Jaka waluta jest w Turcji? Jakie pieniądze wziąć do Turcji?

Wyjazd do Turcji to jeden z najtańszych sposobów na budżetowy wyjazd z egzotyczną nutą. Każdego roku z Polski do Turcji na all-inclusive wyjeżdżają tysiące turystów. Jakie pieniądze trzeba zabrać na wakacje do Turcji? Czy w Turcji używa się euro, dolarów czy tureckiej liry? Dziś wszystko o pieniądzach i walucie w Turcji na przykład w kurorcie Alanya lub Side. Jaka waluta jest w Turcji?

  • Jakie pieniądze są w Turcji?
  • Jakie pieniądze zabrać do Turcji?
  • Czy można płacić złotówkami w Turcji?

W Turcji oraz na Cyprze Północnym obowiązuje ta sama waluta – lira turecka. Kod ISO liry tureckiej to TRY, symbol skracany jest często do dwuliterowego skrótu TL. Jeśli wybieracie się do Turcji to warto wiedzieć, że lira turecka dzieli się na 100 kuruszy. W obiegu pozostają zarówno monety jak i banknoty tureckiej. Monety mają nominały 1, 5, 10, 25 i 50 kuruszy oraz 1 liry tureckiej.

Banknoty dostępne w obiegu to 5, 10, 20, 50, 100 i 200 lir tureckich. Cena lir tureckich waha się w okolicach 60-63 złotych polskich za 100 lir tureckich.


Jakie pieniądze wziąć do Turcji?

Jeśli jedziecie na wakacje do Turcji to zastanawiacie się pewnie jakie pieniądze wziąć do Turcji by wymienić je potem w kantorze. Nie trudno zgadnąć, że zabieranie ze sobą złotówek nie jest najlepszym pomysłem, chociaż zdarzają się miejsca w których zapłacić można i złotówkami!

W kantorach w Turcji oraz w bankach bez problemu można wymienić właściwie każdą twardą walutę. Jeśli macie w domu euro możecie wziąć euro, jeśli macie dolary – spokojnie możecie zabrać amerykańską walutę. Jeśli zalegają wam w domu funty – też można je wymienić w Turcji.

O ile wielu sprzedawców może akceptować euro, dolary, franki czy funty w Turcji to lepiej nie płacić tymi walutami na bazarach czy w restauracjach. Przy tego typu wymianie sprzedawca policzy nas raczej po dość niekorzystnym kursie.

Niektórzy wybierający się na wakacje stawiają na zakup liry w Polsce. Jest to również nie tak zły pomysł, ale warto wcześniej sprawdzić czy kurs w kantorze w Polsce nie jest niekorzystny. W wielu miejscach w Turcji można płacić kartą, więc jeśli nie macie zamiaru kupować nic na nieuczęszczanych przez turystów bazarach, a raczej korzystać tylko z dobrych sklepów i restauracji to możecie zabrać ze sobą niewiele gotówki i korzystać z karty.

Bywa że w miejscowościach turystycznych nawet i u bazarowych naciągaczy da się czasem płacić kartami.

Przed wyjazdem warto sprawdzić jakie dokumenty potrzebne są do Turcji.

Ważne informacje:

  • Waluta w Turcji to lira turecka
  • Do Turcji lepiej zabrać euro, dolary, funtyi
  • W Turcji generalnie można płacić kartą ale nie wszędzie

Polecamy również: