Czy Czarnogóra jest w Unii Europejskiej? Czy jest w UE?

Wielu turystów nie wie nawet gdzie leży Czarnogóra więc pytanie o to czy Czarnogóra jest w Unii Europejskiej pojawia się dość często. Jeśli zastanawiacie się czy Czarnogóra jest wśród państw członkowskich to dobrze trafiliście. Dziś sprawdzimy czy Czarnogóra jest w Unii Europejskiej? Jak wyglądają jej stosunki z Unią Europejską?

 
Temat Czarnogóry może zmylić wielu potencjalnych turystów. Czarnogóra jest państwem do którego nie potrzebujemy paszportu jeśli jedziemy na krótkie wakacje. Waluta Czarnogóry to euro co jeszcze bardziej może zamieszać niektórym w głowie. Czy kraj jest w Unii Europejskiej?

 
Nie! Czarnogóra nie jest członkiem Unii Europejskiej chociaż od dłuższego czasu kraj stara się dołączyć do grona państw członkowskich. Czarnogóra oficjalnie wystąpiła z pomysłem dołączenia do Unii Europejskiej 15 grudnia 2008 roku czyli bardzo, bardzo dawno. Do tej pory kraj jest kandydatem do Unii Europejskiej, status ten został nadany państwu w dniu 17 grudnia 2010 roku.

 
Na chwilę w której Czarnogóra wejdzie do UE jeszcze długo przyjdzie jej czekać. Negocjacje między Unią Europejską, a Czarnogórą trwają od lat i nie wygląda na to, żeby miały szybko się zakończyć.

 
Jeśli już zastanawiamy się nad tym czy Czarnogóra jest w Unii Europejskiej to warto sprawdzić czy jest w Strefie Schengen oraz w gronie państw członkowskich NATO. Tu odpowiedź może niektórych zaskoczyć. Czarnogóra nie jest w Strefie Schengen ale jest w NATO. Czarnogóra przystąpiła do NATO 5 czerwca 2017 w ramach siódmego rozszerzenia.

 
Warto przeczytać również: