Czy w Bułgarii są palmy? Czy rosną palmy?

Jeśli po raz pierwszy wyjedziecie za granicę właśnie do Bułgarii to pewnie zastanawiacie się czy w Bułgarii są palmy. Na temat roślinności w Bułgarii wiele jest mitów. Niektórzy turyści uważają, że w Bułgarii są palmy, a inni że nie ma palm w Bułgarii. Sprawdźmy to! Czy w Bułgarii są palmy? Czy są w Złotych Piaskach albo Słonecznym Brzegu?

 
Klimat Bułgarii nie jest aż tak gorący jak mogłoby się Wam wydawać. Bułgaria charakteryzuje się klimatem umiarkowanie ciepłym, kontynentalnym. W nadmorskich miejscowościach klimat Bułgarii to klimat podzwrotnikowy. Owszem – jest tu cieplej niż w Polsce, ale czy aż tak ciepło, by rosły palmy?

 
Zimą temperatura w środkowej części Bułgarii spada poniżej zera, na południu jest nieco cieplej ale mimo wszystko jest zimno. Zimy w Bułgarii istnieją, nie jest to wiecznie zielone państwo. Oznacza to, że w Bułgarii nie ma palm. Co nie oznacza oczywiście, że nie spotkacie palm w Bułgarii.

 
W wielu miastach władze miejskie jak i mieszkańcy sadzą palmy. Palmami opiekują się też hotelowi ogrodnicy. Często spotkać można palmy hodowane w donicach i wkopywane do ziemi na lato. Po sezonie turystycznym takie palmy wnoszone są do wnętrza domów czy hoteli, by nie padły z zimna.

 
Niektórzy decydują się też na hodowanie palm dostosowanych do chłodniejszego klimatu i bardzo dobre zabezpieczanie drzew przed zimowym chłodem. Takie palmy można spotkać w niektórych miejscowościach ale nie są to palmy naturalnie rosnące w kraju.

 
Czy w Bułgarii są palmy? Odpowiedź na to pytanie brzmi tak, ale nie są to palmy rosnące całkowicie dziko i bez pomocy człowieka. Uprzedzamy – nie ma też małp, chociaż zdarzają się osobniki podobne do nosaczy sundajskich.

 

Polecamy również: