Czy warto jechać do Lwowa w listopadzie, grudniu i styczniu?

Sezon turystyczny we Lwowie kończy się właściwie z nadejściem października. Czy po tej dacie warto zebrać się by zobaczyć zabytki Lwowa? Czy wyjazd do Lwowa późną jesienią lub wczesną zimą to dobry pomysł? Dziś przedstawiamy wszystkie za i przeciw tego typu wycieczek.

 

W jednym z wcześniejszych materiałów odpowiedzieliśmy już na pytanie kiedy najlepiej jechać do Lwowa. Jeśli zastanawiacie się nad wyborem Lwowa po sezonie to najlepszym wyjściem jest wyjazd w październiku. Wtedy średnia temperatura nie jest jeszcze zbyt niska, wciąż jeszcze zdarzają się piękne słoneczne dni w które barwy jesieni lwowskich parków i skwerów prezentują się najlepiej. Nie zawsze jednak uda się przecież wyjechać w tym konkretnym terminie…

 


Pogoda we Lwowie w listopadzie, grudniu, styczniu

Listopad we Lwowie
 

Najważniejszym wskaźnikiem tego czy warto wybrać się do Lwowa w konkretnym miesiącu będzie średnia temperatura (niska i wysoka) oraz średnie opady deszczu i liczba deszczowych dni. Listopad we Lwowie to średnia temperatura 2,6 stopnia (średnia wysoka 6 stopni). Jeśli chodzi o opady to średnia wynosi 52 milimetry, deszczowych dni bywa średnio 13 w miesiącu. Uwaga – w listopadzie, zwłaszcza w drugiej połowie miesiąca, może pojawić się już pierwszy śnieg we Lwowie.
 
W grudniu temperatura spada. Średnia to -1,8 stopnia (średnia wysoka 0,9 stopnia). Opady to średnio 48 milimetrów. Nad Lwowem w grudniu spodziewać się można średnio 11 dni z opadami lub 15 dni z opadami śniegu. Rekordowo w grudniu zanotowano temperatura aż -25,6 stopni Celsjusza! Grudzień jest we Lwowie miesiącem z najmniejszym nasłonecznieniem w ciągu roku.
 
Teatr Wielki, Lwów
 
W styczniu jest jeszcze chłodniej. Średnia to -3,1 stopni Celsjusza (średnia wysoka -0,1). W styczniu notowane są za to dość niskie opady – średnio 40 mm. Jeśli spada deszcz to średnio przez 9 dni w miesiącu. Śnieg pada średnio przez 17 dni stycznia. Rekordowa temperatura ujemna zantowowana we Lwowie w styczniu to -28,5 stopnia.

 


Czy jest co robić?

Drugim z pytań na które warto sobie odpowiedzieć jest to czy w mieście coś się dzieje, a jeśli tak to co. Oczywiście początek listopada to czas w którym do Lwowa przyjeżdżają Polacy chcący odwiedzić groby bliskich na Cmentarzu Łyczakowskim, Cmentarzu Obrońców Lwowa czy Cmentarzu Janowskim.
 
lodowisko we lwowie
 

Nawet jeśli nie macie rodzinnych grobowców na którymś z lwowskich cmentarzy to widok setek zniczy rozświetlających lwowskie nekropolie jest widokiem dla którego warto zmarznąć. W listopadzie popularne są też wyjazdy na obchody polskiego święta niepodległości. Co roku organizowana jest msza oraz uroczystości na popularnym Cmentarzu Orląt.
 
Jeśli chodzi o grudzień jest to jeden z naszych ulubionych miesięcy jeśli chodzi o pozasezonowe wyjazdy do Lwowa. W grudniu rusza już jarmark bożonarodzeniowy we Lwowie wielokrotnie tańszy niż jarmarki w pozostałych krajach Europy, na płycie centralnego placu działa już lodowisko na lwowskim Rynku, a w święta we Lwowie nie ma problemów ze znalezieniem otwartych sklepów i restauracji.

 
Lwów w grudniu
 

Warto jednak ewakuować się ze Lwowa przed ostatnimi dniami grudnia, zaraz po świętach. Już wcześniej pisaliśmy o tym, że wyjazdy do Lwowa na Sylwestra nie mają zbyt wielkiego sensu, szerzej o tym w jednym z naszych artykułów.
 
Styczeń to czas imprez noworocznych oraz data w której Lwów przeżywa oblężenie turystyczne, zwłaszcza wśród ukraińskich turystów. Okres Nowego Roku i prawosławnych świąt to czas w którym ceny noclegów – zarówno w hotelach jak i apartamentach – szybują do góry. Wielu Ukraińców wybiera wyjazd do Lwowa jako dobry sposób na spędzenie świąt. Nie polecamy wyjazdów do Lwowa w styczniu. To miesiąc drogi, średnio najzimniejszy i dość nudny.

 


 
Polecamy również: