Czy do Serbii potrzebny jest paszport czy dowód?

Czy do Serbii potrzebny jest paszport czy dowód?

Serbia nie należy do najbardziej atrakcyjnych krajów w Europie. Niewiele jest osób, które marzą o tym by zobaczyć Belgrad, Nowy Sad czy Nisz dlatego też pytanie o to czy do Serbii potrzebny jest paszport czy dowód osobisty wcale nie jest pytaniem bezzasadnym. Sprawdzamy jakie dokumenty trzeba mieć do Serbii. Czy do Serbii potrzebna jest wiza? Dziś o dokumentach wjazdowych.

 
Serbia nie należy ani do grona państw znajdujących się w Unii Europejskiej, ani nawet nie jest zaliczana do grona krajów znajdujących się w tak zwanej Strefie Schengen, dlatego też wiele osób zastanawia się czy potrzebny jest tu paszport czy wystarczy dowód osobisty. Jeśli planujecie wyjazd do Serbii i nie macie paszportu – nic straconego.
 
Od 2010 roku Polacy mogą wjechać do Serbii legitymując się dowodem osobistym. Do Serbii, podobnie jak i do Gruzji czy Mołdawii, nie jest potrzebny paszport, chociaż jeśli macie paszport to spokojnie możecie go użyć. Na wyjazd do Serbii nie jest również potrzebna wiza, jeśli nie macie zamiaru przebywać w Serbii zbyt długo.
 
Bez wizy do Serbii można przyjechać na 90 dni w ciągu 180 dni od daty pierwszego wjazdu. Dokumenty do Serbii muszą być ważne przynajmniej 90 dni od daty wjazdu do kraju.
 
Serbia jest wciąż krajem dość archaicznym i istnieje tu obowiązek meldunkowy, nawet dla turystów. Jeśli przyjeżdżacie do Serbii musi was zameldować właściciel mieszkania wynajętego z Airbnb lub przedstawiciele hotelu. Meldunku należy dokonać w ciągu 24 godzin od wjazdu do Serbii i warto upewnić się, że zostaliśmy faktycznie zameldowani by później nie mieć żadnych dodatkowych problemów.

 


 
Polecamy również: