Z czego słynie Szwajcaria? Z czego słyną Szwajcarzy 15 rzeczy

Szwajcaria jest dla wielu Polaków miejscem o którym niestety mogą tylko pomarzyć. Jeden z najbogatszych i najdroższych krajów w Europie nie należy do najpopularniejszych destynacji turystycznych wśród mieszkańców naszego kraju. Jeśli zastanawiacie się z czego słynie Szwajcaria, a nie możecie tam pojechać, to zapaszmy do przeczytania naszego zestawienia ciekawych faktów o Szwajcarii. Z czego znana jest Szwajcaria? Z czego słynie? Oto kilka szwajcarskich rzeczy i zjawisk. Zapraszamy!

 


Banki

 
Szwajcaria nieodzownie kojarzy się z bankami. Początki intensywnego rozwoju usług finansowych w Szwajcarii datują się już na pierwszą połowę XVIII wieku. Posiadanie konta w banku w Szwajcarii miało wiele zalet zwłaszcza podczas II wojny światowe. Przez długi czas warto było mieć konto w szwajcarskim banku dzięki prawu bankowemu, które zapewniało pełną dyskrecję i ochronę aktywów. Niestety dobre czasy pełnej tajemnicy bankowej skończyły się pare lat temu. Legenda pozostała.

 


Demokracja i wolność

 
Ustrój polityczny w Szwajcarii jest jednym z najlepszych ustrojów politycznych w Europie. Szwajcarskie kantony są odrębnymi bytami posiadającymi charakter państwowości. Mieszkańcy kantonów mają szeroki wpływ na władze kantonów dzięki demokracji bezpośredniej. W Szwajcarii często organizowane są referenda w której podejmowane są decyzje dotyczące lokalnego rozwoju. Szwajcarzy głosowali na przykład za lub przeciw wprowadzeniu paszportów biometrycznych, za lub przeciw ustanowieniu leczenia za pomocą medycyny niekonwencjonalnej jako konstytucyjnego prawa obywateli szwajcarskich, a nawet za lub przeciw remontowi tuneli drogowych czy wydalaniu kryminalistów obcego pochodzenia. Szwajcarzy mają również szeroki dostęp do broni.

 


Scyzoryki

 
Scyzoryk czyli szwajcarski nóż oficerski to wielofunkcyjne urządzenie wyposażone m.in. w nóż, otwieracz, śrubokręt czy korkociąg. Najsłynniejsze scyzoryki produkują dwie szwajcarskie firmy Victorinox oraz Wenger. W portfolio obydwu producentów znajdują się modele od najprostszych scyzoryków za nieco ponad 100 złotych aż po skomplikowane scyzoryki wykonane z wysokiej jakości materiałów z najróżniejszymi “udziwnieniami”, których ceny są już zdecydowanie wyższe.

 


Zegarki


 
Rolex. Patek, Omega, Hublot, Tissot, Swatch, Girard-Perregaux czy Certina to tylko niektórzy z bardzo znanych producentów szwajcarskich zegarków, których ceny osiągają od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Zegarki ze Szwajcarii są jednym z najbardziej pożądanych produktów świata. By zegarek nazwano szwajcarskim jego produkcja musi spełniać rygorystyczne zasady.

 


Neutralność

 
Szwajcaria od czasu kongresu wiedeńskiego uznawana jest przez wszystkie kraje za państwo neutralne. Szwajcarzy nie angażują się w konflikty zbrojne po żadnej ze stron, chociaż oczywiście mają wystarczającą dużo broni, by obronić się w razie gdyby któremuś z państw przyszło kiedyś do głowy zaatakowanie kraju neutralnego od lat. W Szwajcarii nie stacjonują obce siły wojskowe i od dawna kraj nie angażuje się w konflikty.

 


Międzynarodowy Czerwony Krzyż

 

17 lutego 1863 w Genewie oczywiście w Szwajcarii powstał Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża czyli jedna z najsłynniejszych na świecie organizacji humanitarnych. W założeniu Czerwony Krzyż pomaga każdemu niezależnie od narodowości czy przekonań religijnych.
 


Drakońskie przepisy drogowe

 

Bardzo niskie limity prędkości, drogówka kochająca zatrzymywać zwłaszcza samochody na obcych rejestracjach, drakońskie stawki mandatów w wysokości nawet 560 EUR (prawie 2500 zł, chociaż przy lokalnych zarobkach kwota ta wcale nie zwala znóg) za przekroczenie prędkości o ledwie 21-24 km/h. W pewnych kręgach z tego też słynie Szwajcaria.

  


Zamożność

 

Genewa czy Zurych to jedne z najdroższych miast w całej Europie, jak i świecie jednak Szwajcarów stać na to. Zarobki w Szwajcarii są jednymi z najwyższych na świecie. Według najróżniejszych danych już nawet kelner czy sprzątaczka mogą liczyć na pensje w granicach 3500 CHF miesięcznie co w przeliczeniu na złotówki równa się blisko 15 tysiącom złotych. W 2019 roku średnie zarobki statystycznego Szwajcara wyniosły 117 050 CHF brutto rocznie czyli około 368 tysięcy złotych rocznie po podatkach.

 


LSD

 
Dietyloamid kwasu lizergowego to specyfik o wielu różnych działaniach. Po raz pierwszy syntetyzowano go 16 listopada w 1938 roku w Bazylei w labratoriach Sandoz Laboratories. Wynalazcą specyfiku był Albert Hofmann, szwajcarski chemik zmarły 29 kwietnia 2008 roku.Dietyloamid kwasu lizergowego

 


Czekolada


 

Szwajcarskie czekolady to rzecz praktycznie już legendarna. Oczywiście w Szwajcarii nie sadzi się kakaowców ale produkcja samego finalnego wyrobu odbywa się oczywiście w Szwajcarii. Najsłynniejsza jest oczywiście szwajcarska czekolada mleczna. Wśród najsłynniejszych producentów czekolady w Szwajcarii wymienić można firmy takie jak Lindt, Toblerone, Frey czy Läderach.
 


Celofan

 
Celofan wielce krytykowany współcześnie przez różnej maści ekologów to dzieło szwajcarskiego chemika Jacquesa E. Brandenbergera. Materiał został opracowany w 1908 roku w laboratoriach w Blanchisserie et Teinturerie de Thaon.

 


Bobsleje

 

Nie każdy ma na tyle odwagi by mknąć z prędkością ponad 100 kilometrów na godzinę po lodowym torze na pokładzie obudowanych saneczek. Są jednak tacy, którzy to robią – to bobsleiści. Bobsleje to słynny na cały świat wynalazek pochodzący ze szwajcarskiego kurortu Sankt Mortiz w którym w 1893 roku zorganizowano pierwsze na świecie zawody bobsleistów.

 


Alpy


 

Alpy Szwajcarskie ze szczytami takimi jak Monte Rosa, Dom, Liskamm, Weisshorn czy Matterhorn to jedne z najsłynniejszych szczytów Szwajcarii, jeden z najsłynniejszych kurortów alpejskich w całej Europie – Sankt Moritz.

 


Widoki

 
Alpy to jedno ale widoki z nimi związane to coś zupełnie innego. W Szwajcarii wysokie góry spotykają wielkie jeziora. Jezioro Genewskie, Bodeńskie czy Neuchatel z przepięknymi miasteczkami położonymi na zboczach to miejsca tak malowniczo położone, że o podobnych widokach w Polsce nie możemy nawet sobie pomarzyć.

 


Ser

 
Na zakończenie coś z czego słynie wiele krajów w Europie w tym Włochy, Francja czy Holandia ale Szwajcaria również. Sery ze Szwajcarii to zwykle sery twarde, kojarzone z dużymi dziurami takimi jak ma Ementaler, ale oczywiście nie tylko. Wśód słynnych serów ze Szwajcarii wymienić można Gruyare, Raclette, Tete de Moine, Vacherin Fribourgeois czy też miękkie i półmiękkie sery takie jak chociażby Vacherin Mont d’Or lub Formaggini. Jednym ze słynnych dań w Szwajcarii jest Fondue czyli potrawa z topionego sera i białego wina.

 

Polecamy również: