Czy w Dubaju jest metro? Metro w Dubaju ceny i bilety

Wybierając się na zwiedzanie nowego miejsca warto zawsze sprawdzić jak wygląda komunikacja miejska. Czy w Dubaju jest metro? Jasne, że jest i to wyjątkowe. Dziś krótka historia metra w Dubaju, a także rozkłady jazdy, koszt cen biletów i kilka ciekawostek.

 


Metro w Dubaju – krótka historia

Poszukujecie zapewne informacji o cenach metra w Dubaju do których zaraz przejdziemy ale to dobry moment na przypomnienie krótkiej historii metra w Dubaju. Metro w Dubaju jest jednym ze świeższych systemów metra na świecie. Otwarto je 9 września 2009 roku. Metro w Dubaju jest jednak nieco inne od tych, które znamy z Budapesztu czy Berlina.
 
Metro w Dubaju to metro autonomiczne pozbawione maszynistów. System metra jest też inny niż w stolicach Europy bowiem jego największą część stanowią pociągi poruszające się nad ziemią, a nie pod ziemią. System metra w Dubaju to 2 linie metra – czerwona Rashidiya – UAE Exchange oraz zielona Etisalat – Creek. Na system metra w Dubaju składa się obecnie około 75 kilometrów torów z czego tylko 13 pod ziemią oraz 49 stacji. Oczywiście planowane są kolejne linie metra i kolejne stacje.

 

Dubajskie metro jest niezwykłe nie tylko z powodu autonomicznej pracy ale i stacji, które odizolowane są od krawędzi torów zarówno ze względów bezpieczeństwa jak i po to, by efektywniej chłodzić same stacje kolejki.

 


Metro w Dubaju – rozkład jazdy


 
Na komunikację miejską w Dubaju poza systemem metra składają się też tramwaje i autobusy ale dziś zajmujemy się przede wszystkim metrem więc sprawdźmy jaki jest jego rozkład. Są tylko dwie linie metra więc łatwiej go przeglądnąć i podać. Metro linii czerwonej działa od soboty do środy od 5 rano do północy, w czwartek od 5 rano do 1 w nocy, a w piątek od 10 rano do 1 w nocy. Metro linii zielonej działa od 5:30 do północy od soboty do środy, w czwartek od 5:30 do 1 w nocy, a w piątki od 10 do 1 w nocy.

 
Szczegółowy rozkład jazdy metra w Dubaju dostępny jest na stronie internetowej rta.ae/wps/portal/rta/ae/public-transport/timetable. Tutaj po podaniu dnia, linii, kierunku i konkretnej stacji dowiedzie się o której odjeżdża ostatni pociąg.

 


Metro w Dubaju – ceny i bilety

W transporcie miejskim w Dubaju funkcjonuje karta Nol Card czyli elektroniczna karta biletowa działająca we wszystkich środkach transportu. Kartę należy wcześniej doładować wybraną kwotą pieniędzy. Można doładować kwotą do 1k UAD. Istnieją różnego typu karty.

 
Turystom przyjeżdżającym do Dubaju najbardziej spodoba się nol Red Ticket czyli karta papierowa za 2 AED którą można doładować biletami na 1 przejazdów lub 5 biletów całodniowych. Pozostałe karty można doładować kwotą od 500 do nawet 5000 AED ale te raczej przysłużą się tym, którzy zostają w Dubaju na dłużej.

 
Koszt jednego przejazdu metrem w Dubaju to od 3 AED. Komunikacja w Dubaju podzielona jest na różne strefy i ostateczny koszt biletu zależy od tego ile stref przekraczamy w czasie naszej podróży ale w porównaniu do większości systemów metra to w Dubaju jest bardzo tanie nawet jeśli chcemy przejechać od pierwszego do ostatniego przystanku.

 
W Dubaju można kupić też oczywiście bilety czasowe. Na niebieską kartą na tydzień za 110 AED, na 30 miesiąc za 350 AED.

 

Polecamy również: