15 najciekawszych miejsc we Lwowie. Te atrakcje we Lwowie warto zobaczyć TOP

15 najciekawszych miejsc we Lwowie. Te atrakcje we Lwowie warto zobaczyć TOP

Przed wyjazdem wiele osób zastanawia się co zobaczyć we Lwowie? Przedstawiamy co warto zwiedzić we Lwowie. Oto przewodnik po 15 obowiązkowych atrakcjach Lwowa, które powinny stać się częścią każdej wycieczki. Oto najciekawsze miejsca we Lwowie.

 
By zobaczyć kolejny podpunkt wystarczy kliknąć na dole na numer strony. Dla tych którzy już znają Lwów przygotowaliśmy też przewodnik po atrakcjach okolicy Lwowa.
 
Kościół św. Andrzeja i klasztor Bernardynów

Lwów - kościół św. Andrzeja i klasztor Bernardynów
 
Kościół św. Andrzeja Apostoła i św. Bernardyna ze Sieny, bo tak brzmi pełna nazwa kompleksu przy pl. Bernardyńskim to świątynia, której budowie osobiście przyglądał się Zygmunt III Waza. Królewska interwencja sprawiła, że w 1614 roku ze stanowiska głównego projektanta kościoła zwolniony został Paweł Rzymianin. Ostatecznie budowę późnorenesansowego kościoła zakończono w 1630 roku. Świątynia zlokalizowana była poza dawnymi murami miejskimi Lwowa stąd obserwować można tu zabiegi nadające kościołowi cech obronnych oraz ciekawe umocnienia i dzwonnicę będącą jednocześnie punktem obserwacyjnym. Dziś oczywiście nie działa tu świątynia rzymskokatolicka budynek oddano w użytkowanie cerkwi.
 
Świątynie zdobią m.in. herb Polski oraz Litwy, postacie ojców Kościoła, posągi Piotra, Pawła i Maryi. We wnętrzu podziwiać można m.in. “Triumf św. Franciszka z Asyżu” pędzla Benedykta Mazurkiewicza oraz kopię obrazu “Matka Boska z Foligno” oraz siedemnaście późnobarokowych ołtarzy. Warto zwrócić uwagę na znajdujący się w środku oryginał rzeźby NMP ewakuowany z Wałów Hetmańskich po II wojnie światowej. Wartym odnotowania jest nagrobek św. Jana z Dukli, który według legendy obronił Lwów przed najazdem pod wodzą Chmielnickiego, a teraz uznawany jest za patrona miasta. Więcej ciekawostek związanych z kościołem oraz informacje o kolejnej legendzie z czasów obrony Lwowa z 1648 roku w naszym artykule dotyczącym kościoła św. Andrzeja we Lwowie.

 

 


 
Polecamy również:

 
Jedziesz do Lwowa lub na Ukrainę? Sprawdź oferty noclegów:Booking.com


 

Powiązane wpisy