Czy w Sztokholmie jest metro? Metro w Sztokholmie ceny i bilety

Przyjeżdżając na zwiedzanie kolejnego miasta rzadko kiedy warto używać komunikacji publicznej z wyjątkiem metra. Jeśli jedziecie do Sztokholmu i zastanawiacie się czy w Sztokholmie jest metro to dobrze trafiliście. Dziś sprawdzimy czy działa metro, a jeśli tak to jaka jest historia metra w Sztokholmie, jakie są ceny biletów, rozkłady jazdy i godziny działania metra w Sztokholmie?

 


Metro w Sztokholmie – krótka historia

Przyszliście tu dowiedzieć się o cenach biletów ale to dobry moment na przypomnienie krótkiej historii metra w Sztokholmie. Metro jest tu wynalazkiem dość Nowym. Linie metra w Sztokholmie uruchomiono dopiero w 195 roku. Dziś na system składa się 100 stacji, a całkowita długość torów to 105,7 kilometra. Nie całe metro w Sztokholmie znajduje się pod ziemią.

Ze 100 stacji tylko 47 stacji znajduje się pod ziemią. Metro w Sztokholmie słynie z bycia “najdłuższą galerią sztuki” – stacje są dekorowane, a niektóre z wyrytych w skale są miejscem w którym podziwiać można odkryte skały. Do dyspozycji pasażerów oddanych jest 7 linii – niebieskie linie 10 i 11, czerwone 13 i 14 oraz trzy zielone linie 17, 18 i 19.

 


Metro w Sztokholmie – rozkład jazdy


 
Linii metra w Sztokholmie jest zbyt dużo by podawać szczegółowy rozkład jazdy i plan każdej z nich. Możemy jednak podać orientacyjne godziny funkcjonowania linii metra. Linie metra w Sztokholmie rozpoczynają kursy około 5 rano i kończą zwykle późno w nocy. W szczycie pociągi odjeżdżają co około 10 minut, poza szczytem co 15 do 30 minut.

 
Szczegółowe rozkłady jazdy metra w Sztokholmie można zobaczyć na specjalnie przygotowanej stronie internetowej sl.se/sv gdzie w dokumentach w formacie PDF przygotowane są szczegółowe plany metra oraz konkretne rozkłady jazdy.

 


Metro w Sztokholmie – ceny i bilety


By kupić bilety na metro w Sztokholmie najlepiej wyposażyć się w kartę SL Access. Koszt karty to 20 SEK czyli około 8,50 zł. Bilety ładujemy na kartę metra i kupując z wyprzedzeniem dostajemy nieco niższą cenę. Bilety można kupić również w automatach biletowych czy w aplikacji smartfonowej. Jakie pozostają do wyboru?

 
Na metro w Sztokholmie kupić można bilet jednoprzejazdowy kosztujący 37 SEK na kartę SL lub 50 SEK bez zniżek. Istnieje też bilet 24 godzinny kosztujący 155 SEK, 72 godzinny za 310 SEK oraz tygodniowy dostępny tylko na kartę SL Access za 405 SEK. Podajemy ceny normalnych biletów, są też oczywiście ulgowe ale nas nie interesują więc o nich nie piszemy.

 
Większość turystów przyjeżdżających na zwiedzanie Sztokholmu nie potrzebuje biletów dłuższych niż tygodniowe, więc cen miesięcznych i dłuższych biletów też nie podajemy. Są dostępne na sl.se. Jazda bez ważnego biletu może zakończyć się karą w wysokości 1500 SEK więc lepiej nie ryzykować mandatu. Bilety obowiązują na wszystkie rodzaje komunikacji miejskiej w Sztokholmie.

 

Polecamy również: