Jaka waluta jest w Mołdawii? Jakie pieniądze wziąć do Mołdawii?

Mało kto wybiera się na wczasy w Mołdawii ale jeśli już się wybiera to zastanawia się pewnie jakie pieniądze są w Mołdawii i jakie pieniądze wziąć do Mołdawii. Dzisiaj sprawdzimy jaka jest waluta w Mołdawii, czy w Mołdawii można płacić w euro i czy można płacić kartą. Jakie są mołdawskie pieniądze?

 

Mołdawia nie znajduje się w gronie państw Unii Europejskiej dlatego już na wstępie trzeba powiedzieć sobie jasno – narodową walutą Mołdawii nie jest euro. W Mołdawii używany jest Lej Mołdawii, waluta nazywa się podobnie jak pieniądze używane w Rumunii.

 
Lej Mołdawii dzieli się na 100 banów, tak samo jak lej rumuński. Lej został wprowadzony w w obieg 29 listopada 1993 roku. Lej w Mołdawii to zarówno monety jak i banknoty. W obiegu pozostają monety o nominałach 1, 5, 10, 25, 50 banów oraz 1, 2, 5 i 10 lejów mołdawskich, a także banknoty o nominałach 1, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 100 lei.

 


Jakie pieniądze wziąć do Mołdawii. Gdzie kupić?

Kupno mołdawskiej waluty w Polsce jest może nie całkowicie niemożliwe, ale mocno utrudnione. Jeśli jakimś cudem znajdziecie banknoty w Polsce to kurs zakupu będzie i tak dość niekorzystny. Branie złotówek do Mołdawii też na niewiele nam się zda. Najczęściej akceptowanymi walutami obcymi w Mołdawii są euro i dolary.

 
Do Mołdawii bierzemy więc albo europejskie pieniądze albo walutę amerykańską, jeśli zapas takiej posiadamy. W większych miastach, dobrych restauracjach, hotelach czy centrach handlowych da się płacić kartą i można wyjąć pieniądze z bankomatu. Na prowincji mogą być z tym problemy więc lepiej zawsze mieć ze sobą trochę gotówki. Uwaga: problemy z używaniem kart czy bankomatów mogą wystąpić jednak w Naddniestrzu!

 
Przed wyjazdem do Mołdawii warto sprawdzić czy do Mołdawii potrzebny jest paszport czy wystarczy dowód osobisty.

 


 
Polecamy również: