Ile kosztuje miód na Ukrainie? Ile miodu można przywieźć?

Sprzedam miód z Ukrainy to tytuł ogłoszeń, których pełno znaleźć można na najróżniejszych serwisach z ogłoszeniami. Skąd tak wielka popularność handlu miodem z Ukrainy w Polsce. Czym różni się ukraiński miód od miodu produkowanego w Polsce. Ile kosztuje miód na Ukrainie?

 

Polska jest jednym z największych producentów miodu w Unii Europejskiej, ale i tak produkcja miodu w Polsce jest wręcz symboliczna. W 2018 roku wyprodukowano w Polsce ponad 22 tysiące ton miodu, a w tym samym okresie produkcja ukraińskiego miodu wyniosła około 100 tysięcy ton. “Zalewa nas miód z Ukrainy” – czytamy w artykule serwisu PolskieRadio24 z 22 sierpnia 2018 roku. Od tego czasu niewiele się zmieniło. Co jest tego powodem? To samo co przyciąga turystów do Lwowa – ceny na Ukrainie.

 

Przeglądając ukraińskie serwisy ogłoszeniowe można natknąć się na oferty detalicznej sprzedaży miodu akacjowego po około 150 UAH za litr i słonecznikowego za około 65 UAH za litr. Da się oczywiście znaleźć nieco droższe i nieco tańsze oferty. Najtańszy miód słonecznikowy na Ukrainie kupimy za 40 UAH za litr w sprzedaży detalicznej, czyli ok. 6,60 zł. Hurtowo można próbować zbić ceny. Na Ukrainie jest znacznie taniej niż w Polsce przy zakupie polskiego miodu stąd liczne oferty sprzedaży miodu z Ukrainy na polskich serwisach z ogłoszeniami. Dla indywidualnych klientów cena ukraińskiego miodu w Polsce jest nieznacznie wyższa od cen na Ukrainie – oscyluje w granicach 11 zł za litr najtańszego miodu.

 

Ogromna skala produkcji miodu na Ukrainie sprawia po pierwsze że miód i wyroby powstające przy okazji – takie jak chociażby świece z wosku pszczelego – są do dostania praktycznie wszędzie. Czy miód z Ukrainy to dobry pomysł na pamiątkę ze Lwowa?

 

 

I tak i nie. Nie każdy miód może być wyrobem oryginalnym o jakości zapewnianej przez sprzedawcę. Niektórzy decydują się na “chrzczenie” miodu by skusić nabywców wyjątkowo niskimi cenami. Może zdarzyć się miód importowany, którego składu nie idzie sprawdzić. Jeśli nie znamy się na miodzie lepiej nie ryzykować, jeśli znamy – spróbować przed zakupem. Co ciekawe w ukraińskich sklepach takich jak chociażby Silpo dostępny polski miód. Prym wiedzie tu miód Bartnik. W ukraińskim sklepie miód Bartnik kosztuje od około 50 do 130 UAH za słoiczek o pojemności 400 gramów w zależności od klasy miodu. W dyskontach można kupić oczywiście ukraiński miód.

 

Cena to od najtańszych po 380 UAH za wiadro 4,5 kg (84 UAH za kilogram), przez na przykład miód Pasieka za 65 UAH za 400 gramowy słoiczek miodu kwiatowego czy 500 gramowe opakowanie miodu akacjowego za 75 UAH. Są droższe takie jak miód Pszczelycz za 68 UAH za mały 270 gramowy słoiczek. W niektórych supermarketach miody sprzedawane są również na wagę do plastikowych pojemników. W takim wypadku cena miodu akacjowego to około 150 UAH za kilogram, miodu gryczanego to koszt w granicach 130 UAH, o kilka hrywien tańszy jest miód wielokwiatowy.

 

W przeciwieństwie do kiełbas, mięs, serów czy wyrobów mlecznych miód nie znajduje się na liście produktów, których nie można przywozić do Unii Europejskiej. Na własny niehandlowy użytek można przywieźć 2 kilogramy miodu pochodzącego spoza Unii Europejskiej.

 

Cena praktycznie wszystkiego na Ukrainie rozpoczynając od od luksusowych hoteli, przez wysokiej klasy restauracje na benzynie, miodzie i usługach kończąc są niższe niż w Polsce dlatego zakup miodu z Ukrainy lub zakup miodu na Ukrainie jeszcze przez długi czas będzie dla niektórych zakupem wyjątkowo kuszącym.

 

Temat importu do 500 kg miodu z Ukrainy lub też import o większej skali oraz żale wylewane przez rodzimych producentów w najróżniejszych miejscach w internecie to już temat na osobny wpis. Warto jednak pamiętać, że kupując miód czy to w Zakopanem czy miód z mający pochodzić z Ukrainy i tak można natknąć się na licznych oszustów sprzedających różne podróbki albo mieszanki miodów chińskich czy indyjskich. Niska cena nigdy nie powinna być czynnikiem decydującym przy zakupie jakiegokolwiek produktu.

 
Polecamy również: