Krakowska Linia Muzealna – zabytkowym tramwajem przez Kraków

W Krakowie sporo jest nietypowych atrakcji, które warto zobaczyć. Jedną z nich przygotowaną dla fanów PRL-u, II RP i czasów sprzed pierwszej wojny światowej oraz dla fanów komunikacji miejskiej jest działająca latem w wakacje Krakowska Linia Muzealna. Którędy przebiega linia tramwajowa obsługiwana przez historyczny tabor? Kiedy działa Krakowska Linia Muzealna. Gdzie jedzie tramwaj 0 i ile kosztuje bilet? Jaki jest rozkład krakowskiej linii muzealnej pozwalającej na jazdę zabytkowym tramwajem? Sprawdźmy to!

 

Elektryczny tramwaj w Krakowie pojawił się dość późno. Pierwszy tramwaj elektryczny w Krakowie wyjechał na szyny dopiero w 1901 roku. Elektryczne tramwaje we Lwowie jeździły już od 1894 roku. Osoby, które chcą przejechać się zabytkowym tramwajem w Krakowie mogą w każde wakacje uruchamiana jest w linia 0. Kiedy kursuje linia 0 w Krakowie? Linia kursuje w niedziele i święta w wakacje.
 

 
Linia muzealna współorganizowana przez KKMK i MPK w Krakowie jeździ na trasie Dajwór – Cichy Kącik przez ul. św. Wawrzyńca, Starowiślną, Westerplatte, Basztową, Dunajewskiego, Straszewskiego, Piłsudskiego i al. 3 Maja przy Błoniach i Parku Jordana w Krakowie. Powrót odbywa się na tej samej trasie, chociaż w wyjątkowych okolicznościach uruchamiane są też przejazdy na trasie Dajwór – Pleszów. Czasem uruchamiana jest także zabytkowa linia autobusowa.
 
Ile kosztuje przejazd linią muzealną w Krakowie? Cena biletu na przejazd zabytkowym tramwajem jest taka sama jak za przejazd zwykłym tramwajem w komunikacji miejskiej w Krakowie. Na trasę wyjeżdżają różne pojazdy więc jeśli jesteście zwolennikami na przykład pierwszych tramwajów z Sanoka i nie chcecie jechać takimi, jak jeździliśmy za komuny to warto wcześniej dowiedzieć się jaki tabor zostanie wypuszczony w dany weekend.
 

 
Rozkład Krakowskiej Linii Muzealnej nie jest zbytnio zagęszczony. W 2020 roku linia 0 z przystanku Dajwór wyrusza w stronę Cichego Kącika o 10:55, 12:55, 14:55 i 16:55. Przejazd na pętlę Cichy Kącik trwa około 21 minut. W drugą stronę kurs rusza o 11:55, 13:55, 15:55 i 17:35. W 2020 roku linia funkcjonuje od 28 czerwca do 20 września.

 


Krakowska Linia Muzealna – podsumowanie


 
Czy warto przejechać się Krakowską Linią Muzealną? Jeśli szukacie nietypowych i tanich atrakcji w Krakowie to jest to niewątpliwa duża atrakcja. Niestety nie zawsze przejazd jest tak samo atrakcyjny. Gdy na linię wyjeżdżają tramwaje, które obsługiwały ruch w czasach komuny to nie jest to aż tak wielkie wydarzenie ponieważ wielu z nas podróżowało tego typu wagonami w Krakowie w czasach młodości. W niektórych miejscach na świecie tego typu tramwaje wciąż jeżdżą na normalnych liniach i nie są żadnym dużym wydarzeniem.
 
Jeśli jednak w danym dniu na trasę wyjeżdża przedwojenny tramwaj, którym po Lwowie czy Krakowie jeździli nasi dziadkowie to jest to naprawdę wspaniała okazja na żywe obcowanie z historią. Przejazd blisko 100-letnim tramwajem to ciekawe doświadczenie.

 
Polecamy również: