Atrakcje w Wiedniu za darmo. TOP 19+ najlepsze darmowe atrakcje

Zwiedzanie Wiednia może być dość drogie jeśli chcemy korzystać z płatnych atrakcji ale w stolicy Austrii jest naprawdę dużo darmowych miejsc. Oto najlepsze darmowe atrakcje w Wiedniu. Co można robić w Wiedniu za darmo? Oto darmowe i tanie miejsca.

 


Katedra św. Szczepana w Wiedniu


 
Jednym z najsłynniejszych budynków w Wiedniu jest położona w centrum katedra. W przeciwieństwie do wielu słynnych świątyń w Europie ta w Wiedniu dostępna jest do zwiedzania bez opłat. Istnieją płatne części katedry ale większość atrakcji jest do zobaczenia za darmo. To naprawdę obowiązkowy punkt wycieczki do Wiednia.

 


Ogrody Pałacu Schönbrunn


 
Pałac Schonbrunn w Wiedniu nie należy do najtańszych miejsc w Wiedniu ale osoby, które chcą przyoszczędzić i zobaczyć coś w Wiedniu za darmo mogą wybrać się do pałacowych ogrodów. Ogrody dostępne są za darmo. Tutaj więcej o cenniku zwiedzania Pałacu Schonbrunn.

 


Ogrody Belvedere Schlossgarten


 

Jeśli ktoś chce zwiedzać Wiedeń za darmo i nie lubi ogrodów to… ma pecha! Kolejną bardzo interesującą i darmową atrakcją w Wiedniu są ogrody przy Belwederze w Wiedniu. Ogrody są darmowe, zwiedzanie kompleksu pałacowego już niestety nie. Tu więcej o cenach zwiedzania Belwederu w Wiedniu.

 


Ratusz w Wiedniu (Rathaus)


 
Wiedeński ratusz jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście i dostępny jest do zwiedzania absolutnie za darmo. Budowla ukończona w 1883 roku stoi przy Friedrich-Schmidt-Platz i warto ją zobaczyć zarówno z zewnątrz (zwłaszcza wieczorem) jak i wewnątrz.

 


Muzea w pierwszą niedziele miesiąca


 
Jeżeli wybieramy się do Wiednia i chcemy zaoszczędzić na zwiedzaniu muzeów to jako termin wyjazdu najlepiej wybrać pierwszy weekend miesiąca. Dlaczego? Pierwsza niedziela miesiąca to darmowy dzień w bardzo wielu muzeach w Wiedniu. W pierwszą niedzielę za darmo zobaczymy m.in. mieszkanie Johanna Straussa, muzeum Beethovena, dom Beethovena, Prater Museum, Romermuseum czy też Uhrenmuseum lub Wien Museum Karlsplatz. Darmowy dzień w muzeach w Wiedniu to również Nationalfeiertag 26 października każdego roku.

 


Darmowe muzea w Wiedniu


 
Poza darmowymi dniami można w Wiedniu skorzystać także z oferty muzeów, które po prostu są darmowe. Do darmowych zaliczyć można m.in. Bezirksmuseen, Böhmerwaldmuseum, muzeum pożarnictwa Feuerwehrmuseum, muzeum pieniądza na Otto-Wagner-Platz, muzeum MUSA czy na przykład Das weisse haus na Hegelgasse 14.

 


Palais Epstein


 
Wśród darmowych atrakcji Wiednia warto wymienić Pałac Epstein. Jeden z interesujących budynków, które zwiedzić można za darmo powstał pod koniec XIX wieku. We wnętrzach znajduje się wystawa poświęcona właścicielom pałacu i jego historii.

 


Lainzer Tiergarten


 

Kolejną rzeczą na liście darmowych atrakcji w Wiedniu jest Lainzer Tiergarten czyli rezerwat przyrody znajdujący się w Wiedniu. Niegdyś służył za teren do polowań, dziś to bardzo pięknie utrzymany w przepięknym stanie. Można tu spotkać dzikie zwierzęta, można powiedzieć, że znajduje się tu niewielkie publiczne zoo. W parku znajduje się też punkt widokowy z naprawdę ładnym widokiem na Wiedeń.

 


Stadtpark

 
Park Miejski w Wiedniu to jeden z najpiękniejszych parków w stolicy Austrii, który również możemy zobaczyć za darmo. W pierwszym publicznym parku otwartym w stolicy Austrii podziwiać można rzeźby słynnych kompozytorów i estetycznie utrzymaną zieleń. Znajduje się tu też sala muzyczna Kursalon Hubner.

 


Wiener Prater


 
Prater w Wiedniu to miejsce, którego chyba nie trzeba przedstawiać. To ogromny park między Dunajem a Kanałem Dunajskim. Znajduje się tu słynny lunapark wraz z atrakcjami takimi jak chociażby diabelski młyn czy kolejka. Oczywiście zobaczymy tu też stare drzewa, zadbaną zieleń czy też okazy ptaków.

 


Cmentarz Centralny


 
Cmentarz Centralny w Wiedniu to najważniejszy cmentarz w austriackiej stolicy i jeden z największych cmentarzy w Europie. Otwarta w 1874 roku nekropolia jest miejscem pochówku takich sław jak Ludwig van Beethoven, Antonio Salieri, Franz Schubert, Johann Strauss (ojciec), Johann Strauss (syn), a także licznych prezydentów wywodzących się z Austrii.

 


Grób Mozarta i Sankt Marxer Friedhof


 
Za darmo można zwiedzić także cmentarz Sankt Marxer Friedhof. Stary cmentarz funkcjonujący w latach 1784-1874 jest miejscem pochówku Wolfganga Amadeusza Mozarta chociaż dokładne miejsce pochówku kompozytora nie zostało odnalezione (pochowano go w zbiorowym grobie), później postawiono tu tablicę pamiątkową i symboliczny nagrobek. Pochowano tu także m.in. Josefa Straussa.

 


Hundertwasserhaus na Kegelgasse


 
Darmową atrakcją dla fanów oryginalnej architektury w Wiedniu jest zdecydowanie Hundertwasserhaus. Dom Hundertwassera z lat 1983-1985 mieści 50 mieszkań, restauracje i tarasy widokowe. Na kompleksie mieszkalnym zasadzono bujną roślinność, są tu też tarasy widokowe, chociaż nie wszystkie dostępne są dla szerokiej publiczności.
 


Punkt widokowy Stefanii na Kahlenbergu


 
Kahlenberg w Lesie Wiedeńskim to miejsce bliskie sercu każdego Polaka ponieważ to właśnie z tego wzgórza odsieczą wiedeńską dowodził Król Jan III Sobieski urodzony 17 sierpnia 1629 w Olesku koło Lwowa. Góra wysoka na 484 m n.p.m. jest miejscem w którym zobaczymy kościół św. Józefa zbudowany przez Polaków, a także prześliczny widok na samo miasto z wieży widokowej Stefanii.
 


Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wiedeńskiego


 
Kolejna darmowa atrakcja dla fanów parków i ogrodów to darmowe zwiedzanie ogrodu botanicznego należącego do Uniwersytetu Wiedeńskiego. Ogród otwarto już w 1754 roku. Atrakcja znajduje się niedaleko Belwederu przy Rennweg 14.

 


Augarten


 

Jeśli nie znudziły nam się parki to warto wybrać się do kolejnego miejskiego parku czyli do Augarten. Atrakcją jest tu nie tylko zieleń w stylu francuskiego baroku ale również system umocnień z czasów II wojny światowej – Flaktürme Augarten. W parku znajduje się barokowy Pałac Augarten.

 


Darmowe kościoły


 
W niektórych miastach turystycznych zwiedzanie popularnych kościołów wymaga opłat. Na szczęście w Wiedniu architekturę sakralną w większości przypadków możemy podziwiać za darmo. Kościołów jest tu naprawdę sporo. Do zobaczenia m.in. kościół św. Piotra (Peterskirche), Wiener Minoritenkirche, kościół św. Augustyna (Augustinerkirche), św. Anny (Annakirche) albo na przykład Michaelerkirche.

 


Burggarten


 
Kolejny park w centrum Wiednia, który możemy zwiedzać za darmo to Burggarten. Do zobaczenia m.in. staw, palmiarnie, pomniki Mozarta, Józefa I czy Franciszka z Lotaryngii, fontanna Herkulesa, a przy odrobinie szczęścia nawet… konie.

 


Darmowe wydarzenia kulturalne


 
Wiedeń pełen jest najróżniejszych darmowych festiwali, koncertów czy pokazów. Wszelkich informacji o kalendarium darmowych imprez w Wiedniu najlepiej szukać na oficjalnych stronach miasta. Jest ich naprawdę dużo. Za darmo zobaczyć można nawet… przedstawienia wyświetlane w okolicy gmachu opery.

 
Polecamy również: