Jakie pieniądze są w Albanii? Waluta w Albanii. Jakie pieniądze zabrać

Na wyjazd do Albanii decyduje się niewielu wczasowiczów dlatego też niewiele osób wie jakie są pieniądze w Albanii. Jeśli wybieracie się do Tirany lub innego miasta albańskiego musicie wiedzieć jakiej waluty używa się w kraju. Dziś sprawdzamy jakie pieniądze wziąć do Albanii i czy w Albanii płaci się w euro. Jaka jest albańska waluta?

  • Jakie pieniądze są w Albanii?
  • Czy w Albanii jest euro?
  • Czy można płacić kartą?

Na sam początek warto wyjaśnić czy w Albanii używa się euro. Albania nie należy do Unii Europejskiej dlatego też kraj używa swojej narodowej waluty przynajmniej teoretycznie, ale o tym za chwilę.

Waluta Albanii to lek o kodzie ISO 4217 ALL. Jeden albański lek dzieli się na 100 quindarek, chociaż te ze względu na niewielką wartość są raczej bardzo rzadko używane. Jakich pieniędzy się używa?

W obiegu pozostają monety o nominale 1, 5, 10, 20 i 100 leków oraz banknoty o nominałach 200, 500, 1000, 2000, 5000 leków. Kurs 100 leków to około 3,60 zł. Lek po raz pierwszy pojawił się w Albanii już w 1926 roku.

Czy w Albanii można płacić w euro? Euro jest środkiem płatniczym bardzo powszechnie akceptowanym w Albanii, zwłaszcza w większych miastach oraz w miejscach turystycznych. W Albanii często można płacić w euro ale z doświadczenia doradzamy, by pilnować czy sprzedawca oferuje dobry kurs wymiany.


Jakie pieniądze wziąć do Albanii? Czy można płacić kartą?

Jeśli wybieracie się do Tirany lub innej dużej miejscowości w Albanii to nie powinniście mieć problemu z używaniem kart kredytowych czy bankomatowych oraz wyjmowaniem pieniędzy z bankomatów. Tu oczywiście wszystko zależy od tego jakie warunki macie w banku i czy kurs będzie korzystny czy nie.

W Polsce dość ciężko zdobyć albańskie pieniądze, a jeśli już gdzieś uda się je znaleźć to kurs wymiany nie będzie zbyt dobry. Wymiana pieniędzy w Albanii jest możliwa – najczęściej akceptowane są zwykle funty, dolary i wspomniane wcześniej euro.

W Albanii należy uważać na nielegalnie działające kantory lub naciągaczy chcących wymieniać pieniądze. Pieniądze wymieniamy tylko w bankach i legalnie działających placówkach.

Przed wyjazdem warto również sprawdzić czy do Słowenii potrzebny jest paszport czy dowód osobisty.

Podsumowanie: jaka jest waluta w Albanii? Narodowa waluta Albanii to lek albański ale w wielu miejscach akceptowane są płatności w euro.

Ważne informacje:

  • Waluta w Albanii to lek albański
  • W wielu miejscach w Albanii akceptowane jest euro
  • Dokonując płatności w euro pilnujmy kursu wymiany

Polecamy również: