Internet na Ukrainie. Ile kosztuje? Jak używać?

Jadąc na Ukrainę warto pozostać w kontakcie ze znajomymi i rodziną i nie żałować sobie wrzucania nowych zdjęć ze Lwowa na Instagram. Jak wygląda kwestia internetu na Ukrainie? Czy na Ukrainie jest internet? Ile kosztuje internet mobilny na Ukrainie? Czy jadąc na Ukrainę warto korzystać z T-Mobile, Orange, Plusa lub Playa w roamingu?


Jadąc na Ukrainę zapominamy o polskiej karcie!

Na samym początku należy dodać, że wyjazd na Ukrainę może zakończyć się bardzo nieprzyjemnie gdy dojdzie do nas rachunek za telefon. Jeśli będziemy dzwonić do Polski z Ukrainy lub używać internetu w roamingu operator może policzyć sobie nawet kilka tysięcy. Roaming na Ukrainie jest niesamowicie drogi. Nie warto kusić się na żadne oferty operatorów mające niby obniżać ceny połączeń i transferu na Ukrainie.

Jadąc na Ukrainę jeszcze przed przekroczeniem przejścia granicznego z Ukrainą włączamy telefon w tryb samolotowy, a najlepiej wyjmujemy kartę SIM. Po przekroczeniu granicy kupujemy nową kartę SIM ukraińskiego operatora. Który operator jest najlepszy? Jeśli jedziecie na Ukrainę na kilka dni lub na weekend by zobaczyć największe atrakcje Lwowa kwestia wybrania operatora nie ma żadnego znaczenia.


Ile kosztuje internet na Ukrainie?

Na Ukrainie działa kilka znaczących sieci komórkowych, których karty SIM można kupić praktycznie wszędzie. Na Ukrainie nie ma jeszcze kretyńskiego przepisu wymagającego podawania danych osobowych do rejestracji karty. Główni operatorzy komórkowi na Ukrainie to Vodafone, Kyivstar, Ukrtelecom i Lifecell. Którego ofertę wybierzecie w przypadku wyjazdu na kilka dni nie ma żadnego znaczenia. Oferty internetu mobilnego na Ukrainie są właściwie porównywalne. Nawet te najdroższe i tak są tanie, jak większość rzeczy na Ukrainie. Ofertom internetu u poszczególnych operatorów zaraz się przyglądniemy. Operatorów posegregowaliśmy w kolejności alfabetycznej.

Warto zwrócić uwagę, że Ukraina podzielona jest na województwa i niektóre miasta mogą mieć inną ofertę i inne ceny internetu czy połączeń. Jeszcze niedawno różnice między miastami potrafiły być bardzo znaczące, dziś w większych miastach ceny są podobne.


Ceny internetu mobilnego w Kyivstar

Sieć Kyivstar ma w swojej ofercie trzy oferty pre-paid z dużymi pakietami internetu mobilnego dla użytkowników smartfonów. Są to Communication Unlim za 125 UAH miesięcznie. W pakiecie 3 GB internetu, nielimitowane rozmowy wewnątrz sieci i 30 minut poza siecią i za granicę. Płatność 125 UAH raz na miesiąc.

Drugi z pakietów to Fun Unlim za 175 UAH za miesiąc. W ofercie 6 GB danych, nielimitowane rozmowy wewnątrz sieci i 60 minut poza siecią i za granicę oraz darmowy dostęp do Kyivstar Football Light i wielu innych usług.

Za 225 UAH do wykupienia pakiet 9 GB z nielimitowanymi rozmowami wewnątrz Kyivstar, 90 minutami do innych sieci i za granice, 90 darmowymi SMS-ami oraz dodatkowa karta SIM z tym samym numerem dająca dostęp do internetu dla dowolnego innego urządzenia (samochodu, tabletu, routera itp) oraz dostęp do wielu usług dodatkowych.

Najdroższy pakiet internetu mobilnego kosztuje 300 UAH – to nielimitowany pakiet danych, nielimitowane rozmowy w Kyivstar, 300 minut do innych sieci i za granice oraz 300 SMS-ów. Koszt nielimitowanego pakietu to około 48 zł. Płatność za ten pakiet odbywa się w 4 ratach po 125 UAH.

Koszt rozmowy do Polski z Ukrainy w Kyivstar po wykorzystaniu darmowego pakietu to 1,50 UAH za minutę.


Ceny internetu mobilnego w Lifecell

Oferta sieci Lifecell jest nieco bardziej skomplikowana i szeroka, za to znacznie tańsza. Sieć dysponuje tak właściwie 5 taryfami z dużym pakietem transferu danych.

Najtańsze są oferty Internet Heat za 60 UAH za miesiąc. W ofercie Internet Heat 20 GB internetu, 500 minut na komórki i stacjonarne na Ukrainie, nielimitowany dostęp do Instagrama, Facebooka i Twittera.

Propozycją dla turystów jest oferta Simka LTE. Za 70 UAH 7 dniowa oferta z pakietem 7 GB internetu i 77 minutami rozmów na Ukrainie.

Za 100 UAH pakiet Hype a w nim 10 GB oraz 1000 minut na rozmowy na Ukrainie. Najdroższy pakiet internetu w Lifecell kosztuje 150 UAH miesięcznie. W pakiecie Lifehack 20 GB pakiet internetu i 1500 minut na Ukrainie. Warto zwrócić uwagę, że w Lifecell nie ma pakietu darmowych rozmów do Polski.


Ceny internetu mobilnego w Vodafone

Najtańszą taryfą w Vodafone jest taryfa Family Plus za 80 UAH. W cenie 1 GB internetu i 60 minut rozmów do innych sieci i za granicę. Za 10 UAH więcej taryfa SuperNet Start. W pakiecie 4 GB internetu, nielimitowane rozmowy w Vodafone, 80 minut do pozostałych sieci i polskiego T-Mobile i 30 minut rozmów zagranicznych.

Za 125 UAH miesięcznie dostępna jest taryfa SuperNet Pro w której dostajemy dostęp do 10 GB internetu, nielimitowanych rozmów w Vodafone, 120 minut do innych sieci lub do polskiego T-Mobile oraz 30 minut rozmów zagranicznych.

Najdroższą taryfą w ukraińskim Vodafone jest SuperNet Unlim za 185 UAH. W pakiecie nielimitowany internet, 3-miesięczny dostęp do Vodafone Music, nielimitowane rozmowy wewnątrz sieci, 200 minut rozmów do sieci ukraińskich lub do polskiego T-Mobile, 30 minut rozmów zagranicznych.

Vodafone i Kyivstar mają również ciekawe pakiety samego internetu. W Vodafone największy to koszt 130 UAH miesięcznie za 30 GB internetu bez rozmów telefonicznych.


Internet na Ukrainie – podsumowanie

Jak widać ceny internetu mobilnego na Ukrainie nie są wysokie. Najtańsze miesięczne pakiety to koszt od około 10 złotych. Dla osób jadących na Ukrainę na bardzo krótko – w granicach 1 czy 2 dni może sprawdzić się również po prostu zakup najtańszego doładowania i wykorzystywanie internetu ze środków dostępnych na koncie. Jeśli będziecie zostawać tylko w hotelu we Lwowie i poruszać się wyłącznie w granicach Rynku może okazać się, że kupowanie ukraińskiego startera będzie zbyteczne.

Właściwie wszędzie jest WiFi. Osobom poruszającym się poza centrum polecamy jednak zakup nawet najtańszego pakietu by na przykład móc zamówić sobie Ubera lub Bolta. Sposoby włączenia poszczególnych pakietów i taryf opisane są na stronach odpowiednich operatorów. Wszyscy wymienieni w tekście operatorzy mają strony w języku angielskim.

Warto przeczytać również: