15 najciekawszych miejsc we Lwowie. Te atrakcje we Lwowie warto zobaczyć TOP

15 najciekawszych miejsc we Lwowie. Te atrakcje we Lwowie warto zobaczyć TOP

Przed wyjazdem wiele osób zastanawia się co zobaczyć we Lwowie? Przedstawiamy co warto zwiedzić we Lwowie. Oto przewodnik po 15 obowiązkowych atrakcjach Lwowa, które powinny stać się częścią każdej wycieczki. Oto najciekawsze miejsca we Lwowie.

 
By zobaczyć kolejny podpunkt wystarczy kliknąć na dole na numer strony. Dla tych którzy już znają Lwów przygotowaliśmy też przewodnik po atrakcjach okolicy Lwowa.
 
Katedra Łacińska we Lwowie

Panorama Lwowa - widok na Lwów
 

Kamień węgielny pod budowę najsłynniejszego kościoła we Lwowie – Katedry Łacińskiej wmurował Kazimierz Wielki między 1360, a 1368 rokiem. W 1405 roku, już po ukończeniu budowy prezbiterium, arcybiskup Jakub Strepa (niektóre źródła podają, że święcenia dokonał Maciej Janina) poświęcił budowę katedry lwowskiej prawdopodobnie w obecności Władysława II Jagiełły. Już 24 grudnia 1414 roku decyzją Jana Rzeszowskiego Lwów stał się siedzibą arcybiskupów. To tu 1 kwietnia 1656 roku Jan II Kazimierz złożył tak zwane śluby lwowskie. Tu chrzczono Stanisława Leszczyńskiego. To tu arcybiskup Eugeniusz Baziak podnosił na duchu wiernych i stawiał opór sowieckiej wywózce Polaków ze Lwowa aż w końcu ewakuował obraz Matki Bożej Łaskawej do Lubaczowa w 1946 roku. Miejsce to odwiedził oczywiście również papież Jan Paweł II.
 
Wnętrze katedry zdobi barokowy ołtarz z 1766 roku oraz XIX-wieczne witraże projektu m.in. Jana Matejki, Józefa Mehoffera czy Tadeusza Popiela. W Katedrze we Lwowie znajdują się relikwie św. Józefa Bilczewskiego i Zygmunta Gorazdowskiego oraz wnętrzności Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Mimo bogatej historii oraz ogromnego znaczenia dla Polaków mieszkających we Lwowie uważamy, że wcale nie jest to najpiękniejsza świątynia we Lwowie. Wizualnie ciekawszy jest obiekt z kolejnego podpunktu.

 

 


 
Polecamy również:

 
Jedziesz do Lwowa lub na Ukrainę? Sprawdź oferty noclegów:Booking.com


 

Powiązane wpisy