Gdzie był obóz Auschwitz? Gdzie Auschwitz Birkenau?

Jedną ze znaczących atrakcji turystycznych w Małopolsce niedaleko województwa Śląskiego są tereny dawnego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau czyli funkcjonującego w czasie II wojny światowej niemieckiego obozu koncentracyjnego zamienione dziś w miejsce pamięci i muzeum. Gdzie był Auschwitz? Gdzie leży były obóz Auschwitz? Gdzie Birkenau?

 

To co większość osób kojarzy pod nazwą Auschwitz-Birkenau w rzeczywistości było zespołem obozów koncentracyjnych i obozów zagłady czyli KL Auschwitz I, KL Birkenau (Auschwitz II) i KL Monowitz (Auschwitz III). Gdzie były obozy?
 
Obóz Auschwitz I został zorganizowany na terenie poaustriackich koszar w Oświęcimiu, Auschwitz II czyli obóz znany jako Birkenau zorganizowano w niewielkiej Brzezince pod Oświęcimiem.
 
Trzeci z obozów, obóz pracy przymusowej, znajdował się w Monowicach w fabryce chemicznej należącej do koncernu IG Farben. Podoświęcimskie Monowice zostały przyłączone do Oświęcimia w 1954 roku.
 
Warto przypomnieć gdzie znajduje się miasto Oświęcim – w województwie małopolskim tuż na granicy z województwem Śląskim. Przez Oświęcim przebiega droga krajowa numer 44 łącząca Kraków z Górnym Śląskiem.

 
Polecamy również: