Czy do Szwajcarii potrzebny jest paszport czy dowód?

Polacy rzadko jadą do Szwajcarii na wakacje bo większości z rodaków nie stać na tego typu wyjazd. Jeśli jednak macie trochę więcej gotówki i chcecie zobaczyć przepiękne krajobrazy, pojeździć na nartach, zobaczyć słynne jeziora i lodowce lub Zurych zastanawiacie się pewnie czy do Szwajcarii potrzebny jest paszport czy dowód. Dziś sprawdzimy jakie dokumenty należy mieć jadąc do Szwajcarii. Czy potrzebna jest wiza? Czy do Szwajcarii potrzebny jest paszport czy dowód osobisty?

  • Czy do Szwajcarii potrzebny jest paszport?
  • Czy można pojechać do Szwajcarii na dowód osobisty?
  • Czy do Szwajcarii potrzeba wizy?

Szwajcaria jest w naszej opinii jednym z najpiękniejszych i najlepszych krajów w Europie. Niestety, należy też do jednych z droższych dlatego mało kto przyjeżdża tu na wakacje i wiedza o dokumentach potrzebnych do podróży nie jest zbytnio powszechna. Szwajcaria nie jest członkiem Unii Europejskiej dlatego pytanie o dokumenty wjazdowe wcale nie jest bezzasadne.

Większość osób myśli że bez paszportu można podróżować jedynie do krajów Unii Europejskiej. To nieprawda. Można również do innych. Bez paszportu można pojechać na przykład do Gruzji oraz do Szwajcarii. Jadąc do Szwajcarii wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty. Oczywiście na paszport również można wjechać, ale bez paszportu świat się nie zawali.

Turyści z Polski mogą wjechać do Szwajcarii na dowodzie osobistym na okres 90 dni. Dłuższy pobyt wymaga posiadani wizy do Szwajcarii, której zdobycie wcale nie jest takie proste i większość Polaków i tak nie spełni podstawowych warunków do otrzymania wizy.

Co ciekawe – Szwajcaria nie jest członkiem Unii Europejskiej ale jest członkiem Układu z Schengen. Szwajcaria wstąpiła do Schengen i od 12 grudnia 2008 roku postanowienia układu obowiązują na przejściach drogowych, a od 29 marca 2009 roku na szwajcarskich lotniskach.

Podsumowanie: czy do Szwajcarii potrzebny jest paszport czy wystarczy dowód osobisty? Polacy jadąc do Szwajcarii mogą legitymować się dowodem osobistym, paszportem lub paszportem tymczasowym. Warto podkreślić, że należy mieć ze sobą fizyczne dokumenty, a nie skany albo polskie aplikacje mobilne.

Ważne informacje:

  • Do Szwajcarii wystarczy dowód osobisty
  • Dokumenty mają być ważne w dniu wjazdu i wyjazdu
  • Dokumenty należy posiadać w fizycznej formie

Polecamy również: