Gdzie zbudowano Titanic? Gdzie i kiedy zatonął?

Statek RMS Titanic jest jednym z najsłynniejszych statków na świecie. Tragiczna w skutkach katastrofa brytyjskiego transatlantyka wstrząsnęła ówcześnie żyjącymi i odcisnęła piętno na kolejne dziesięciolecia. Wiele osób zastanawia się gdzie powstał słynny transatlantyk, Gdzie był zbudowany Titanic? Gdzie zbudowano Titanica? Gdzie i kiedy zatonął?

 

Titanic był statkiem należącym do White Star Line. Zlikwidowana w 1934 roku firma przy produkcji swoich statków współpracowała ze znajdującą się w Belfaście stocznią Harland and Wolff. To tu powstał i tu został zbudowany Titanic. W tej samej stoczni, istniejącej do dzisiaj, zbudowano też takie jednostki jak HMHS Britannic oraz RMS Olympic.
 
Kiedy budowano Titanica? Statek budowano w Harland and Wolff od 31 marca 1909 do 31 maja 1911 roku. Okręt oddano do użytku 10 kwietnia 1912 roku. Skąd wypłynął Titanic? Pierwszy rejst Titanica zaplanowany był na trasie z Southampton przez Cherbourg, Queenstown aż do Nowego Joroku. Niestety statek RMS Titanic nie dopłynął do celu.

 


Gdzie i kiedy zatonął Titanic?

Titanic zatonął w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku. Górę lodową z którą później zderzył się statek zauważono o 23:40 14 kwietnia 1912 roku. Do zderzenia z ledwo zauważoną górą lodową doszło 37 sekund później. Statek zatonął po godzinie 2 w nocy 15 kwietnia 1915 roku. Po 3 w nocy wrak statku osiadł na dnie Oceanu Atlantyckiego
 
Gdzie zatonął Titanic? Titanic zatonął w mniej niż połowie drogi do Nowego Jorku. Jeśli samodzielnie chcecie sprawdzić gdzie zatonął Titanic to musicie posłużyć się współrzędnymi 41°43’55.0″N 49°56’45.0″W. Miejsce zatonięcia widać na mapie poniżej.
 

 
Wrak Titanica znaleziono dopiero 1 września 1985 roku, a eksplorowano go przy użyciu robotów dopiero w latach 90. ubiegłego wieku.

 
Polecamy również: