Czy w Wiedniu jest metro? Metro w Wiedniu ceny i bilety

Wybierając się na zwiedzanie kolejnego miasta na miejscu warto korzystać z metra o ile tylko metro jest. Czy jadąc do Wiednia mamy taką możliwość? Czy w Wiedniu jest metro? Ile kosztuje metro w Wiedniu? Jaka jest jego historia? Ile kosztują i jakie są ceny biletów metra w Wiedniu? Sprawdźmy to!

 


Metro w Wiedniu – krótka historia

Pierwsze plany budowy metra w Wiedniu sięgają lat 40-tych XIX wieku ale nie doszło do skutku. W Wiedniu od lat jednak działało parametro z czasem przekształcone w pełnoprawny system metra. Jako takie metro rozpoczęło swoją historię w styczniu 1968 roku gdy podjęto decyzję o budowie U-Bahn czyli metra w Wiedniu. Warto zauważyć tu, że metro w Wiedniu nazywa się tak samo jak metro w Berlinie.

 

Pierwsze pociągi metra rozpoczęły testowe kursy w maju 1976 roku ale oficjalna data otwarcia metra w Wiedniu to 25 luty 1978 roku. Przez lata rozwoju metro w Wiedniu zdążyło nieco się rozrosnąć. Do dyspozycji pasażerów pozostaje obecnie pięć linii metra. Czerwona U1, fioletowa U2, pomarańczowa U3, zielona U4 i brązowa U6. W sumie na metro w Wiedniu składa się 83,3 kilometra torów i aż 109 czynnych stacji. Oczywiście cały czas planowany jest dalszy rozwój metra.

 


Metro w Wiedniu – rozkład jazdy

Linii metra w Wiedniu jest zbyt wiele by rozpisać szczegółowy rozkład każdej z nich ale możemy podać jakie są godziny działania metra w Wiedniu. Na linii U1 ruch rozpoczyna się przed 5 rano, a kończy niedługo po północy. U2 rozpoczyna działanie po 5 i kończy przed północą. U3 jeździ od 5 do prawie w pół do 1 w nocy. U4 i U5 podobnie. Metro w Wiedniu kursuje więc mniej więcej od 5 rano do 0:30 w nocy.
 
W szczycie zwykle interwał między kolejnymi pociągami wynosi od 2 do 6 minut. Szczegółowy rozkład jazdy metra w Wiedniu zobaczycie na specjalnie przygotowanej stronie internetowej wienerlinien.at dostępnej po niemiecku i po angielsku.

 


Metro w Wiedniu – ceny i bilety

Ile kosztuje metro w Wiedniu? Jeśli chodzi o bilety na metro w Wiedniu to oferta jest bardzo bogata. Do dyspozycji podróżnych są bilety jednoprzejazdowe, dwuprzejazdowe, bilety dzienne, 24, 48 lub 72 godzinne, a także tygodniowe czy miesięczne. Bilety na metro opłaca się kupić przez internet. Jak wtedy wyglądają ceny?
 
Pojedynczy jednoprzejazdowy bilet wychodzi za 2,40 EUR, bilet dzienny za 5,80 EUR, 24-godzinny kosztuje 8 EUR, 48-godzinny 14,10 EUR, 72-godzinny czy tygodniowy za 17,10 EUR, a miesięczny kosztuje 51 EUR. Bilety można kupić w najróżniejszych punktach w mieście, nie tylko przez internet.

 

Polecamy również: