Chorwacja dojazd własnym samochodem. Czy warto? Koszty!

Wczasy z dojazdem własnym do Chorwacji to wciąż popularna kategoria wakacyjnych wyjazdów. Czy warto jechać samochodem do Chorwacji? Co warto wiedzieć biorąc pod uwagę wyjazd do Chorwacji własnym samochodem? Sprawdźmy czy warto.

 
W dobie internetu i najróżniejszych narzędzi, które pozwalają na bezpośredni kontakt z właścicielami rezerwowanych obiektów jak chociażby Airbnb wiele osób decyduje się jeszcze na korzystanie z biur podróży i opłacanie im prowizji na której żerują. W ofertach wycieczek do Chorwacji popularną, bo tańszą opcją, bywają dojazdy do Chorwacji własnym samochodem. Czy warto zdecydować się na coś takiego?

 
Musimy pamiętać, że dojazd do Chorwacji to ogromny odległość od polskich granic. Musimy przejechać przez wiele krajów w których benzyna wcale nie będzie tania jak w Polsce, a za autostrady przyjdzie nam zapłacić jak chociażby na Słowacji, Węgrzech czy w Austrii lub w Słowenii. Tu poczytacie o winietach w Austrii, a tu o winietach na Słowacji lub na Węgrzech.

 

 
Blogi biur podróży zachwalają ten sposób wyjazdu do Chorwacji własnym samochodem jako bardziej elastyczne wczasy itp. Może i jest to prawda ale pamiętajcie jednak, że zdecydowanie lepiej po prostu kupić bilet na samolot i polecieć, a na miejscu wynająć samochód. Wyjazd autem to dobry pomysł jedynie jeśli mamy wygodny samochód w dobrym stanie i poza samym dojazdem do Chorwacji mamy w planach coś więcej, niż tylko leżenie na plaży w Chorwacji.

 
Dla osób, które wybierają się do Chorwacji samochodem przygotowaliśmy przegląd najważniejszych przepisów drogowych w Chorwacji.

 


Czy warto jechać autem? Podsumowanie

By dojechać samochodem do najbardziej atrakcyjnych miast takich jak Dubrownik czy Split trzeba przejechać z Polski od 1200-1400 km z południa do nawet 1600-1800 kilometrów z północy kraju w jedną stronę. To kilkanaście godzin jazdy, często konieczność spania po drodze. Nawet jadąc szybkim i wygodnym samochodem z dużym silnikiem, automatem i aktywnym tempomatem szkoda życia na urlop na który składać się będzie z 40 godzin jazdy.
 
Jeśli nie macie zamiaru urządzać dłuższej podróży po wielu miejscach w Europie to wyjazd samochodem do Chorwacji to głupota. Lepiej wybrać samolot. Samolotem do Chorwacji z Polski przelecimy za kilkaset złotych i zaoszczędzimy kilkadziesiąt godzin podróży i nie nabijemy niepotrzebnego przebiegu w aucie. Trzeba pamiętać, że trasa około 3000 kilometrów do znaczna liczba paliwa, zużycie tarcz, klocków, opon, oleju, zmęczenie i dodatkowe koszta w postaci noclegów po drodze.
 
Jeśli jednak jedziemy na dłużej i po drodze chcemy zobaczyć i zwiedzić coś jeszcze to samochodem warto jechać. Kompromisem są tańsze wczasy z dojazdem autobusem ale to już dość specyficzna opcja. Dobrze rozumiemy, że nie każdy chce się decydować na wyjazd z tłumem Polaków wybierających się na All Inclusive.

 
Polecamy również: