15 najciekawszych miejsc we Lwowie. Te atrakcje we Lwowie warto zobaczyć TOP

15 najciekawszych miejsc we Lwowie. Te atrakcje we Lwowie warto zobaczyć TOP

Przed wyjazdem wiele osób zastanawia się co zobaczyć we Lwowie? Przedstawiamy co warto zwiedzić we Lwowie. Oto przewodnik po 15 obowiązkowych atrakcjach Lwowa, które powinny stać się częścią każdej wycieczki. Oto najciekawsze miejsca we Lwowie.

 
By zobaczyć kolejny podpunkt wystarczy kliknąć na dole na numer strony. Dla tych którzy już znają Lwów przygotowaliśmy też przewodnik po atrakcjach okolicy Lwowa.
 
Kościół św. Elżbiety


 
“Z dala widać już, niestety, wieży kuścioła Elżbiety” brzmią słowa słynnej pieśni Marsz lwowskich dzieci z 1914 roku. W wersie mowa o słynnej świątyni, której budowa zbiega się w czasie z intensywnym rozwojem Lwowa i podobnie jak budowa Teatru Wielkiego była wyrazem głębokiego patriotyzmu. Praca nad budową okazałej rzymskokatolickiej świątyni witającej gości przyjeżdżających do Lwowa rozpoczęły się w 25 września 1904 roku. Świątynia przy pl. Solnym przy skrzyżowaniu Gródeckiej i Sapiehy została oficjalnie otwarta 3 listopada 1911 roku, a miesiąc później odprawiono tu pierwszą cykliczną mszę. Wspomniane wieże kościoła Elżbiety były najwyższymi punktami ówczesnego Lwowa (pomijając oczywiście Kopiec Unii Lubelskiej). Co ciekawe – kościół stoi dokładnie na wododziale Wisły i Dniestru. Woda spływająca z dachu od ul. Gródeckiej wpada ostatecznie do Wisły, a od drugiej strony do Dniestru.
 
W czasie I wojny światowej rozpoczęła się dewastacja kościoła. Austriacy zerwali miedziane pokrycie dachu i przetopili trzy kościelne dzwony. W II RP kościół wyposażono w nowe dzwony, zegar, największe w II RP organy, ambonę i rzeźby oraz monumentalny ołtarz. Po II wojnie świątynie zamieniono na składy przedsiębiorstwa Switocz zbudowanego m,in. na mieniu firmy Branka. Później wybito szyby, zrabowano zegar, zniszczono organy i krzyże. Życie stracił śmiałek zrywający krzyż z najwyższej wieży świątyni. Remont kościoła rozpoczęła w 1989 roku firma Energopol odpowiedzialna za ratunek Cmentarza Orląt Lwowskich. Niestety, odrestaurowanymi polskimi siłami kościół decyzją Rady Miejskiej oddano kościołowi greckokatolickiemu. Dziś działa tu cerkiew pod wezwaniem św. Olgi, a niektórzy mieszkańcy pytani o kościół św. Elżbiety nawet o nim nie wiedzą… Wieża kościoła dostępna jest do zwiedzania i można z niej podziwiać piękny widok na miasto.
 

 


 
Polecamy również:

 
Jedziesz do Lwowa lub na Ukrainę? Sprawdź oferty noclegów:Booking.com


 

Powiązane wpisy