Najciekawsze ciekawostki o Szwajcarii dla dzieci i nie. Nieznane i znane TOP 15

Jeżeli wybieracie się na wczasy w Alpach w Szwajcarii lub macie zamiar podziwiać piękne szwajcarskie jeziora to przed podróżą warto sprawdzić największe ciekawostki o Szwajcarii. Dziś przedstawiamy kilka mało znanych faktów i informacji o Szwajcarii. Sprawdzamy z czego słynie Szwajcaria i jakie są jej ciekawostki turystyczne.
 
Uwaga: artykuł pisany pół żartem, pół serio, a właściwie więcej niż pół żartem. Całym żartem.
 


Szwajcarzy słyną z noszenia zegarków to właśnie od szwajcarskich zegarków pochodzi związek frazeologiczny “chodzić jak szwajcarski zegarek”. Oznacza to chodzić dobrze, tak dobrze jak znany chodziarz-olimpijczyk. Każdy Szwajcar nosi zegarek na prawej lub na lewej ręce. Niektórzy nie noszą wcale. Jeśli Szwajcar nie nosi zegarka, to nie nosi go jednocześnie na lewej i prawej ręce. Zwykle nie nosi go też na nodze.
 


Są w Szwajcarii osoby noszące elektroniczne urządzenia na nogach! Są to osoby skazane prawomocnymi wyrokami na areszt domowy. Urządzenia na nogach szwajcarów pilnują, by szwajcarzy nie ruszali się ze swoich szwajcarskich domów. Niektórzy Polacy z chęcią zamieniliby swoje mieszkania w wielkiej płycie na areszt domowy w Szwajcarii.
 


Szwajcarzy słyną też z posiadania banków. To właśnie od szwajcarskich banków pochodzi przysłowie “masz to jak w szwajcarskim banku”. Każdy Szwajcar ma konto w banku szwajcarskim lub w banku z oddziałem w Szwajcarii chyba że, jeszcze nie otwarł konta to wtedy go nie ma. Ale większość ma.
  


Szwajcarzy i Szwajcaria mają miejsce w sercu każdego Polaka bowiem Papież Polak Święty Jan Paweł II był ochraniany przez Gwardię Szwajcarską, której członkowie stanowią straż przyboczną papieża Polaka i innych papieży też.
 


Ciekawym faktem o Szwajcarii jest to, że w Szwajcarii nocą jest ciemno, a w ciągu dnia – jasno. Niestety nie każdego dnia w Szwajcarii można podziwiać słońce. Bywają dni pochmurne gdy słońca nie widać chociaż i tak jest jasno.

 

 

 


W Szwajcarii by nabyć produkty spożywcze należy udać się do sklepu samoobsługowego lub takiego w którym towar podaje sprzedawca. Za wybrane produkty w Szwajcarii płacimy szwajcarskimi pieniędzmi albo przy użyciu karty. Sklepy zwykle otwierają się z samego rana i zamykają z wieczora. Wyjątkiem są sklepy całodobowe.
 


W sklepach w Szwajcarii jest bardzo drogo, w hotelach też jest drogo, a cena benzyny w Szwajcarii jest wysoka więc jeśli szukacie miejsca na urlop w którym nie spotkacie Polaków rodaków to Szwajcaria wydaje się być destynacją idealną.
 


Jeśli jedziemy na wczasy do Szwajcarii warto pamiętać o tym, że w praktycznie każdym domu można się umyć korzystając z bieżącej wody w kranie. Kran to rodzaj zaworu pozwalający na przepływ wody z instalacji wodociągowej. W Szwajcarii wszyscy mają wodę w kranie, niektórzy nawet ciepłą.
 


Jednym z największych symboli Szwajcarii są szwajcarskie noże oficerskie szeroko znane jako scyzoryki. Jeśli chcecie kupić sobie scyzoryk ze Szwajcarii to musicie uważać. Niektórymi narzędziami w które wyposażono scyzoryk, takimi jak korkociąg czy nóż, można sobie zrobić krzywdę i na przykład rozciąć skórę albo zrobić inne zło.

  


Szwajcaria zajmuje ostatnią pozycję w prestiżowym rankingu znanym jako Wskaźnik Big Maca. Oznacza to, że Big Mac jest w Szwajcarii najdroższy. Według danych z 2020 roku 6,71 USD (w przeliczeniu ze szwajcarskich pieniędzy na pieniądze amerykańskie) czyli aż 28 złotych. Podobno łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż Polakowi zapłacić za Big Maca tak wiele.
 


Skoro już o wielbłądach mowa to warto wspomnieć, że w Szwajcarii popularnym przysmakiem jest mięso konia – konina.

 

 


Największe lotnisko w Szwajcarii to lotnisko w Zurichu. Lotnisko w Zurichu jest tak duże, że codziennie mógłby na nim lądować największy samolot świata, sześciosilnikowy An-225 Mrija. Podobno nie ląduje tylko dlatego, że nie ma wystarczająco dużo premierów, by codziennie witać lądujący samolot.
 


W Szwajcarii nie ma morza ale Szwajcaria ma swoją marynarkę wojenną pływającą po jeziorach. Zadaniem szwajcarskich sił jeziorowych jest ochrona granic, poszukiwanie zaginionych i ratowanie ludzi. Szwajcarzy mają jednak flotę handlową. Handlowa flota Szwajcarii jest największą flotą posiadaną przez kraj bez dostępu do morza.

 


Czcionka Helvetica powstała w 1957 roku dla szwajcarskiej firmy Haassche Schriftgiesserei. Nazwa czcionki pochodzi od nazwy, którą Rzymianie (ci co już nie żyją) określali tereny Szwajcarii – Helwecja.

 


W Szwajcarii żyje wiele gatunków zwierząt. Niektóre zwierzęta w Szwajcarii to zwierzęta mięsożerne (spożywające mięso innych zwierząt) ale są również zwierzęta roślinożerne, które jedzą rośliny. Wśród najbardziej znanych roślinożernych są krowy dające alpejskie mleko.

 

Polecamy również: