Czy obwodnica Krakowa A4 jest płatna?

Temat tego czy autostradowa obwodnica Krakowa jest płatna czy nie od pewnego czasu spędza sen z powiek wielu kierowców, którzy będą musieli ominąć Kraków. Czy odcinek autostrady A4 biegnący koło Krakowa jest płatny czy nie? Sprawdźmy to.

Od 1 lipca 2011 roku autostradowa obwodnica Krakowa oraz niewielki fragment trasy S7 jest płatny. Co to oznacza dla normalnych kierowców? Kompletnie nic. Dla normalnego ruchu motocyklowego czy samochodów osobowych przejazd autostradową obwodnicą Krakowa jest bezpłatny.

Skąd więc to zamieszanie? Obwodnica jest płatna i znalazła się w rozporządzeniu rady ministrów z dnia 22 marca 2011 roku w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną,oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Wymieniony jest tam odcinek A4 od węzła Balice I do węzła Szarów ale opłata elektroniczna dotyczy ciężarówek, a nie samochodów osobowych.

Zwykły kierowca nie musi jeszcze płacić za przejazd po obwodnicy Krakowa. Przypominamy jednak, że płatny jest odcinek z Krakowa do Katowic. To fragment droższy. Za Katowicami w stronę Wrocławia autostrada też jest płatna, ale już mniej.

W jednym z poprzednich tekstów podpowiadamy jak ominąć płatny odcinek A4 między Krakowem, a Katowicami.

 

Polecamy również: