Jak dojechać do Oświęcimia z Krakowa? Proste sposoby dojazdu

Dla osób odwiedzających Kraków jedną z atrakcji jest też zwiedzanie byłego niemieckiego obozu Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu. Jak przygotować wycieczkę do Oświęcimia z Krakowa? Jak wygląda dojazd z Krakowa do Oświęcimia i Brzezinki? Sprawdzamy jak dojechać do muzeum z Krakowa i do Krakowa.

 

Po zwiedzaniu atrakcji w Krakowie wiele osób decyduje się też na wycieczkę do Oświęcimia. Przechadzając się po Krakowie znajdziecie wiele różnych biur oferujących wycieczki na zwiedzanie terenów byłego niemieckiego obozu. Oczywiście możecie im zapłacić i pojechać ale to zdecydowanie droższe od dojazdu samodzielnego.. Jak więc dojechać z Krakowa do muzeum?

 


Dojazd do Auschwitz samochodem


 
Oczywiście najlepszym i najłatwiejszym sposobem dojazdu w okolice miejsca pamięci jest dojazd samochodem z Krakowa. Z Krakowa istnieją trzy dobre drogi prowadzące do zabudowań w Oświęcimiu. Można wybrać przejazd przez autostradę A4 ze zjazdem w Chrzanowie i stamtąd drogą przez Libiąż. Uwaga – autostrada jest płatna na bramkach w Balicach. Można przejechać przez Alwernię. Trasa to około godziny i 60 kilometrów. Można też wybrać drogę przez Spytkowice i Zator. To około 70 kilometrów i 1h 20 minut drogi. Najlepszym kompromisem jest droga przez Alwernię.

 


Dojazd do Auschwitz autobusem

Z Krakowa do Oświęcimia można dojechać autobusem. Jeśli przyjechaliście do Krakowa to pewnie stacjonujecie gdzieś w centrum (tu podpowiadamy gdzie wynająć w Krakowie) więc najlepiej po prostu podejść na dworzec autobusowy (ul. Bosacka 18) i kupić bilet do Oświęcimia. Busów i autobusów jadących na trasie Kraków – Oświęcim jest od groma. W dni powszednie odjeżdżają czasem nawet co kilkanaście minut.

 
Cena biletu na przejazd busem lub autobusem z Krakowa to od 13 do 15 zł w zależności od przewoźnika. Rozkładowo podróż trwa około 1h 25 -1h 30 minut. Rozkład jazdy zobaczycie na stronie Małopolskiego Dworca w Krakowie. Autobusem dojeżdżamy do Oświęcimia nawet pod samo muzeum pod adres ul. Więźniów Oświęcimia więc warto sprawdzić czy przewoźnik którego wybraliśmy dokładnie tam podjeżdża, a jeśli nie to wybrać innego.

 


Dojazd do Auschwitz pociągiem


 
Pociąg nie jest najlepszym sposobem dojazdu ale również jest dość tani. W okolice dawnego obozu możliwy jest dojazd pociągiem z Krakowa. Jak dojechać z Krakowa do Oświęcimia pociągiem? Najlepiej iść na główny dworzec kolejowy. Pociągi jadące bezpośrednio przez Oświęcim i zatrzymujące się na dworcu kolejowym odjeżdżają kilka razy dziennie. Zwykle są to pociągi obsługiwane przez Polregio.

 
Co lepiej wybrać? Autobus czy pociąg? Przejazd pociągiem z Krakowa trwa w granicach 2 godzin, a bilet kosztuje zaledwie 10 złotych. Przejazd pociągiem ma jednak wady. Po pierwsze trwa dłużej, po drugie z dworca w Oświęcimiu pod d. obóz Auschwitz trzeba jeszcze się dostać. To około 20 minut piechotą lub konieczność przejazdu komunikacją miejską w Oświęcimiu. Przejazd trwa kilka minut. Rozkłady jazdy komunikacji miejskiej w Oświęcimiu zobaczycie sobie na mzk.oswiecim.pl. Koszt biletu to 3 zł więc zbiera się więcej, niż dojazd bezpośrednim autobusem.

 


Dojazd między Auschwitz i Birkenau

Muzeum działa na terenach dwóch dawnych niemieckich obozów między którymi też trzeba się poruszać. Auschwitz od Birkenau dzielą niecałe 3 kilometry ale to około 40 minut piechotą więc lepiej podjechać. Jeśli chcecie zwiedzić obydwa to możecie skorzystać z komunikacji miejskiej lub bezpłatnego autobusu muzealnego dla zwiedzających. Bezpłatny autobus kursuje w sezonie co 10 minut, a poza sezonem co 30 minut.

 


Dojazd do muzeum Auschwitz z Krakowa – jak najlepiej?

Najlepiej oczywiście przyjechać samochodem ale jeśli przylecieliście do Krakowa i nie chcecie wynajmować samochodu to dobrym sposobem jest dojazd autobusem lub busem. Busy są tanie, jeżdżą bardzo często od wczesnych godzin rannych do późnego wieczora (ostatni z Oświęcimia do Krakowa zwykle przed 20:00) więc nie ma żadnego problemu z samodzielnym dojazdem z Krakowa i do Krakowa. Jest tani, szybki i wygodny. Busy jeżdżą tak często, że jak jakiś Wam ucieknie to za kilkanaście minut i tak pojedzie następny. W tym przypadku nie ma po co przepłacać.

 
Polecamy również: