Ile kosztuje przejazd A4 z Krakowa do Katowic? Koszt opłaty

Z różnych przyczyn najwygodniejszym i najszybszym sposobem przejazdu z Krakowa do Katowic i z Katowic do Krakowa jest przejazd autostradą A4. Niestety autostrada A4 między Krakowem, a Katowicami jest odcinkiem płatnym. Ile kosztuje przejazd autostradą z Krakowa do Katowic i droga powrotna z Katowic do Krakowa? Ile kosztują bramki na A4? Oto wszystko o opłatach oraz długości płatnego odcinka A4 Katowice-Kraków. Oto nowy cennik autostrady A4.
 
Ceny w tekście są aktualne na 2020 rok.
 
Przejazd odcinkiem autostrady A4 z Krakowa do Katowic lub z Katowic do Krakowa to przejazd niestety obejmujący płatny odcinek. Długość płatnego odcinka A4 Katowice-Kraków to 61 kilometrów na trasie od punktu poboru opłat w Mysłowicach do punktu poboru opłat w Balicach obok podkrakowskiego lotniska Balice (tu więcej o dojeździe z lotniska Balice do centrum Krakowa).
 
Nie jest to długi odcinek, a przejazd nim nie należy do najtańszych. Jadąc na odcinku Kraków – Katowice i nie zjeżdżając w międzyczasie z autostrady należy dokonać opłaty w dwóch punktach poboru. Ile kosztuje przejazd?

 
Dla motocykli opłata na bramkach to 5 zł (10 zł za przejazd całego odcinka), dla samochodów osobowych 12 zł (24 zł za cały odcinek), dla samochodów z przyczepami czy busów i pojazdów trzyosiowych koszt to 20 zł (40 zł za cały odcinek), pojazdy o więcej niż trzech osiach, pojazdy o trzech osiach z przyczepami i pojazdy o więcej niż trzech osiach z przyczepami płacą 35 zł na każdej z bramek. Tyle samo pojazdy cięższe lub szersze.

 
Istnieją zniżki na A4 dla płatności automatycznych A4Go, Autopay i Telepass. Dla aut osobowych płatność automatyczna to 7 zł. Na bramkach w Balicach i Mysłowicach można płacić gotówką i kartą, kartami flotowymi, a także gotówką w EURO i dolarach amerykańskich. Używając zniżek da się przejechać odcinek w jedną stronę za 14 zł.

 
Dla samochodu osobowego bez zniżek przejazd w jedną stronę kosztować będzie 24 złote. Fragment między Krakowem, a Katowicami albo jak kto woli Katowicami, a Krakowem nie jest jedynym płatnym odcinkiem autostrady A4 w Polsce. Jeśli wyjeżdżacie z Tarnowa, Rzeszowa czy Przemyśla i chcecie A4 dojechać do Niemiec to płacić trzeba będzie jeszcze raz.

 
Drugim z płatnych odcinków autostrady A4 w Polsce jest fragment między Sośnicą, a Bielanami Wrocławskimi. Na szczęście tu za kilometr płacimy znacznie mniej. Przejazd A4 na odcinku Bielany Wrocławskie – Sośnica to koszt 16,20 zł. Odcinek płaty na 162,5 km. Sumaryczny koszt przejazdu A4 to 20 zł za odcinek Kraków-Katowice i 16,20 za Sośnica Bielany Wrocławskie. Koszt przejazdu A4 na wszystkich odcinkach to 36,20 zł w jedną stronę. Po wjeździe na niemiecką autostradę opłat już nie ma.

 


 
Polecamy również: