Samochodem do Amsterdamu, samochodem do Holandii – porady, przepisy

Wyjazd na wycieczkę samochodem do Amsterdamu to jeden z najgorszych pomysłów jakie w życiu zrealizowaliśmy. Podpowiadamy jakie dokumenty należy ze sobą zabrać jadąc do Holandii samochodem lub samochodem pożyczonym. Sprawdzamy ile kosztuje benzyna i którędy jechać do Holandii. Czy warto jechać autem? Już teraz odpowiadamy – nie warto.

 

Wyjazd na wycieczkę do Amsterdamu to coś na co decyduje się niewielki promil Polaków. Większość jeździ tam raczej pracować w fabrykach i używa zorganizowanego transportu busami lub autobusami. Wszystkim tym, którzy chcą zwiedzić holenderską stolicę rekomendujemy przemyślenie pomysłu wyjazdu własnym autem. Jeśli nie macie bardzo wygodnego i szybkiego samochodu z aktywnym tempomatem – nie warto jechać samochodem.

 
Zdecydowanie lepiej kupić bilet na samolot i po prostu polecieć do Amsterdamu. Tyczy się to zwłaszcza tych, którzy poza zabytkami chcą zwiedzić również coffeeshopy w Amsterdamie. Jeśli już jednak musicie jechać autem bo na przykład nie było już biletów oto garść porad.

 


Przepisy drogowe

 

Wyjazd do Holandii samochodem wymaga wyjazdu z Polski i wjechania na niemieckie autostrady. Większość Polaków jadących z południa kraju rozpocznie pewnie od przejazdu krajowym odcinkiem autostrady A4. Jedyną dobrą nowiną jest to, że opłata na bramkach w Balicach i Mysłowicach, a następnie w Bielanach Wrocławskich to jedyne punkty poboru opłat, które spotkamy. Jazda po autostradach w Niemczech i Holandii jest bezpłatna dla aut osobowych.

 

Polacy jadący ze środka kraju i tak spotkają się z tymi jadącymi z południa w okolicach ringu wokół Berlina. W jednym z poprzednich materiałów przygotowaliśmy poradnik jazdy po niemieckich autostradach. Teraz tylko krótko o wymaganych dokumentach.

 

 

Jadąc na zachód własnym samochodem wystarczy mieć ze sobą dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC samochodu. W przeciwieństwie do wyjazdu na przykład na Ukrainę nie jest wymagane posiadanie Zielonej Karty. Jadąc samochodem pożyczonym teoretycznie nie jest wymagana również notarialna umowa użyczenia samochodu ale lepiej ją mieć, niż jej nie mieć. Polacy spokojnie mogą poruszać się na polskim prawie jazdy.

 


Jazda samochodem po Holandii – porady

Wjeżdżając z Niemiec do Holandii należy pamiętać, że autostrady w Holandii nie są tak dobre jak autostrady niemieckie, ograniczenie prędkości na autostradzie w Holandii to zaledwie 130 km/h, a znaki obniżające limit zdarzają się dość często. W terenie zabudowanym w obydwu krajach nie przekraczamy 50 km/h. Wokół samego Amsterdamu na obwodnicy poruszamy się z zawrotną prędkością 80 km/h.

 

Niezależnie czy jedziemy po Niemczech czy po Holandii do ograniczeń prędkości należy się stosować tak jak stosują się lokalni kierowcy. W samym Amsterdamie i również na holenderskiej prowincji należy uważać na traktowanych jak święte krowy szaleńców na rowerach. Kolarze mogą wyskoczyć z każdego miejsca, a po ścieżkach rowerowych jeżdżą tu też małe samochodziki i skutery rozwijające znaczne prędkości.

 
Problem ten tyczy się zarówno jazdy samochodem jak i bycia pieszym w Amsterdamie. Rowerzyści nie zwracają uwagi również na pieszych. Tu więcej o tym na co uważać w Amsterdamie.

 


Tankowanie i stacje benzynowe w Holandii

 
Niezależnie czy na wyjazd na weekend do Amsterdamu przygotowaliście 500 czy 1500 EUR przestrzegamy przed tankowaniem samochodu w Holandii. Paliwo na holenderskich stacjach benzynowych jest bardzo drogie, nie tylko tych przy autostradach. Na wszystkich.

 
Jeśli macie samochód z odpowiednio dużym bakiem warto zadbać o to, by nalać do pełna przed opuszczeniem Niemiec. Możliwy jest dojazd do Amsterdamu na niemieckim paliwie i wyjazd powrotny za granicę, by w drodze powrotnej znów zatankować w Niemczech. Chodzi o oszczędność dochodzącą nawet do 0,30-0,50 EUR na litrze benzyny, więc przy tankowaniu do pełna robi się z tego już całkiem spora suma.

 

 

Na holenderskich stacjach benzynowych należy spodziewać się… płatnych toalet. Za skorzystanie z toalety płaci się zwykle 0,70 EUR i nie zawsze można płacić kartą, więc lepiej mieć ze sobą trochę bilonu. Na większości stacji benzynowych po opłacie toalety wydawany jest kupon ze zniżką do zrealizowania w sklepie.

 


Parkowanie w Holandii


 
Jeśli jedziecie do Amsterdamu i chcecie parkować w mieście to od razu lepiej o tym zapomnieć. Koszt godziny postoju w centrum Amsterdamu to 5 EUR, o miejsce parkingowe bardzo trudno. Istnieją nieco tańsze, chociaż wcale nie tanie, parkingi Park&Ride ale z nich trzeba dojechać jeszcze do centrum. Nie w każdym parkomacie da się płacić w Holandii polską kartą. Samochód w Amsterdamie najlepiej zostawić na parkingu w hotelu. Z trzech powodów.

 
Pierwszy już wymieniliśmy – to horrendalne kwoty za parkowanie w centrum. Druga to bezpieczeństwo – w Amsterdamie powszechne są włamania do samochodów oraz kradzieże aut. Trzecia to względy praktyczne – turyście w Amsterdamie samochód nie jest do niczego potrzebny.

 
Uwaga – należy pamiętać że za parkowanie na hotelowym parkingu zwykle naliczane są opłaty w wysokości od 10 do 20 lub więcej EUR w zależności od standardu hotelu.

 


Prowadzenie pojazdów, a marihuana

 
W Holandii nie wolno jeździć samochodem po zapaleniu marihuany. Po alkoholu można jeździć do poziomu 220 mikrogramów alkoholu na litr wydychanego powietrza ale i tak lepiej całkowicie zapomnieć o jeździe samochodem i motocyklem po spożyciu jakichkolwiek substancji.

 
Kwestia wyjazdu samochodem do Holandii warta jest przemyślenia jeśli chcecie zapalić w Amsterdamie i wrócić autem. Marihuana wykrywana jest w moczu przez czas znacznie dłuższy niż w ślinie. Jeśli traficie na policjanta służbistę w Holandii, Niemczech lub Polsce i test na obecność marihuany będzie miał wynik pozytywny zostaniecie potraktowani jak osoby prowadzące pod wpływem narkotyków. Dlatego jak wyjazd do Holandii to tylko samolotem. Szybciej, taniej i bezpieczniej.

 


 
Polecamy również: