Wilno – czyja to stolica. Czego stolicą jest Wilno?

Wilno położone jest około 2 godzin od polskich granic na Podlasiu. Wilno nie znajduje się w Polsce chociaż wciąż wiele osób nie wie jaką stolicą jest Wilno. Przed II wojną światową miasto znajdowało się w Polsce ale nie było stolicą Polski. Jaką stolicą jest Wilno? Jakiego kraju stolicą jest Wilno? Sprawdźmy to!

 
W przedwojennej Polsce Wilno przez długi czas pozostawało stolicą województwa wileńskiego, jednak nie było stolicą żadnego kraju. Polska straciła Wilno po wybuchu II wojny światowej. Po wojnie Wilno nie wróciło do Polski.
 
W czasie II wojny światowej Wilno od 26 października 1939 roku było stolicą Republiki Litewskiej, w latach 1940-41 stało się stolicą Litewskiej SRR. Po wojnie od 1944 roku również było stolicą sowieckiej republiki litewskiej.
 
W 1990 roku Litewska Socjalistyczna Republika Radziecka ogłosiła niepodległość od ZSSR. Od tego czasu Wilno jest stolicą Litwy czyli Republiki Litewskiej. W pozostałych naszych tekstach dowiecie się więcej o Wilnie na przykład jaka rzeka płynie przez Wilno oraz jak dojechać z lotniska w Wilnie do centrum.

 

Polecamy również: