15 najciekawszych miejsc we Lwowie. Te atrakcje we Lwowie warto zobaczyć TOP

15 najciekawszych miejsc we Lwowie. Te atrakcje we Lwowie warto zobaczyć TOP

Przed wyjazdem wiele osób zastanawia się co zobaczyć we Lwowie? Przedstawiamy co warto zwiedzić we Lwowie. Oto przewodnik po 15 obowiązkowych atrakcjach Lwowa, które powinny stać się częścią każdej wycieczki. Oto najciekawsze miejsca we Lwowie.

 
By zobaczyć kolejny podpunkt wystarczy kliknąć na dole na numer strony. Dla tych którzy już znają Lwów przygotowaliśmy też przewodnik po atrakcjach okolicy Lwowa.
 
Czytelnia biblioteki Uniwersytetu Jana Kazimierza

 
Historia Biblioteki Uniwersytetu lwowskiego sięga 1785 roku, a można pokusić się o stwierdzenie, że nawet 1608 roku, bowiem wtedy założono księgozbiór Akademii Jezuickiej, który później przejęła biblioteka uniwersytecka. W czasach zaborów przez pewien czas wyprzedano wiele cennych zbiorów, a bibliotekę przy ul. Krakowskiej zniszczyło bombardowanie Lwowa podczas Wiosny Ludów.
 
Przez lata w zbiory Uniwersytetu Jana Kazimierza oddawano m.in. dary z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich czy zbiory Witolda Czartoryskiego. Była to jedna z największych bibliotek uniwersyteckich w Polsce. Znajdowały się tu drogocenne książki i dokumenty datowane nawet na XI wiek. W 1905 roku biblioteka licząca wówczas ponad 180 tysięcy woluminów przeniosła się do nowego gmachu projektu Grzegorza Peżańskiego przy ul. Mochnackiego 5 (dziś zwana ul. Drahomanowa). Pod tym adresem podziwiać można przepiękną czytelnię z malowidłami pędzla Juliana Makarewicza będące alegorią losów Uniwersytetu Lwowskiego.

 

 


 
Polecamy również:

 
Jedziesz do Lwowa lub na Ukrainę? Sprawdź oferty noclegów:Booking.com


 

Powiązane wpisy