Bloemenmarkt – targ kwiatowy w Amsterdamie

Marihuana, prostytucja, rowery, sery i… tulipany – oto najczęstsze skojarzenia związane z Amsterdamem. Gdzie kupić tulipany będąc w holenderskiej stolicy? Oto jedna z nietypowych atrakcji Amsterdamu – pływający targ kwiatowy Bloemenmarkt. Ile kosztują tulipany? Czy warto je kupić?

 

Pływający targ kwiatowy w Amsterdamie został zlokalizowany w tym miejscu w 1883 roku po przeniesieniu z Nieuwezijds Voorburgwal, początkowo sprzedawano tu przede wszystkim sadzonki roślin i drzewek.
 

 
Wszystkie ze stojących tu kramów ustawione są na barkach przycumowanych do kanału co jest pamiątką po czasach gdy asortyment sprzedawany na stoiskach dostarczano za pomocą łódek.
 
W latach 60-tych ubiegłego wieku przewagę w asortymencie zaczęły mieć kwiaty cięte, a dziś sprzedawane są przede wszystkim cebulki tulipanów i różnego rodzaju chłam dla turystów w postaci pamiątek takich jak magnesy, breloczki czy fajanse lub parasolki, kartki i torby. W sprzedaży są też sztuczne tulipany.
 

 
Oczywiście sadzonki najróżniejszych kwiatów i słynne tulipany wciąż można tu dostać. Na większości stoisk stworzyć można swoją własną kompozycję z cebulek tulipanów lub kupić zestaw pakowany po 10 lub więcej sztuk. Ceny na targu kwiatowym w Amsterdamie nie są oczywiście niskie. 1 worek cebulek kosztuje 2,50 EUR, 5 worków to koszt 10 EUR. Można też kupić cebulki na sztuki.
 


 
Czy warto kupić cebulki tulipanów w tym miejscu? W połowie października 2019 roku opublikowane zostały wyniki badań przeprowadzonych przez KAVB (Koninklijke Algemenee Vereeniging voor Bloembollencultuur) i władze Amsterdamu. Przetestowano cebulki sprzedawane na słynnym targu i okazało się, że praktycznie z żadnej sprzedanej tu cebulki nie wyrastają kwiaty.
 

 
Pod koniec kwietnia 2019 roku kupiono 1363 cebulki tulipanów z których wyrosło… 14 kwiatów. Badanie wykazało, że kwiaty wyrastają wyłącznie z 1 procenta sprzedawanych tu cebulek. Przeglądając najróżniejsze komentarze w internecie również można przeczytać o tym, że z cebulek nie wyrastają tulipany.
 
Na targu sprzedawane są też rodzaje tulipanów, które nie istnieją takie jak chociażby niebieski tulipan. Zakup pamiątki z Holandii i Amsterdamu akurat tutaj jest więc raczej całkowicie nieopłacalny.

 


 
Polecamy również: