Czy do Słowenii potrzebny jest paszport czy dowód?

Czy do Słowenii potrzebny jest paszport czy dowód?

Położona między Chorwacją, a Włochami niewielka Słowenia bywa czasem pomijana przez wyjeżdżających na urlopy. Wyjazd do Słowenii jest jednak całkiem ciekawą opcją na wakacje. Czy jadąc do Słowenii potrzebny jest paszport czy dowód? Czy Polacy muszą mieć wizę do Słowenii? Ile musi być ważny paszport? Dziś sprawdzamy jakie dokumenty należy mieć jadąc do Słowenii.

 
O wakacyjnych wyjazdach do Słowenii słyszy się dość rzadko, zdecydowanie rzadziej niż na przykład o wyjazdach do Chorwacji, dlatego też pytanie o to czy do Słowenii potrzeba paszportu nie jest wcale takie głupie. Już na nie odpowiadamy. Słowenia przystąpiła do Unii Europejskiej w tym samym dniu w którym zrobiła to Polska. Oznacza to, że Polacy jadący do Słowenii nie muszą mieć paszportu. Do Słowenii wystarczy dowód osobisty.

 
Kolejnym pytaniem odnośnie wyjazdów do Słowenii są kontrole graniczne. Jeśli wybieramy się do Słowenii na część półwyspu Istria albo do Triestu lub Lublany nie musimy obawiać się kontroli granicznych. Słowenia należy bowiem do państw układu z Schengen. Na wewnętrznych granicach państw układu kontroli nie ma.

 
Nie znaczy to oczywiście, że Słoweńcy nie mogą kontrolować przyjeżdżających do kraju turystów. Kontrole, zwłaszcza na drogach przy granicy, mogą się zdarzyć.

 


 
Polecamy również: