Co zobaczyć w Przemyślu na weekend? 11 atrakcji co warto zwiedzić

Przemyśl to urocze miasto województwa podkarpackiego obfitujące w liczne zabytki. Miasto austriackiej twierdzy z pasmem licznych fortów wokół licznych atrakcji turystycznych , historycznych i wypoczynkowych . Co warto tu zobaczyć , gdzie odpocząć, Oto 11 miejsc, które trzeba zobaczyć zwiedzając Przemyśl.

 


Rynek i podziemia Rynku

 

Dla miłośników historii ciekawe będzie zobaczyć Rynek który powstał w oparciu o prawo magdeburskie w XIV wieku. rynek wytyczony na planie kwadratu okalają kamienice wybudowane w renesansowym stylu lecz przebudowane ostateczny kształt pochodzi z przełomu XIX i XX wieku . zwiedzając Rynek nie zapomnijmy o podziemiach części pierwotnej zabudowy z czasów średniowiecznych . dziś możemy zwiedzać dwukondygnacyjne piwnice usytułowane bezpośrednio pod budynkiem Urzędu Miasta.

 


Dworzec kolejowy

Dworzec został wzniesiony przy okazji rozwoju linii kolejowej Kraków-Lwów. Gmach został otwarty w 1860 roku, a następnie przebudowany w 1895 roku w stylu neobarokowym i ponownie przebudowany kilkukrotnie za komuny. Na szczęście w 2012 roku dworzec wyremontowano podobnie przywracając mu oryginalny wygląd. Neobarokowy budynek zachwyca pięknymi zdobieniami w środku i na zewnątrz. Wnętrze gmachu dworca Przemyśl Główny zdobine jest plafonami Feliksa Wygrzywalskiego i Jana Talagi z herbami i rzemiosłami. Jest to ważny węzeł komunikacyjny zarówno z resztą Polski, zwłaszcza z Krakowem, Wrocławiem i Warszawą, jak i z… Ukrainą. Do dworca w Przemyślu poprowadzony jest szeroki tor i można stąd dojechać pociągiem do Lwowa na zdecydowanie piękniejszy dworzec Lwów Główny.

 


Zamek kazimierzowski


 
Zamek położony na Wzgórzu Zamkowym został wzniesinony w miejsce starego grodu zw 1340 roku na zlecenie – jak łatwo zgadnąć – Kazimierza Wielkiego. To jeden z najcenniejszych pomników architektury gdzie na dziedzińcu są eksponowane relikty rotundy i palatium datowane na czasy Bolesława Chrobrego. Zamek przebudowano w XVI na modłę renesansową . Obecnie mieści się sala teatralna Towarzystwa Dramatycznego im. Aleksandra Fredry to najstarszy teatr amatorski w Polsce. Z wzgórza zamkowego możemy podziwiać przepiękny widok na panoramę Przemyśla, a jeśli tego nam mało to można wspiąć się na zamkową wieżę, by widok był jeszcze lepszy.

 


Wieża zegarowa


 
W samym centrum Przemyśla znajduje się stara wieża zegarowa z której możemy podziwiać panoramę Rynku. Dodatkowo w środku możemy oglądnąć unikalną ekspozycję Muzeum dzwonów i Fajek. Wieża wybudowana w latach 1775-1777 została wzniesiona początkowo jako dzwonnica mającej tu powstać cerkwii. Niestety, Polska znalazła się pod zaborami i z budowy cerkwii nic nie wyszło. Dzwonnica służyła strażakom jako punkt obserwacyjny. Wejście na wieżę i do muzeum to koszt 6 złotych.
 


Bazylika pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny


 
Przy pl. Katedralnym w Przemyślu spotkamy budowana przez 100 lat Bazylika która zastąpiła romańską rotundę św. Mikołaja z zachowanym jeszcze śladami dawnej świątyni w prezbuterium katedry. Pierwszym budynkiem w tym miejscu był drewniany kościół z 1375 roku. Bazylikę budowano od 1460 do 1571 roku. Obeny kształt to efekt przebudowy z 1744 roku wymuszonej zawaleniem się sklepienia kościoła. W katedrze zwiedzać można również krypty.

 


Kościół Franciszkanów (św. Magdaleny) w Przemyślu

 
Kolejny obiekt sakralny warty uwagi to budowany od 1754 roku, a konsekrowany w 1778 roku kościół franciszkanów św. Marii Magdaleny i MB Niepokalanej. Kościół robi niesamowite wrażenie zwróćcie szczególnie uwagę na znajdujące się wewnątrz freski. Obecny wygląd świątyni to przede wszystkim zasługa przebudowy z 1864 roku do której zmusił pożar świątyni. Wizytując obiekt spójrzmy tez na cudowny obraz Matki Bożej Niepokalanej i relikwie św. Wincentego.

 


Kopiec Tatarski

 Górujący nad Przemyślem Kopiec Tatarski to miejsce dawnego kultu starych bogów słowiańskich. Kopiec nie jest zbyt wysoki ale znajduje się na wysokim na 352 n.p.m. wzgórzu. Sam kopiec ma wysokość około 10 metrów, nie jest więc tak duży jak kopice w Krakowie ale to doskonały punkt widokowy z którego możemy zobaczyć praktycznie cały Przemyśl.

 


Twierdza Przemyśl

Twierdza Przemyśl to jedna z największych twierdz europejskich będąca areną walk w czasie I wojny światowej, trzykrotnie oblężana w latach 1914-15. Do naszych czasów zachowało się wiele fortów Twierdzy Przemyśl w tym najbardziej popularne takie jak Łętownia, Salis Soglio, Duńkowiczki czy Fort Werner. Do niektórych obiektów wejść można bez najmniejszych problemów, inne są zagospodarowane i zachowane w bardzo dobrym stanie ale również można je zwiedzać. Niestety po stalinowskiej zmianie polskich granic część reliktów dawnej twierdzy znalazła się poza granicami polski. Jeśli chcecie jechać na Ukrainę to potrzeba paszportu!

 


Arboretum Bolestraszyce

W 1975 roku w oddalonych o około 7 km od Przemyśla Bolestraszycach założono Arboretum obejmujące park i dwór w którym mieszkał i tworzył malarz Piotr Michałowski. W skład Arboretum wchodzi również fort dawnej twierdzy Przemyśl . Spotkamy tu zarówno wiekowe drzewa jak i posadzone później obce i rodzime gatunki drzew, krzewów i roślin chronionych. W okolicy znajduje się kilka obiektów dawnej twierdzy. Zwiedzanie arboretum w Bolestraszycach nie jest tanie – kosztuje 14 zł.

 


Cmentarz Główny

Cmentarz założony w 1855 roku położony na południu miasta. Znajduje się tu wiele ciekawych nagrobków będących dziełami sztuki tworzonymi przez wybitnych przedstawicieli kamieniarstwa ze Lwowa, Krakowa i Przemyśla. Znajdują się tu groby powstańców, ofiar II wojny światowej i powojennych starć. Cmentarz w Przemyślu nie jest oczywiście tak znany i tak piękny jak znajdujący się niedaleko Cmentarz Łyczakowski we Lwowie.

 


Stok narciarski


 
Niedaleko od centrum Przemyśla na północno – zachodnim zboczu góry Zniesienie bezpośrednio obok Parku Miejskiego funkcjonuje się coś czego pewnie nie spodziewadzie się po Przemyślu. W mieście jest stok narciarski. Znajdziemy tu trzy trasy narciarskie i oślą łączkę wszystko to sztucznie oświetlone, naśnieżane i ratrakowane w zimie.

 


 
Polecamy również: