Jaka waluta jest w Słowenii? Jakie pieniądze w Słowenii przed euro?

Jeśli wybieracie się do Słowenii by odpocząć od zgiełku panującego w innych krajach Europy warto zainteresować się tym jakie pieniądze są w Słowenii. Czy w Słowenii jest euro? Jakie pieniądze należy wziąć na wyjazd do Słowenii? Jakie pieniądze obowiązywały w Słowenii przed wejściem do strefy euro i Unii Europejskiej?

Słowenia wstąpiła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. Niewielkie państwo znalazło się w gronie tych, które bardzo szybko zdecydowały się na rezygnację z narodowej waluty. Słowenia wprowadziła walutę euro już 1 stycznia 2007 roku. Jakiej waluty używano wcześniej? Jaka była waluta przed euro?

Narodową walutą Słowenii był tolar o kodzie ISO 4217 SIT. Tolar w Słowenii używany był od 1991 roku aż do końca 2006. 1 tolar dzielił się na 100 stotinów, ale ze względu na bardzo niski kurs i słabą siłę nabywczą rzadko używano stotinów.

W obiegu pozostawały właściwie tylko banknoty. Używano banknotów o nominałach 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000, 5000, 10000 tolarów. W chwili przejścia z tolarów na euro kurs wymiany wynosił 1 EUR za 239,640 SIT.


Jakie pieniądze wziąć do Słowenii?

Jako jeden z krajów Unii Europejskiej Słowenia wykorzystuje już euro więc jeśli zastanawiacie się jakie pieniądze należy wziąć to nie ma się nad czym zastanawiać. Do Słowenii najwygodniej zabrać euro, oczywiście inne waluty również można wymienić na euro ale w takim wypadku stracimy na podwójnej wymianie w kantorze.

W Słowenii zdarzają się miejsca gdzie nie da się płacić kartą, ale kartą również można płacić a pieniądze wyjmować z bankomatów.

Przed wyjazdem warto również sprawdzić czy do Słowenii potrzebny jest paszport oraz jakie są ceny w Słowenii.

Polecamy również: