Kościoły na Kazimierzu w Krakowie. Czy jakieś są? TOP lista

Krakowski Kazimierz wielu ludziom kojarzy się z żydowskim miastem lub żydowską dzielnicą i synagogami. To błąd. Lokowane w 1335 roku miasto Kazimierz pod Krakowem zostało założone przez króla Kazimierza Wielkiego, nie przez gminy żydowskie. Jak każde miasto lokowane na prawie magdeburskim przy rynku musiało posiadać rzymskokatolicką świątynię. Jeśli kojarzycie Kazimierz tylko z synagogami to mamy dla Was ciekawy zbiór kościołów na Kazimierzu.

 


Bazylika Bożego Ciała


 
Kazimierz zbudowano jako miasto komplementarne dla Krakowa. Po założeniu posiadało prawie taką samą powierzchnię jak dawny Kraków i od razu wzniesiono tu bardzo ważne kościoły. Pierwszym i najważniejszym kościołem jest ten mieszczący się przy dawnym rynku miasta Kazimierz – parafia Bożego Ciała. Jeden z najpiękniejszych kościołów w Krakowie czyli Bazylika Bożego Ciała powstał z fundacji króla Kazimierza Wielkiego około 1340 roku. Trójnawowa, odremontowana niedawno bazylika, wyposażona jest w największe organy w Krakowie.

 

 


Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty


 
Drugą z niezwykle ważnych świątyń na Kazimierzu jest gotycki kościół św. Katarzyny. Ta niezwykła budowla do której wejście ustawione jest od strony kamiennej nazwy bocznej, a nie od frontu, powstała oczywiście z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Król ściągnął do Kazimierza zakon Augustianów z Pragi. Zespół klasztorny założono już w 1342 roku, a kościół został konsekrowany 1378 roku. Trójnawowa bezwieżowa konstrukcja z czerwonej cegły i białego kamienia jest jednym z najbardziej wyjątkowych kościołów w Krakowie. Zwiedzając kościół warto zwrócić uwagę na okazały nagrobek Wawrzyńca Spytka Jordana. Świątynia znajduje się zaledwie około 220 metrów od bazyliki Bożego Ciała, chociaż pomijany jest przez wielu turystów.

 


Kościół na Skałce – Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława


 
Kolejna z niezwykle ważnych świątyń Krakowa również znajduje się na Kazimierzu. Słynna Skałka lub czyli bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa stoi na miejscu w którym niegdyś stał romański, a następnie gotycki kościół fundacji Kazimierza Wielkiego. To co dziś możemy oglądać na Skałce to efekt barokowej przebudowy z lat 1733-1751. Bazylika na Skałce jest miejscem słynnym z powodu legendy o biskupie krakowskim św. Stanisławie według której jest miejscem jego męczeństwa. Pod kościołem znajduje się też Panteon Narodowy w Krakowie w którym znajdują się szczątki m.in. Piotra Skargi czy Sławomira Mrożka. W Krypcie Zasłużonych na Skałce uruchomionej w 1880 roku spoczywa także Jan Długosz, Adam Asnyk, Henryk Siemiradzki, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski czy Karol Szymanowski.

 


Kościół Świętej Trójcy


 
Przy ul. Krakowskiej 48 w Krakowie na Kazimierzu znajduje się kolejny kościół o którym zapomina wielu turystów i mieszkańców. Kościół założony został przez przybyły w 1688 roku ze Lwowa zakon Trynitarzy. Trynitarze we Lwowie dysponowali przerobionym dziś na cerkwie kościołem św. Mikołaja zlokalizowanym obok klasztoru i przerobionym na cerkwie kościołem pw. Trócy Przenajświętszej, czyli takim samym jak w Krakowie. Krakowska świątynia została zbudowana w latach 1741-1742 i 1751-1758 gdy konsekrował ją Franciszek Potkański. W 1812 roku późnobarokowy kościół przejęli bonifratrzy prowadzący nieopodal szpital specjalistyczny mieszczący się przy Trynitarskiej 11.

 
Polecamy również: