7 miejsc w Tarnowie które warto zobaczyć. Atrakcje Tarnowa

7 miejsc w Tarnowie które warto zobaczyć. Atrakcje Tarnowa

Znajdujący się niedaleko Krakowa jest jedną z ciekawych propozycji na jednodniową wycieczkę z Krakowa lub na spędzenie tu weekendu. Niewielkie miasteczko kusi atrakcyjnym położeniem, ładnym historycznym centrum miasta oraz kilkoma ciekawymi zabytkami i atrakcjami. Jeśli wybieracie się na chwilę do Tarnowa oto kilka atrakcyjnych miejsc, które warto zobaczyć w mieście.

 

Ratusz w Tarnowie


Sam środek Tarnowa. Pod adresem Rynek 1 stoi tu jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście – Ratusz. Budowę tarnowskiego ratusza rozpoczęto po 1494 roku. Ukończono dopiero w 1568 roku. Przypatrując się budynkowi tarnowskiego ratusza można dostrzec pewne zapożyczenia z jednej z najsłynniejszych krakowskich budowli – Sukiennic. W tarnowskim ratuszu od 1931 roku nie siedzą już radni miejscy. Początkowo otwarto tu wystawę Muzeum Diecezjalnego i Miasta Tarnowa. Po wojnie zadomowiło się tu Muzeum Ziemi Tarnowskiej. Wśród eksponatów znaleźć można zbiory wywiezione z Pałacu Sanguszków. Zwiedzanie ratusza w Tarnowie niemożliwe jest w poniedziałki i soboty. Bilet kosztuje 8 zł.

 

Bazylika katedralna Narodzenia Najświętszej Maryi Panny


Charakterystyczna 72 metrowa wieża przykuwa wzrok z wielu punktów Tarnowa. Pierwsze informacje o słynnej tarnowskiej świątyni pojawiają się po lokacji miasta w 1330 roku. Świątynia była wielokrotnie uszkadzana przez pożary oraz przebudowywana. Wartymi odnotowania są przebudowy z lat 1827-1832 oraz 1850-1853, a także 1890-1900 gdy starano się upodobnić tarnowską świątynie do słynnego krakowskiego kościoła Mariackiego. Neogotycka przebudowa z końca wieku prowadzona była pod okiem słynnego lwowskiego architekta dobrze znanego czytelnikom bloga – Juliana Zachariewicza zmarłego niedługo przed końcem przebudowy. Ostatnie duże remonty w tarnowskiej bazylice to już lata powojenne. Zwiedzając bazylikę warto zwrócić uwagę na nagrobek Barbary z Rożnowa Tarnowskiej oraz kaplicę św. Anny. Przed bazyliką znajduje się jeden z pierwszych w Polsce pomników papieża Jana Pawła II odsłonięty 29 czerwca 1981 roku.

 

Mauzoleum generała Józefa Bema


Założony w 1866 roku Park Strzelecki w Tarnowie to miejsce wypoczynku dla wielu pokoleń mieszkańców miasta. Od 1927 roku w parku stoi mauzoleum bohatera narodowego Polski i Węgier, uczestnika Wiosny Ludów i węgierskiego powstania w latach 1848-1849 – generała Józefa Bema zmarłego w 1850 roku w Aleppo. Historia powstania mauzoleum sama w sobie jest ciekawostką. Ze względu na przejście na islam ciało generała nie mogło spocząć na katolickim cmentarzu. Zbudowano więc specjalną konstrukcję. Uroczystości pogrzebowe Bema w Tarnowie odbyły się 30 czerwca 1929 roku.

 

Park i Pałac Sanguszków


Najbardziej okazałą rezydencją Sanguszków, ostatnich właścicieli miasta Tarnowa, był bez wątpienia słynny Pałac w Podhorcach, ale również w Tarnowie posiadali oni ciekawą rezydencję. Pałac Sanguszków w Gumniskach wraz z parkiem i pozostałymi budynkami wpisany jest do rejestru zabytków. Pałac wzniesiony w 1799 roku na miejscu starego, drewnianego dworu, posiada części o stylach klasycystycznym, eklektycznym i neorenesansowych wraz z neogotycką kaplicą. Niestety po wojnie mieszkającą tu księżną Konstancję Sanguszko wyrzucono z jej domu, a pałac ukradziono. Dziś pałac nie ma nic wspólnego ze swoją piękną przeszłością. Działa w nim zespół szkół ekonomiczno-ogrodniczych.

 

Ruiny Zamku Tarnowskich


Na Górze Świętego Marcina niegdyś swoją rezydencję posiadali właściciele Tarnowa – rodzina Tarnowskich. Umocnienia na szczycie góry powstała już w latach 1328-1331. Od około 1630 roku gdy Teofila Ostrogska przeniosła się stąd to zamku w Dębnie rozpoczął się powolny okres upadku zamku zahamowany trochę przez odnowienie pokryć dachowych, które nastąpiło niedługo później. W 1676 roku powstał ostatni dokument sygnowany na zamku w Tarnowie. Później rozpoczął się definitywny proces upadku zamku. Zarządcy Tarnowa przenieśli się do drewnianego dworku w Gumniskach, a książę Janusz Sanguszko w 1747 roku zdecydował o możliwości przekazania materiału budulcowego z ruin zamku zakonowi. W 1938 roku Roman Sanguszko przekazał Górę i ruiny zamku miastu Tarnów. Dziś podziwiać tu można jedynie niewielką część ruin dawnego zamku. Góra jest za to pięknym miejscem widokowym w Tarnowie.

 

Stary Cmentarz w Tarnowie


Jedna z najstarszych tarnowskich nekropolii powstała w okresie podobnym do słynnego Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie czyli w końcu XVIII wieku. Zajmujący obecnie około 3,5 hektara zabytkowy cmentarz jest cmentarzem komunalnym o dużym znaczeniu artystycznym. Najstarszą zachowaną mogiłą jest nagrobek Anny Karoliny z Lubomirskich Radziwiłłowej z 1795 roku. Ciekawym obiektem jest barokowo klasycystyczna kaplica św. Józefa z 1805 roku mieszcząca ciało żony komisarza dóbr Sanguszków, a także kaplica Sanguszków z 1870 roku, pochowany jest tu m.in. książę Władysław Hieronim Sanguszko.

Dworzec kolejowy w Tarnowie


Kolejowe połączenia Krakowa z najważniejszym polskim miastem Lwowem pozytywnie wpłynęło na rozwój miast położonych przy nowej linii kolejowej, w więc również i na Tarnów. Stacja kolejowa w Tarnowie nie była jednak tak ważna i reprezentatywna jak dworzec we Lwowie. W latach 1906-1910 podczas budowy stacji w dużej mierze skorzystano więc z projektu, który użyto już wcześniej. Dworzec w Tarnowie będzie więc ciekawostką nie tylko dla miłośników kolei, ale również i Kresów Wschodnich.

 

Polecamy również: