Gdzie był obóz Gross Rosen?

Najsłynniejszym obozem koncentracyjnym z czasów II wojny światowej był obóz Auschwitz-Birkenau ale nie był to jedyny nazistowski obóz koncentracyjny. Na terenie dzisiejszej Polski znajdowały się też inne. Gdzie znajdował się obóz Gross Rosen? Gdzie jest? Gdzie był?

 

Gorss Rosen to nazistowski obóz koncentracyjny działający w latach 1940-1945. Nie jest to miejsce tak słynne jak muzeum Auschwitz w Oświęcimiu ale również jest to ważne w historii. Gdzie był obówz Gross Rosen?

 
Obóz Gross Rosen założono na terenie administracyjnie należącym do III Rzeszy czyli państwa niemieckiego. Po wojnie i ustanowieniu nowych granic teren na którym znajdował się nazistowski obóz znalazł się w Polsce. Obóz Gross Rosen był nieopodal wsi Rogoźnica znajdującej się obecnie w województwie dolnośląskim. W latach 1945-48 wieś nazywano Rogozne lub Rogozno, a wrcześniej właśnie Ross Rosen.

 
Obecny adres Muzeum Gross Rosen w Rogoźnicy to ul. Ofiar Gross Rosen 26, 58-152 Rogoźnica. Najbliższe miejscowości niedaleko muzeum to Wrocław, Jawor, Legnica. Muzeum znajduje się niedaleko autostrady A4.

 
Polecamy również: