15 najciekawszych miejsc we Lwowie. Te atrakcje we Lwowie warto zobaczyć TOP

15 najciekawszych miejsc we Lwowie. Te atrakcje we Lwowie warto zobaczyć TOP

Przed wyjazdem wiele osób zastanawia się co zobaczyć we Lwowie? Przedstawiamy co warto zwiedzić we Lwowie. Oto przewodnik po 15 obowiązkowych atrakcjach Lwowa, które powinny stać się częścią każdej wycieczki. Oto najciekawsze miejsca we Lwowie.

 
By zobaczyć kolejny podpunkt wystarczy kliknąć na dole na numer strony. Dla tych którzy już znają Lwów przygotowaliśmy też przewodnik po atrakcjach okolicy Lwowa.
 
Teatr Wielki (opera lwowska)

Teatr Wielki, Lwów
 
Nie ma we Lwowie bardziej charakterystycznego budynku niż Teatr Wielki na Wałach Hetmańskich dziś znany pod nazwą opera lwowska. Eklektyczny budynek jest dziełem Zygmunta Gorgolewskiego, który przybył do Lwowa nieco wcześniej, by jego córki mogły uczyć się w ojczystym języku. Teatr na zasklepionym korycie rzeki przepływającej przez Lwów wzniesiono w zaledwie trzy lata na fali modernizacji Lwowa. Budowa tak okazałego budynku była też wyrazem zazdrości. Lwowianie irytowali się tym, że w Krakowie już wcześniej powstał gmach Teatru Słowackiego, a we Lwowie wciąż działał stary Teatr Skarbkowski.
 
Na oficjalnym otwarciu Teatru Wielkiego we Lwowie obecny był chociażby Henryk Sienkiewicz. Budynek dzisiejszej opery lwowskiej dekorowali najwybitniejsi polscy artyści. Charakterystyczna jest słynna kurtyna pędzla Henryka Siemiradzkiego oraz wiele rzeźb autorstwa m.in. Antoniego Popiela, Tadeusza Barącza czy Juliana Markowskiego. Część zdobień wewnątrz budynku dzisiejszej opery we Lwowie zdewastowano po wojnie. Lwowski teatr przez lata był ostoją polskości we Lwowie pod zaborem, a po wojnie miejscem występów wybitnych artystów. Dziś w okazałym gmachu działa Lwowski Państwowy Teatr Opery i Baletu. W jednym z poprzednich artykułów więcej informacji o historii teatru we Lwowie, budowie, zwiedzaniu i biletach do opery we Lwowie.

 

 


 
Polecamy również:

 
Jedziesz do Lwowa lub na Ukrainę? Sprawdź oferty noclegów:Booking.com


 

Powiązane wpisy