Z czym kojarzy się Budapeszt? TOP 7. Symbole Budapesztu

Jeżeli planujecie wyjazd na Węgry i chcecie poznać trochę informacji o Budapeszcie to idealnie trafiliście. Dziś przyglądniemy się z czego słynie Budapeszt. Jakie są najsłynniejsze symbole Budapesztu? Oto ranking i zestawienie TOP według Kawiarniany.pl.

 


Parlament


 
Budynek węgierskiego parlamentu znajdujący się oczywiście w Budapeszcie jest nie tylko jednym z symboli samego miasta, ale i całego kraju. To jedna z największych tego typu budowli na całym świecie. Budynek ostał wzniesiony w latach 1885-1904 ale ze względu na święto przypadające na rok 1886 postanowiono zainaugurować pierwsze posiedzenie parlamentu w jeszcze niedokończonym gmachu. Dziś poza byciem siedzibą węgierskiego parlamentu jest to też jedna z największych atrakcji turystycznych w Budapeszcie. Więcej informacji o przepięknym neogotyckim gmachu przeczytacie w naszym artykule Parlament w Budapeszcie.

 


Termy


 
Prawie żaden turysta nie wyobraża sobie wyjazdu na Węgry lub do Budapesztu bez przynajmniej jednokrotnego odwiedzenia kąpieliska z wodami termalnymi i łaźniami. Budapeszt pełen jest najróżniejszych łaźni znanych na całą Europę. Wymienić można m.in. takie zabytkowe obiekty jak kąpielisko Termalne Szechenyi czy Lukacs Baths i słynne lub kąpielisko w Gellert Spa and Bath. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym przewodniku po termach i kąpieliskach w Budapeszcie.

 


Góra Gellerta


 
Jeden z najpiękniejszych i najlepszych punktów widokowych w Budapeszcie, jedno z najbardziej znanych wzgórz w całym kraju – Góra Gellerta. Wzniesienie górujące nad miastem wznosi się na wysokość 235 metrów. Austriacy zbudowali tu cytadelę, która niegdyś była straszakiem dla mieszkańców, którzy chcieli walczyć o niepodległość. W 1947 roku nad cytadelą zaczął górować jeszcze jeden z symboli miasta – Pomnik Wolności. Pomnik Wolności to 14-metrowa statua kobiety trzymającej w dłoniach palmowy liść. Pomnik stoi na 26 metrowy postumencie.

 

 


Most Łańcuchowy


 
Mostów w Budapeszcie jest bardzo wiele ale to właśnie ten jest najsłynniejszym i jednym z najpiękniejszych mostów i zabytków w węgierskiej stolicy. Most Łańcuchowy powstał w latach 1839-1849. Jak wiele mostów Budapesztu został zdemolowany przez Niemców wycofujących się z Węgier w czasie II wojny światowej. Początkowo była to jedyna przeprawa przez Dunaj łącząca Budę z Pesztem. Dziś to jedna z największych atrakcji i symboli miasta.

 


Tramwajowa linia numer 2


Tramwaje na ulicach Budapesztu pojawiły się po raz pierwszy już w 1866 roku! Były to wprawdzie tramwaje konne, ale jednak tramwaje. Przez lata sieć komunikacji publicznej w Budapeszcie rozrosła się do naprawdę znacznych rozmiarów. Jedną z najsłynniejszych linii tramwajowych w Budapeszcie jest ta łącząca plac Jaszai Marai ter z Közvágóhíd H. Słynna linia numer 2 prowadzi przez jedne z najbardziej malowniczych zakątków miasta. Przejażdżka tramwajem jest jedną z nietypowych atrakcji w Budapeszcie. Przed wejściem do pojazdu sprawdźcie jakie bilety komunikacji miejskiej kupić w Budapeszcie.
 

 


Najstarsze metro na kontynencie


 
Budapeszt może pochwalić się jeszcze jedną ciekawostką – to właśnie tu uruchomiono pierwsze metro w kontynentalnej części Europy. Metro w Budapeszcie to jeden z najstarszych systemów metra na świecie. Powstało w 1896 roku. Wiekiem ustępuje jedynie systemowi metra w Londynie. Na metro w Budapeszcie składają się dziś 4 linie, 40 kilometrów torów i 48 stacji.

 


Baszta rybacka


 
Baszty kojarzą się ze średniowiecznymi zamkami ale w tym przypadku jest inaczej. Baszta Rybacka czyli słynna Halaszbastya w Budapeszcie nie jest basztą aż tak starą, jakbyśmy tego chcieli. Neoromański symbol Budapesztu słynny na cały świat powstał w latach 1895-1902 na miejscu wcześniejszych fortyfikacji zamku w Budapeszcie. Baszta Rybacka i otaczające ją tarasy są jednymi z najpiękniejszych punktów widokowych w całym mieście.
 

Warto przeczytać również: