józefa Chełmońskiego, autoportret Anny Bilińskiej, portret Stanisława Augusta pędzla Marcello Bacciarellego, Śmierć Ellenai Jacka Malczewskiego, dzieła Wernyhora i Hołd Pruski Jana Matejki czy też Rok 1863 – Powitanie Artura Grottgera.
 
Obok obrazów zobaczyć można też kila rzeźb.

 


Galeria obrazów w Sukiennicach – godziny otwarcia


 
Zwiedzanie znajdującej się na piętrze Sukiennic to popularna atrakcja dla wielu odwiedzających Kraków. Czy wizytę trzeba planować z rezerwacją? Niekoniecznie. Galeria pod adresem Rynek Główny 3 czynna jest od wtorku do niedzieli.
 
Godziny otwarcia galerii w Sukiennicach we Wtorek to od 10 do 19:00. W środy i czwartki czynne jest od 10 do 18:00, w piątki i soboty znów od 10 do 19:00, a w niedziele galeria czynna jest od 10 do 18:00.
 
W muzeum przewidziana jest przerwa techniczna między godziną 13, a 14. Ostatnie wejście zwiedzających możliwe jest na 20 minut przed zamknięciem galerii w Sukiennicach.

 


Galeria obrazów w Sukiennicach – godziny otwarcia i cennik


 
Zwiedzanie wystawy obrazów na piętrze Sukiennic nie jest tanie, ale nie jest też drogie. Bilet normalny to kosz 25 zł, ulgowy kosztuje 15 zł, bilet studenci i uczniowski to koszt 1 zł.
 
Dostępny jest też bilet rodzinny (maksymalnie 5 osób w tym 1 osoba niepełnoletnia) za 50 zł. W gmachu można dopłacić za wypożyczenie audioprzewodnika za 7 zł za bilet normalny i 5 zł za ulgowy. Audio-przewodniki dostępne są po polsku ale także po angielsku, rosyjsku i niemiecku. Na miejscu działa też mały sklepik oraz opisywana przez nas już kiedyś kawiarnia.

 


Galeria obrazów w Sukiennicach – kiedy za darmo?

Muzea mają to do siebie, że często oferują darmowy dzień. To kiedy jest darmowe zwiedzanie muzeum w Sukiennicach interesuje wielu czytelników – podpowiadamy więc. Darmowe zwiedzanie muzeum Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach możliwe jest we wtorki.

 
Warto przeczytać również: