Ile kosztuje wyjazd do Amsterdamu? Ile wziąć pieniędzy?

Amsterdam jest jednym z najpopularniejszych turystycznych miast w Europie ale przechadzając się uliczkami położonymi wzdłuż kanałów nie słychać polskiego języka. Nic dziwnego – dla zwykłego Polaka w Amsterdamie jest drogo. Ile kosztuje wyjazd do Amsterdamu? Ile pieniędzy trzeba wziąć, by nie czuć się jak ubogi krewny?

 


Koszt dojazdu do Amsterdamu

To nie Praga, Lwów czy Budapeszt gdzie jedzie się kilka chwil, a benzyna na dojazd kosztuje grosze. Wyjazd z Polski do Amsterdamu to w najlepszym przypadku około 2 tysięcy kilometrów w dwie strony. Jeśli jedziecie samochodem benzyna stanowić będzie znaczny koszt. W Niemczech cena benzyny oscylująca w okolicy 1,35-1,40 EUR za litr jest jeszcze znośna. W Holandii jest drożej – 1,70-1,80 EUR za litr (lub nawet więcej) nie będzie szokiem.
 
Najlepiej nie popełniać błędu, który popełniliśmy i zrezygnować jazdy samochodem z przystankiem w Niemczech czy co gorsza autobusem za kilkaset złotych. Jedyny racjonalny sposób dojazdu do Amsterdamu to samolot. Rezerwując odpowiednio wcześniej bilety do Amsterdamu są kupienia już od nieco powyżej 400 złotych. Nie warto brać pod uwagę żadnego innego sposobu dojazdu.

 


Koszt noclegów w Amsterdamie

Dojazd do Amsterdamu, jeśli zainteresujemy się nim odpowiednio wcześniej, wcale nie rujnuje budżetu. Gorzej jest z noclegami. Wynajmując mieszkanie o standardzie nie urągającym ludzkiej godności i w rozsądnej odległości od centrum za pośrednictwem Airbnb trzeba spodziewać się kwot w granicach od 220 do 500 zł za noc. Budżetowe hotele oddalone od centrum to koszt od około 50-100 EUR za noc dla dwóch osób. W rozsądnej odległości od centrum jest oczywiście drożej. Jeśli przyjeżdżacie samochodem to do ceny hotelowego pokoju trzeba doliczyć jeszcze opłatę za parking od 10 do 20 EUR w zależności od hotelu.

 


Poruszanie się po mieście

Jeśli próbujemy oszczędzić i wynajmiemy coś z daleka od centrum oszczędność będzie pozorna. Poruszanie się po mieście nie należy do najtańszych. Owszem można podróżować publicznymi środkami transportu. Godzinny bilet na tramwaje, metro i autobus to koszt 3,20 EUR, bilet dzienny kosztuje 8 EUR, ale jeśli chcemy wynająć Uber (Bolt nie działa w Amsterdamie) trzeba przygotować się na koszt od 6 do nawet 20 EUR za jednorazowy przejazd. Przy tej kwocie cała oszczędność na miejscu noclegowym z dala od centrum bierze w łeb. By oszczędzić można wynająć rower.


Jedzenie i pamiątki w Amsterdamie


 
Za kawę czy kakao w zwykłej, niezbyt wylansowanej kawiarni, trzeba liczyć od 3 do 4 EUR. Tosty śniadaniowe czy sałatka w średniej klasy lokalu kosztować będą od 4 do 8 EUR. Popularne holenderskie naleśniki w naleśnikarni to koszt od 8 do 15 EUR w zależności od tego ile dodatków do nich wybierzemy. Piwo kosztować będzie od 4 do 6 EUR. W lepszych miejscach jest drożej – w restauracji w centrum za porcję spaghetti zapłacimy od 10 do 15 EUR.
 
Wyższa półka czyli lepsze restauracje polecane na przykład przez przewodnik Michelin to już koszt o którym większość Polaków może zapomnieć. 5 daniowe menu w dobrej restauracji Bougainville to koszt 80 EUR, w nieco tańszej ale również dobrej d’Vijff Vlieghen za danie główne zapłacimy od 20 do 30 EUR, za deser około 15 EUR. W droższej The Duchess lunch kosztować będzie w granicach 30 EUR.
 

 
Streetfood jest nieco tańszy, a to co ściąga tu turystów kosztuje od 9 do 15 EUR za gram. Jeśli chcemy jeść na mieście minimum 2 razy dziennie niekoniecznie w najlepszym możliwym miejscu trzeba liczyć się z wydatkiem w granicach 8-10 EUR za śniadanie i około 20 EUR za obiad od osoby.
 

Pamiątki w turystycznych miejscach są droższe, więc jeśli chcecie zrobić zakupy w Amsterdamie warto wybrać się do zwykłego sklepu i tam kupić sery (od 8 do 15 EUR za kilogram), piwo (1-2 EUR za butelkę) czy słynne wafelki Stroopwafel (2-4 EUR za opakowanie różnej wielkości).
 
W Amsterdamie stosunkowo drogie są wejścia do muzeów czy zwiedzanie atrakcji. Cena zwiedzania muzeum Van Gogha to 19 EUR od osoby. Zwiedzanie słynnego kościoła Oude Kerk i wystaw to koszt 15 EUR, zwiedzanie domu Anny Frank to koszt 10,50 EUR. Rejs po kanałach kosztować będzie w granicach 10-15 EUR.

 


Podsumowanie


 
Amsterdam zdecydowanie nie należy do miejsc, które na wyjazd wybierają Polacy. Jeśli nie chcemy tylko oglądać jak bawią się zagraniczni turyści z krajów rozwiniętych to jadąc do Amsterdamu trzeba liczyć się z wydatkiem w granicach minimum 45-65 EUR od osoby za dzień pobytu, nie wliczając w to kosztów pokoju w hotelu czy wynajmu mieszkania.

Weekend w Amsterdamie kosztować będzie z dojazdem, noclegiem, zakupami i zwiedzaniem w granicach od 1200 do 2500 zł. Oczywiście istnieją tańsze sposoby zwiedzania jak rezygnacja ze zwiedzania muzeów, zakupów, spanie w 8 osobowym pokoju w hostelu i przywiezienie własnego jedzenia ale czy tak ma wyglądać urlop i odpoczynek?

Polecamy również: